Мають йти працювати: для українських біженців поступово скасовують фінансові виплати в Європі

Проблеми з соціальниим виплатами і житлом у країнах, де наразі перебуває найбільша кількість біженців з України. Детальніше про це читайте у матеріалі.

З початку повномасштабного вторгнення путінської росії в Україну, величезна кількість українців знайшли прихисток в ЄС. За спеціальною програмою українці отримали безкоштовне житло, а також регулярні соцвиплати у розмірі, достатньому для того, щоб забезпечити себе харчами.

Чотирма місяцями потому країни Європи почали змінювати умови перебування українців на їхніх територіях. Зокрема, для працездатних осіб скасували виплати і поставили на чергу у job-центр. Як повідомляється, наразі претендувати на фінансову допомогу можуть лише представники найбільш вразливих категорій населення (вагітні жінки, багатодітні родини, літні люди, інваліди).

Які саме країни скасовують пільги для біженців і чого очікувати надалі, розповідає "Дивогляд". 

Польща

Польща
Польща
Фото: Shutterstock

Найбільша кількість біженців зупинилася у різних містах Польщі. Чотири місяці від початку війни на території нашої держави вони отримували соціальну допомогу за статусом тимчасового захисту, а зараз мають шукати собі роботу.

Як повідомляється, понад 500 тис осіб, зареєстрованих за програмою біженців, вважаються працездатними, а отже, повинні влаштовуватися на роботу. За даними порталу polsatnews.pl, близько половини з них вже знайшли собі джерело прибутку.

З перших днів війни влада Польщі зазначала, що їхня мета – допомогти українцям інтегруватися в суспільство, адаптуватися до роботи/навчання і стати фінансово незалежним. Для цього була запроваджена програма "40+", тривалість якої скоротили до 120 днів. Виключенням є вагітні жінки, багатодітні сім'ї, пенсіонери та особи, що здійснюють догляд за немовлям (перебувають у декретній відпустці). Для цих категорій термін дії програми буде подовжено на ще 120 днів.

Якщо по завершенні цих 120 днів людина не змогла знайти роботу в Польщі і, відповідно, не може самостійно забезпечити себе житлом – її поселять в місця "загального розміщення" (НЕ табори для біженців).

Щодо соціальних виплат, то вони залишатимуться у розмірі 300 злотих (одноразово), 500 злотих для дітей до 18 років (щомісяця). Також безкоштовною для українців буде медична допомога і школи.

Кажучи про гуманітарну допомогу і продукти, то у багатьох місцях вони закриваються. Разом із цим на всій території Польщі з 1 липня запроваджують платний проїзд для українців.

Чехія

Прапор Чехії
Прапор Чехії
Фото: Shutterstock

У Чехії також офіційно підтвердили про зміну програми підтримки українських біженців. Повідомляється, що президент Чехії підписав відповідний закон, який набуде чинності найближчим часом.

Наразі українці, які нещодавно прибули на територію Чехії, ще можуть претендувати на соціальні виплати у розмірі 5000 крон (6,3 тис грн). Цю суму можна буде отримати ще 5 разів щомісяця, але за умови, якщо людина підтвердить своє скрутне матеріальне становище (відсутніть роботи і місця проживання на території цієї країни).

Читайте також: У Чехії змінили правила розміщення біженців з України.

Виплата соціальних коштів деактивується, якщо українець отримав безкоштовне постійне житло, а також має необмежену можливість отримувати багаторазове харчування і гігієнічні засоби. Для цього є спеціально відведені місця, де переселенців постійно годують і надають усі необхідні предмети і засоби для особистої гігієни.

Щодо державної медичної страховки – її скоротили з року до 150 днів. Уряд Чехії вважає, що за цей час людина може знайти роботу, тому всі подальші внески за нього вноситиме роботодавець. Кажучи про неповнолітніх дітей, пенсіонерів та людей з інвалідністю, для них медична страховка не обмежується.

Термін розгляду заяви про візу тимчасового захисту може становити максимум до 60 днів.

Читайте також: Для українських біженців створили чат бот, який допоможе їм вирішити найпоширеніші питання у Чехії.

Болгарія

Болгарія
Болгарія
Фото: novynarnia.com

Ще однією популярною серед біженців країною є Болгарія, особливо влітку. На чорноморському узбережжі прихисток знайшли 60 тис українців, які на житло і харчування отримують 40 левів на добу (близько 640 грн).

Починаючи з 1 червня, цей розмір виплат скоротили більше, ніж вдвічі – до 15 левів на добу (близько 240 грн). Разом із цим, з початком туристичного сезону українців попросили звільнити номери в готелях. Війна війною, а туристи з інших країн їдуть на відпочинок.

Болгарія
Болгарія
Фото: Shutterstock

Українці можуть претендувати на безкоштовне житло в Болгарії в спеціальних базах відпочинку, або ж самостійно оплачувати собі більш комфортні умови. Загалом з червня з меншою оплатою українців погодилися приймати більше 250 об'єктів для розміщення.

Що цікаво, самих українців про виселення не попередили заздалегідь. Це спричинило скандал і масове повернення біженців назад в Україну. Так, серед 110 тис українців, які з початку війни і до 8 червня ховалися від війни в готелях Болгарії, сьогодні залишилося лише 26 тис осіб. Близько 78 тис українських біженців самостійно орендують житло в Болгарії.

Ще 22 тис живуть у державних базах відпочинку, щоправда, протягом одного-двох місяців вони мають покинути це місце проживання, щоб працівники могли піти у відпустку.

"Ідея полягає в тому, щоб протягом наступних 3 місяців забезпечити повну інтеграцію цих людей, щоб вони могли почати працювати і жити, як болгарські громадяни", – йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, як українці можуть перебувати на території європейських країн.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше