"Як тебе не любити, Києве мій!": історія офіційного гімну столиці України та цікаві факти

28 травня, коли святкується День Києва, "Дивогляд" вирішив розповісти про офіційний гімн міста та поділитися цікавими моментами з історії

"Як тебе не любити, Києве мій!" – пісня композитора Ігоря Шамо на слова поета Дмитра Луценка, написана в 1962 році. Вперше вона прозвучала 27 травня 1962 року, а з листопада 2014 року стала офіційним гімном столиці України.

Ось текст і сама пісня:

Грає море зелене,

Тихий день догора.

Дорогими для мене

Стали схили Дніпра,

Де колишуться віти

Закоханих мрій…

Як тебе не любити,

Києве мій!

Як тебе не любити,

Києве мій!

 

В очі дивляться канни,

Серце в них переллю.

Хай розкажуть коханій,

Як я вірно люблю.

Буду мріяти й жити

На крилах надій...

Як тебе не любити,

Києве мій!

 

Спить натомлене місто

Мирним, лагідним сном.

Ген вогні, як намисто,

Розцвіли над Дніпром.

Вечорів оксамити,

Мов щастя прибій...

Як тебе не любити,

Києве мій!

Історія

Цю пісню до Дня міста Києва замовили Ігорю Шамо і Дмитру Луценку – перший написав музику всього за одну ніч, а другий майже місяць складав вірші до пісні. Вперше композиція прозвучала 27 травня 1962 року, а її першим виконавцем став популярний баритон, на ту пору соліст Київського оперного театру Юрій Гуляєв.

Свого часу твір включали до свого репертуару відомі артисти, серед яких Микола Кондратюк і Дмитро Гнатюк. У 2008 році дует "Барселона" вражаюче виконав "Києве мій" на конкурсі "Нова хвиля" в Юрмалі та отримав "срібло". У 2011 році з'явився альбом українських пісень у виконанні Юрія Мамчука "The Heart of Ukraine", де також була пісня "Як тебе не любити, Києве мій!".

Також у 2012 році "Укрпошта" здійснила урочисте спецпогашення на художньому немаркованому конверті з нагоди 50-річчя написання пісні "Як тебе не любити, Києве мій".

Київ
Київ
Фото: Shutterstock

Цікаві факти

  • За спогадами дружини Дмитра Луценка, Тамари, після слів "де колишуться віти закоханих мрій" було важко придумати продовження пісня. Тоді композитор і поет вирішили прогулятись по вулиці, де раптово почули фразу хлопця, який був із дівчиною: "Ну, як тебе не любити?" У підсумку Луценко саме таким чином завершив куплет.
  • Під час святкування Дня Києва 30 травня 2015 року на Софійській площі приблизно 3 тисячі учасників взяли участь у встановленні всеукраїнського рекорду із наймасовішого виконання цієї пісні. Акомпанував естрадно-симфонічний оркестр "Київ Класик".
  • За спогадами Ростислава Бабійчука, який у 60-ті роки займав посаду міністра культури УРСР, пісню створили, бо у всьому Радянському Союзі співали про Москву, а ось пісні про Київ не було.
  • Фрагмент мелодії пісні звучить на курантах Майдану Незалежності.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про ТОП-10 таємничих історій і моторошних місць Києва.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше