Як зберегти життя та здоров'я, якщо потрапив у полон – головні правила

Під час війни, розпочатої російськими загарбниками на українських землях, громадяни зіткнулися з загрозою стати полоненими окупантів. Якщо людина опинилася у такій ситуації, то їй обов'язково потрібно знати про те, як правильно діяти

Саме тому експертка з потреб психічного здоров'я Марта Пивоваренко поділилася корисними порадами щодо цього, про що повідомляє "Дивогляд".

Профілактика

Пам'ятайте, що навіть якщо ви цивільна особа – ви все одно можете опинитися у полоні. Ворог може вас використати для отримання інформації чи розвідки на місцевості. Також людина може стати полоненою, бо загарбник просто хоче відчути свою могутність чи шукає співрозмовника.

Щоб зменшити ймовірність схожої ситуації, ми радимо не вбиратися у дорогі речі, військову або схожу на військову форму, камуфляж, мати якусь символіку на одязі. Краще обирати максимально простий одяг, який не приверне до себе увагу.

Дівчата обирають одяг
Дівчата обирають одяг
Фото: Depositphotos

Читайте також:

Що робити, якщо потрапив у полон?

Існує низка правил, а саме:

 • Не намагайтеся безглуздо протестувати. У такій ситуації людина може намагатися бігти, кидатися на ворога чи вихоплювати його зброю. Зазвичай терористи вбивають таких людей, навіть якщо цього не планували.
 • Будьте спокійними та не демонструйте страх. Не варто думати, що опір, розмова чи схиляння окупанта до відмови від їхніх намірів спрацюють. Також, на жаль, потрібно прийняти агресію від ворога, бо зворотні дії можуть погіршити ваше становище.
 • Запам'ятовуйте деталі про місце свого перебування. Можна спробувати зробити непомітні позначки, щоб потім ідентифікувати це місце.
 • Не порушуйте правила ворога – це може погіршити умови вашого утримання.
 • Гігієна, фізичні вправи та дихальні техніки для заспокоєння. Це може здаватися безглуздим, але насправді ефективно.
 • Пам'ятайте, що вас звільнять, але це не миттєвий процес. Якщо сподіватися, що це станеться за день, то реальність може виявитися інакшою і погіршити ваш психологічний стан. Не забувайте, що вас чекають рідні та близькі люди, тому, як мінімум, варто залишитися живим заради них.
 • Зробіть вигляд, що ви не особливо інформована людина, яка не цікавиться політикою, релігією і подібними речами. Не будьте активними та намагайтеся говорити мало і тихо.
 • Дивитися в очі терористам – небезпечно, а тому відведіть погляд трохи у бік. Але також не дивіться з позиції підданого і приниженого, бо це може зробити ворога агресивнішим.
 • Навряд захочеться, але обов'язково вживайте їжу – це збереже необхідні сили для майбутнього.
 • Ходіть до туалету, бо незрозуміло, коли наступного разу з'явиться така можливість. Також спробуйте облаштувати комфортне місце для відпочинку та сну.
 • Якщо терорист помітить ваш зв'язок із іншими полоненими, то ви можете постраждати. Схожим чином це стосується катування – якщо ви будете намагатися їм завадити, то з великою вірогідністю це їх посилить. Ворог лише продовжить, якщо помітить вашу емпатію до іншої людини, яка зазнала тортур.
 • Під час штурму впадіть на підлогу та закрийте руками голову. Тримайтеся якомога далі від вікон, дверей і ворога – у першу чергу стрілятимуть у них. Також не користуйтеся у цій ситуації зброєю, щоб вас не сплутали з терористом.
 • При пошкодженні обов'язково надайте собі медичну допомогу. Наприклад, ми вже писали, як самостійно зупинити кровотечу.
 • Якщо на вас бомба, яку повісили терористи, то не панікуйте. Замість цього рухом руки чи голосом дайте про це зрозуміти співробітникам наших спецслужб.
 • На питання терористів потрібно давати короткі та нейтральні відповіді.
 • Не намагайтеся дружити з ворогом. Його позиція може змінитися в будь-який момент, навіть якщо раніше він вам співчував.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про те, як українцям випадково не стати помічником ворога під час війни.

Друзі! Ми сьогодні боремося за нашу свободу, незалежність, за право бути вільною людиною на своїй землі.

Нас захищають справжні Супергерої: ЗСУ, Нацгвардія, Тероборона, МВС, усі небайдужі Громадяни, які об'єдналися заради захисту Батьківщини.

Ми маємо безпрецедентну підтримку міжнародних партнерів. Увесь світ підтримує Україну.

Зберігаємо спокій, підтримуємо один одного, читаємо тільки перевірені новини та допомагаємо армії.

ЄДИНІ ОФІЦІЙНІ РЕКВІЗИТИ НБУ ДЛЯ ЗБОРУ КОШТІВ НА ПОТРЕБИ АРМІЇ: https://bank.gov.ua/ua/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi

ПЕРЕРАХУЙТЕ "КОВІДНІ" ГРОШІ З Є-ПІДТРИМКИ НА АРМІЮ: https://www.portmone.com.ua/r3/uk/terminal/index/index/id/118103/

ВІДПРАВТЕ ДРУЗЯМ ЗА КОРДОН ПОСИЛАННЯ АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ: https://bank.gov.ua/en/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi

Разом до перемоги над російськими окупантами!

Слава Україні! Героям слава!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше