"Дивовижний зразок": учені виявили у бурштині краба, якому 100 млн років – фото

Дослідники знайшли у камені з М'янми найдетальнішу скам'янілість краба з усіх, які коли-небудь виявляли. Він ходив по Землі за часів динозаврів близько 100 млн років тому, а також ця знахідка змінила думку експертів щодо часу появи цих істот.

За словами науковців, на тілі істоти, яка зовні нагадує сучасного краба, взагалі відсутні пошкодження. Чудовий стан дозволив розгледіти на скам'янілості вусики, зябра та ротову порожнину. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Science.

Довжина крихітної істоти усього 5 мм. Судячи з усього, йдеться про дитинча краба, яке опинилося у бурштині.

Йому вже навіть дали назву – Cretapsara athanata. Перша частина пов'язана з крейдяним періодом, коли існував цей краб, а також міфологією Південної та Південно-Східної Азії. Друга частина, заснована на "athanatos", що перекладається як безсмертний.

Учені стверджують, що це створіння – не морське чи повністю наземне. Можливо, воно жило у прісній воді чи солонуватій воді на лісовій підстилці, а також експерти припускають, що краб мігрував на сушу, як свого часу краби з острова Різдва. Останні випускають своїх дитинчат в океан, а потім групою повертаються на сушу.

"Дивовижний зразок, єдиний у своєму роді. Він абсолютно цілісний і не пропускає жодної волосини на тілі, що примітно", – розповів провідний автор дослідження Хавʼєр Луке.

Комп'ютерна томографія показала, що тварині від 90 до 100 млн років. Ймовірно, краби змогли перейти з моря на сушу ще тоді, коли Землю населяли динозаври – близько 100 млн років тому. Це важливо, бо раніше у науковій сфері вважали, що це сталося значно пізніше.

"У літописі скам'янілості прісноводних крабів з'явилися 50 мільйонів років тому, але ця тварина вдвічі старше", – підсумував учений.

Варто зазначити, що найдавніші скам'янілості крабів датуються юрським періодом (понад 200 млн років тому), але виявлення скам'янілості неморського краба – вкрай рідкісна подія.

Читайте також: "Ми можемо це зробити": учені хочуть оживити мамонтів і заселити ними тундру

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше