Учені розкрили 850-річну космічну таємницю

Астрономи вперше помітили загадковий об'єкт у далекому 1181 році

Група астрономів із Гонконгу, Іспанії та Франції змогла нарешті розкрити таємницю одного яскравого космічного об’єкта, яка бентежила вчених понад 8 століть. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на статтю, опубліковану в The Astrophysical Journal Letters.

Ще у 1181 році , між 4 і 6 серпня, китайські і японські астрономи спостерігали "зірку", яка за яскравістю була така ж, як у Сатурн (а це одна із найяскравіших точок на нічному небі). Ця "зірка" залишалася видимою протягом 6 місяців, а потім безслідно зникла.

У древніх записах було зафіксоване положення об’єкта - між двома китайськими сузір'ями, Чуаньше і Хуагай, недалеко від сучасної Кассіопеї.

Подія, схожа із знаменитим вибухом зірки в Крабоподібній туманності в 1054 році, є одним з декількох яскравих спалахів, зазначених в історичних записах, але, на відміну від Крабоподібної туманності, було складно визначити, що сталося 1181 році.

Дивіться також: День посеред ночі: мешканці Норвегії вражені падінням великого метеорита – відео

І лише зараз стало відомо, що та "зірка" - це туманність Pa30, що швидко розширюється – зі швидкістю 1100 км на секунду. Це означає, що пил і газ із туманності можуть подолати відстань, як від Землі до Місяця, всього за 5 хвилин.

Туманність Pa 30
Туманність Pa 30
Фото: Andreas Ritter et al. / The Astrophysical Journal Letters, 2021

Pa30 була виявлена у  2013 році астрономами-аматорами. Туманність є яскравим джерелом дифузного рентгенівського випромінювання. Вона багата неоном, магнієм, кремнієм і сіркою. А дуже гаряча зірка Вольфа-Рейна в її центрі має дуже малий вміст водню і гелію і має унікальний лінійний спектр випромінювання. Все це вказує на незвичайний тип наднових - Iax, який вважається дуже рідкісним. На сьогоднішній день відомий лише один підтверджений галактичний залишок наднової такого типу.

Якщо врахувати, що відстань до Pa30 становить 2,3 кілопарсека, а оцінка діаметра туманності складає 2,2 парсека, то кінематичний вік туманності складає близько 990 років. У поєднанні з узгодженістю положень туманності і положення нової зірки, побаченої древніми астрономами, це дає змогу стверджувати, що залишок наднової 1181 року справді знайдений і є другим галактичним представником типу Iax. Таким чином, вчені отримали унікальну можливість детально дослідити залишок і дізнатися багато нового про цей тип наднових.

Нагадаємо, нещодавно повідомлялося, що вчені вловили невідомі сигнали із космосу.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше