7 порад психолога, як підготувати дитину до школи після літніх канікул

І школярі, і їхні батьки вже почали зворотній відлік до закінчення канікул і початку нового навчального року.

Для деяких батьків це радісна і довгоочікувана подія. Для інших (переважно у молодших класах) – суцільний стрес і очікування тонн домашніх завдань.

Але що вже казати про дітей, у яких було 3 місяці свободи, а тепер їм доведеться знову звикати до спокійного сидіння на уроках і вечірніх домашок.

Практичний психолог Леся Матвеєва в ексклюзивному коментарі 5.UA розповіла, як батьки можуть допомогти своїй дитині увійти в навчальний процес і адаптуватися до нових умов після тривалого відпочинку.

Ці поради стануть у пригоді й тим, хто вперше веде дитину до школи чи дитячого садочка.

  • "Літо – це маленьке життя"

Для дітей ця фраза особливо актуальна, адже вони сприймають час по-іншому. Для другокласника три місяці за внутрішнім відчуттям – це як рік для його батьків. Причому рік насичений подіями і враженнями. Тому наберіться терпіння і не дивуйтеся, що дитина забула, як звати вчительку або як збирати портфель.

Знайдіть час і в спокійній атмосфері проговоріть усі нюанси: режим дня, шкільний розклад, послідовність дій вранці і ввечері. Головне завдання – знизити стрес, і зробити перехід в новий графік максимально комфортним і передбачуваним.

  • Нарощуйте навантаження поступово

Не поспішайте одразу записувати дитину на гуртки і додаткові заняття. Якщо є можливість, варто почекати. Ранні підйоми і уроки – вже навантаження для дитячого організму. Через 2-3 тижні (в ідеалі – 21 день) дитина втягнеться і адаптується до нових умов, тоді можна відновити курси.

  • Будьте уважні до дитини

Забезпечте повноцінне харчування, прогулянки на свіжому повітрі і, що дуже важливо, фізичну активність, особливо в перші тижні. Всі ці фактори допоможуть організму протистояти негативному впливу емоційного потрясіння. Допоможіть дитині знайти спосіб для розрядки, навчіть знімати стрес. Комусь допомагає ранкова зарядка і пробіжка, комусь басейн. Орієнтуйтеся на інтерес і комфорт дитини.

  • Розставте пріоритети

Не чекайте, що дитина одразу зможе встигати все у навчанні, за дві секунди впоратися з домашнім завданням і робити все ідеально. Будьте готові до накладок. Привчайте вчасно просити про допомогу, визначати першочергові завдання і жертвувати менш значущими. Будьте чуйні і не критикуйте дитину. Навпаки, похваліть і оцініть будь-які її зусилля. Боріться з перфекціонізмом і прокрастинацією, тобто схильністю відкладати неприємні завдання (як в дитині, так і в собі). Краще добре, але зараз, ніж ідеально, але ніколи.

  • Зберігайте спокій

Наше здоров’я значною мірою залежить від психосоматики. Тож стрес і переживання можуть викликати ослаблення імунітету, загострення хронічних захворювань чи порушення сну. Можуть з'явитися шкідливі звички – діти зненацька починають копирсатися в носі, гризти нігті або олівці. Все це елементи психологічного захисту, спроба повернути собі відчуття стабільності. Ваша увага й підтримка – найкраща допомога у цій ситуації.

  • Практикуйте вечірні бесіди з дитиною

Це чудовий час, що спокійно, без поспіху запитати, як пройшов її день, що цікавого було в школі, як провели літо друзі. Дитині дуже важливо бачити вашу щиру зацікавленість в її житті. Допоможіть синові або дочці скласти розповідь про своє літо, щоб вони теж могли поділитися своєю історією з друзями.

Спілкування з однолітками - дуже важливий фактор шкільного життя, який визначає психологічний стан дитини і її готовність долати труднощі. Цей мотиватор багато батьків марно ігнорують.

  • Хваліть і діліться власним досвідом

Не варто ідеалізувати свої шкільні роки і розповідати, яким круглим відмінником ви були (навіть якщо це чиста правда). Набагато цінніше підтримати дитину і згадати, з якими труднощами ви стикалися в її віці і як їх долали.

Читайте також:

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше