Як мотивувати дитину піти до школи – поради психолога

Літо пролетіло як одна мить. І ось знову настала шкільна пора

Дитячі емоції від зустрічі друзів після літніх канікул і враження від нового у школі стихають за лічені тижні. І після цього залишається лише щоденна рутина: уроки, перерви, домашні завдання.

Інтерес дитини до школи може дуже швидко згаснути. І батькам важливо знайти підхід, щоб відвідування школи було цікавим заняттям, а не відбуванням терміну покарання.

Уляна Супрун у своєму Facebook опублікувала поради психологині Вікторії Горбунової, як допомогти дитині знайти мотивацію щодня ходити до школи. Як побороти небажання прокидатися вранці і збиратися до школи, готуватися до занять, відповідати та робити вправи на самих уроках.

Якщо ми спробуємо уявити замкнене коло дитячої демотивації, то воно матиме приблизно такий вигляд. Спочатку вчительська чи батьківська вимога щось зробити провокує цілий натовп думок-демотиваторів у дитячій голові ("це нудно, не цікаво", "я не впораюсь, я не розумний", "дістали, знову тиснуть"…). Потім ці думки провокують почуття-демотиватори (сум, нудьгу, роздратування, злість, сором…). У такому емоційному стані дитина все робить абияк, тягне час, впирається, страждає… Ця поведінка призводить до того, що невдоволення дорослих росте, вимоги посилюються, стають жорсткішими, з'являються докори та образи і – коло замикається.

Діти у школі
Діти у школі
Фото: salon.com
  • Спробуйте спочатку розібратися, що саме демотивує дитину йти на уроки.
  • Якщо школяр вважає завдання нудними – допоможіть знайти в них цікаве, покажіть, як та де можна застосувати здобуті знання та вміння.
  • Якщо дитина не певна в собі та своїх силах – підтримайте її, нагадайте час, коли все вдавалось, підкажіть, як зробити швидше та якісніше, давайте підказки, хваліть за успіхи, будьте поряд і будьте опорою.
  • Якщо ж це думки про інших людей, їхній тиск чи знецінення – продемонструйте, що це не так, дайте більше часу, скажіть щось добре та особисте, підкресліть те, наскільки ви цінуєте свою дитину та її зусилля.

Власне все перераховане і роблять, часто самі того не знаючи, ті вчителі, яких і батьки, і діти вважають чудовими. Вони допомагають розвинути мотивацію, яка називається внутрішньою і в основі якої лежать не примус, а відчуття власної самодетермінованості ("Мені це цікаво і потрібно"), компетентності ("Я можу це зробити"), та добрих стосунків із людьми ("Я відчуваю підтримку").

Діти
Діти
Фото: 4liberty.eu

Багато із цих порад будуть актуальними не лише для учнів, а й для дошкільнят. Цього року через пандемію коронавірусу початок навчального року в дитячих садочках як ніколи складний, адже, згідно з правилами МОЗ, батькам заборонено проводити малюка у будівлю. Окрім того, дитина не зможе брати в садочок свою улюблену іграшку. Більше про правила відвідування дитячих садків читайте тут.

Раніше 5.UA публікував поради лікаря-інфекціоніста, який розповів, як зробити навчання у школі безпечнішим під час пандемії COVID-19.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше