Як обрати школу для першокласника: важливі поради

До початку нового навчального року ще більше, ніж пів року. Але батьків майбутніх школярів вже зараз хвилюють питання, як обрати школу і зробити так, щоб перші роки у ній не відбили в дитини бажання навчатися.

"Дивогляд" зібрав кілька важливих факторів, на які треба звернути увагу і які, ми сподіваємося, допоможуть вам зробити правильний вибір.

Перша вчителька

Від багатьох "досвідчених" батьків можна почути, що у першу чергу треба обирати не школу, а першу вчительку. Адже, якою б гарною і сучасною не була школа, але більшою мірою бажання чи небажання дитини прокидатися вранці і йти на уроки залежить від шкільної "мами".

Деякі люди, хоча й все життя працюють у закладах освіти, але категорично не підходять для роботи з дітьми. Такі педагоги можуть скалічити психіку дитини і назавжди відбити бажання вчитися.

Тому дуже важливо, щоб перша вчителька була тією людиною, яка вміє (і любить!) працювати з маленькими дітьми.

Вчителька в школі
Вчителька в школі
Фото: Shutterstock

Шукайте відгуки

Це, здавалося б, очевидна порада. Звісно ж, зараз усі вміють користуватися інтернетом і шукати відгуки. Але, варто врахувати, що відгуки в мережі не завжди можуть бути об’єктивними. А про конкретних вчителів часто важко знайти якусь інформацію.

Окрім пошуку коментарів у гуглі, батькам майбутніх першачків радять проводити “польові дослідження”. Можна підійти до школи приблизно о 12 годині, коли у першокласників закінчуються уроки і їх забирають батьки, і спробувати запитати у реальних мам, татів, бабусь, чи їм подобається школа і вчителька.

Ще одним місцем поширення інформації є дитячі майданчики. Там часто можна дізнатися все, що потрібно про школи, садки, поліклініки району і т.д.

Відстань до школи

Ще один важливий фактор, який впливає на вибір школи відстань. Вам може здаватися, що власне авто або пряма гілка метро можуть вирішити питання ранкового добирання до школи. Але пам’ятайте, що кожних зайвих 10 хв на дорогу до школи це на 10 хвилин раніше розбудити дитину і зібрати її вранці. Плюс ранкові затори і різні непередбачувані обставини.

Тому, якщо школа біля вашого дому здається не такою хорошою, як та, у яку ви хотіли би потрапити, можливо, є сенс у молодших класах обрати ту, що ближче.

Школярі
Школярі
Фото: Shutterstock

Заповненість класів

Це питання особливо актуальне для великих міст. Якщо говорити про Київ, то у школах у центрі міста можна знайти класи з 15-18 дітьми. Тут живуть або люди старшого віку, іноземці, які орендують квартири, або забезпечені люди, які можуть дозволити собі приватні школи.

Але у "молодих і активних" спальних районах у більшості шкіл кількість учнів у початкових класів рідко буває меншою, ніж 30 (а то й 40). Логічно, що чим більше дітей, тим важче вчителю впоратися зі всіма учнями і приділити кожному достатньо часу.

Ще один фактор, про який варто пам'ятати мешканцям столиці прописка. Зараз пріоритет для зарахування до тієї чи іншої школи мають діти, батьки яких прописані (чи мають договір оренди, який підтверджує постійне проживання) у будинку, який прикріплений до цього навчального закладу. 

Навчання дітей
Навчання дітей
Фото: Shutterstock

Навчальна програма

З 2019 року більшість українських шкіл перейшли на програму навчання НУШ (Нова українська школа). Але є школи (чи окремі класи у школах), де ще залишилися програми "Інтелект України" і "Росток". У місцевих відділах освіти ви можете дізнатися, які школи є у вашому районі, чим відрізняються різні навчальні програми і визначитися, яка із них більше підходить вашій дитині.

Рейтинг і напрямок школи

Це питання більш актуальне для середніх і старших класів. У мережі у вільному доступі є списки шкіл за рейтингом у місті і по країні. Але варто враховувати, що багато "сильних" шкіл відсіюють слабших учнів у старших класах так, щоб їхня статистика успішності не псувалася.

У більшості ліцеїв, гімназій та багатьох шкіл є певне спрямування, наприклад, на поглиблене вивчення математики, англійської чи української мови. Тому батькам важливо розуміти, до яких наук дитина має більшу схильність і чи підійде їй мовний клас, якщо вона більше любить природничі науки, наприклад.

Альтернативні школи

Зараз в Україні є безліч приватних шкіл, які пропонують як класичні, так і альтернативні освітні програми. Наприклад, Вальдорфські школи чи школи Монтессорі. Коштують вони, зазвичай, недешево. Але є також і безкоштовні варіанти хоумскул чи анскулінг. У першому випадку батьки самі вчать дитину за шкільною програмою, друге це швидше не форма навчання, а філософія деяких батьків, які вважають, що шкільна освіта вбиває особистість, і навчають дитину за власними вподобаннями. Для хоумскулерів є організації, в яких можна пройти спеціальну атестацію і отримати атестати про навчання державного зразка. Але, у будь якому випадку, це доволі серйозне і глибоке питання, яке потребує детального вивчення батьками.

Читайте також: Першокласниця "замінувала" школу, щоби швидше піти додому та погратися з котом

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше