Як обрати школу для першокласника: важливі поради

До початку нового навчального року ще більше, ніж пів року. Але батьків майбутніх школярів вже зараз хвилюють питання, як обрати школу і зробити так, щоб перші роки у ній не відбили в дитини бажання навчатися.

"Дивогляд" зібрав кілька важливих факторів, на які треба звернути увагу і які, ми сподіваємося, допоможуть вам зробити правильний вибір.

Перша вчителька

Від багатьох "досвідчених" батьків можна почути, що у першу чергу треба обирати не школу, а першу вчительку. Адже, якою б гарною і сучасною не була школа, але більшою мірою бажання чи небажання дитини прокидатися вранці і йти на уроки залежить від шкільної “мами”.

Деякі люди, хоча й все життя працюють у закладах освіти, але категорично не підходять для роботи з дітьми. Такі педагоги можуть скалічити психіку дитини і назавжди відбити бажання вчитися.

Тому дуже важливо, щоб перша вчителька була тією людиною, яка вміє (і любить!) працювати з маленькими дітьми.

Вчителька в школі
Вчителька в школі
Фото: Shutterstock

Шукайте відгуки

Це, здавалося б, очевидна порада. Звісно ж, зараз усі вміють користуватися інтернетом і шукати відгуки. Але, варто врахувати, що відгуки в мережі не завжди можуть бути об’єктивними. А про конкретних вчителів часто важко знайти якусь інформацію.

Окрім пошуку коментарів у гуглі, батькам майбутніх першачків радять проводити “польові дослідження”. Можна підійти до школи приблизно о 12 годині, коли у першокласників закінчуються уроки і їх забирають батьки, і спробувати запитати у реальних мам, татів, бабусь, чи їм подобається школа і вчителька.

Ще одним місцем поширення інформації є дитячі майданчики. Там часто можна дізнатися все, що потрібно про школи, садки, поліклініки району і т.д.

Відстань до школи

Ще один важливий фактор, який впливає на вибір школи — відстань. Вам може здаватися, що власне авто або пряма гілка метро можуть вирішити питання ранкового добирання до школи. Але пам’ятайте, що кожних зайвих 10 хв на дорогу до школи — це на 10 хвилин раніше розбудити дитину і зібрати її вранці. Плюс ранкові затори і різні непередбачувані обставини.

Тому, якщо школа біля вашого дому здається не такою хорошою, як та, у яку ви хотіли б потрапити, можливо, є сенс у молодших класах обрати ту, що ближче.

Школярі
Школярі
Фото: Shutterstock

Заповненість класів

Це питання особливо актуальне для великих міст. Якщо говорити про Київ, то у школах у центрі міста можна знайти класи з 15-18 дітьми. Тут живуть або люди старшого віку, іноземці, які орендують квартири, або забезпечені люди, які можуть дозволити собі приватні школи.

Але у "молодих і активних" спальних районах у більшості шкіл кількість учнів у початкових класів рідко буває меншою, ніж 30 (а то й 40). Логічно, що чим більше дітей, тим важче учителю впоратися зі всіма учнями і приділити кожному достатньо часу.

Ще один фактор, про який варто пам'ятати мешканцям столиці - прописка. Зараз пріоритет для зарахування до тієї чи іншої школи мають діти, батьки яких прописані (чи мають договір оренди, який підтверджує постійне проживання) у будинку, який прикріплений до цього навчального закладу. 

Навчання дітей
Навчання дітей
Фото: Shutterstock

Навчальна програма

З 2019 року більшість українських шкіл перейшли на програму навчання НУШ (Нова українська школа). Але є школи (чи окремі класи у школах), де ще залишилися програми "Інтелект України" і "Росток". У місцевих відділах освіти ви можете дізнатися, які школи є у вашому районі, чим відрізняються різні навчальні програми і визначитися, яка із них більше підходить вашій дитині.

Рейтинг і напрямок школи

Це питання більш актуальне для середніх і старших класів. У мережі у вільному доступі є списки шкіл за рейтингом у місті і по країні. Але варто враховувати, що багато "сильних" шкіл відсіюють слабших учнів у старших класах так, щоб їхня статистика успішності не псувалася.

У більшості ліцеїв, гімназій та багатьох шкіл є певне спрямування, наприклад, на поглиблене вивчення математики, англійської чи української мови. Тому батькам важливо розуміти, до яких наук дитина має більшу схильність і чи підійде їй мовний клас, якщо вона більше любить природничі науки, наприклад.

Альтернативні школи

Зараз в Україні є безліч приватних шкіл, які пропонують як класичні, так і альтернативні освітні програми. Наприклад, Вальдорфські школи чи школи Монтессорі. Коштують вони, зазвичай, недешево. Але є також і безкоштовні варіанти — хоумскул чи анскулінг. У першому випадку батьки самі вчать дитину за шкільною програмою, друге — це швидше не форма навчання а філософія деяких батьків, які вважають, що шкільна освіта вбиває особистість, і навчають дитину за власними вподобаннями. Для хоумскулерів є організації, в яких можна пройти спеціальну атестацію і отримати атестати про навчання державного зразка. Але, у будь якому випадку, це доволі серйозне і глибоке питання, яке потребує детального вивчення батьками.

Читайте також: Першокласниця "замінувала" школу, щоби швидше піти додому та погратися з котом

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше