Чорна діра

Учені побачили, як чорна діра розриває зірку

Shutterstock

Зірка у цей момент розігрівається до надвисоких температур

Ученим вперше вдалося спостерігати за моментом смерті зірки, яку пожирає чорна діра, на рекордно близькій відстані — за 215 млн світлових років від Землі. Про це йдеться у статті, опублікованій у журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Дослідники зафіксували у вересня 2019 року Подію приливного руйнування (TDE), яка виникає, коли зірка підходить надто близько до чорної діри і починає розриватися через потужну гравітацію. При цьому вона випускає яскравий спалах світла, який слабко помітний через хмари пилу. Спалах є результатом гравітаційних впливів на матеріал і тертя речовини, при цьому матеріал зірки нагрівається до таких високих температур, що здатний на деякий час затьмарити материнську галактику.

Дослідники спостерігали TDE в кількох довжинах хвиль світла, зокрема ультрафіолетовий, радіо-, оптичний і рентгенівський діапазони. Це дозволило розрахувати масу зірки, яка виявилася рівною Сонцю, однак через чорну діру половина маси загубилася. При цьому вчені показали, що хмара пилу і яскравий спалах є наслідками одного процесу.

Раніше астрономи показали фото велетенської чорної діри, яка розташована всього за 55 млн світлових років від нас.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ