Як батьки передчасно народжених немовлят можуть отримати безоплатну допомогу

5% зі всіх малюків в Україні щорічно народжують передчасно

В Україні щороку народжується більш ніж 300 тисяч немовлят. Понад 15 тисяч із них з'являються на світ передчасно. Це діти, які народжуються раніше 37-го тижня вагітності та з низькою вагою – менше ніж 2,5 кілограма. Про це пише колишня очільниця МОЗ Уляна Супрун. Вона розповідає, як батьки малюків-"поспішайок" можуть отримати безоплатну медичну допомогу.

"Такі малюки народжуються на світ із не до кінця сформованою серцево-судинною, травною, дихальною або нервовою системами. Тому вони потребують особливого догляду та кваліфікованої і вчасної медичної допомоги. Разом з цим показник малюкової смертності в Україні становить 7,5 на 1000 народжених живих немовлят. Це один із найвищих показників у Європі", – пише Супрун.

Саме тому у програмі медичних гарантій неонатальна меддопомога новонародженим (разом із допомогою у разі інфаркту та інсульту) є пріоритетним напрямком. Це означає, що до медзакладів, які уклали договори з Національною службою здоров'я України (НСЗУ) на надання цього виду допомоги, висунуто особливі вимоги.

Новонароджений
Новонароджений
Фото: raisingchildren.net.au

Переглянути вимоги можна тут: https://nszu.gov.ua/likar-2020 (у розділі – Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках).

НСЗУ законтрактувала 122 медзаклади на надання неонатальної допомоги новонародженим. Це 21 перинатальний центр, три центри матері і дитини, 24 пологових будинки, 23 обласних дитячих лікарень. Знайти їх можна за посиланням https://bit.ly/2ETYltR (у пошуку треба обрати "неонатальна допомога").

З квітня до липня включно вже 12 тисяч малюків отримали необхідну медичну допомогу в цих закладах. НСЗУ виплатила їм уже 500 млн гривень. Тариф на послуги становить від 29,6 до 98,5 тисяч гривень. Наприклад, за надання допомоги немовлятам, які народилися з вагою до 1500 г, встановлено найвищий тариф програми медичних гарантій цього року.

Які саме послуги оплачує НСЗУ:

  • інтенсивна терапія новонароджених та подальше їх виходжування;
  • цілодобовий лікарський та медсестринський догляд;
  • респіраторна підтримка (наприклад, CPAP, неінвазивної та інвазивної штучної вентиляції легень);
  • парентеральне харчування;
  • лабораторні та інструментальні дослідження (наприклад, бактеріологічні, рентген та ультразвукові дослідження цілодобово);
  • офтальмологічний та аудіологічний скринінг для вкрай недоношених немовлят;
  • вакцинація для немовляти за календарем профілактичних щеплень.

Тариф також покриває перевезення маленького пацієнта виїзною неонатологічною бригадою. Дороговартісні препарати для передчасно народжених діток медзаклади отримують додатково централізовано за державними закупівлями.

Передчасно народжені діти
Передчасно народжені діти
Фото: bellybelly.com.au

Що ще важливо знати пацієнтам:

Тут список усіх медзакладів, які уклали договори з НСЗУ: https://bit.ly/39ClpZr (за цим лінком можна знайти усі законтрактовані заклади у вашому регіоні).

Тут алгоритм дій, якщо відмовляють надавати гарантовану медичну допомогу безоплатно: https://bit.ly/309VYeF.

Тут можна переглянути наявність ліків, які лікарні мають закуповувати обов'язково. Вони входять до Національного переліку лікарських засобів: https://eliky.in.ua/. Для пацієнтів ліки з цього списку безоплатні, їх закуплено за кошти платників податків.

Інформація про їхню наявність та залишки всі медзаклади зобов'язані публікувати – або на інформаційних стендах безпосередньо в закладах охорони здоров'я чи на офіційних сайтах регіональних департаментів та управлінь, чи на вищевказаному сайті.

Допомога немовлятам у складних неонатальних випадках є безоплатною для сімей, у яких народились такі дітки. За потреби такі немовлята отримують і медичну реабілітацію, яку НСЗУ оплачує за окремим пакетом.

Поділіться цією інформацією з усіма знайомими батьками та тими, кому вона може знадобитися в майбутньому.

Раніше "5 канал" розповідав, як в Україні виходжують немовлят вагою менше 1 кілограма.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше