Інтервальне голодування

Які продукти викликають передчасне старіння – учені

intermountainhealthcare.org

Дослідження тривало майже 20 років

Учені з іспанського Університету Наварри виявили, що часте вживання ультраоброблених продуктів харчування може призвести до передчасного старіння клітин. Статтю із результатами дослідження опубліковано в журналі American Journal of Clinical Nutrition, пише Science Alert.

Науковці дослідили дані про стан здоров'я і ДНК 886 людей (645 чоловіків і 241 жінки) віком від 51 до 91 року. Дослідження, яке отримало назву SUN Project, тривало із 1999 до 2018 року. Його метою було виявити, як впливають харчові звички на артеріальний тиск, цукровий діабет, ожиріння і коронарну хворобу серця.

У рамках дослідження учасники надали зразки слини, з яких виділили ДНК для визначення довжини теломер кінцевих ділянок хромосом, які захищають ДНК від ушкодження в процесі реплікації. Їхнє вкорочення часто називають маркером клітинного старіння, хоча зв'язок теломер із біологічним старінням людини поки залишається не надто зрозумілим.

Частота вживання ультраобробленої їжі, такої як солодкі напої, м'ясні вироби та інші продукти, що містять велику кількість смакових добавок, консервантів, жирів і цукрів, була визначена з використанням харчових опитувальників. За результатами, учасників розподілили на чотири групи: із низьким, середньонизьким, середньовисоким і високим споживанням. Кожну групу зв'язали з ризиком укорочення теломер за допомогою логістичної регресії статистичної моделі, що дозволяє визначити ймовірність одного з двох результатів за будь-якою ознакою, а також те, наскільки ця ймовірність підвищується, якщо ознака кількісно змінюється.

Найбільш короткі теломери виявили у 20% зі всіх учасників. 82% із них люди, які найчастіше вживали нездорову їжу (три порції в день). Для груп із середньонизьким і середньовисоким споживанням ризик підвищувався на 29 і 40% відповідно.

Автори попереджають, що незважаючи на кореляцію, причинно-наслідковий взаємозв'язок залишається спекулятивним. Наприклад, можливо, що учасники, які зловживають шкідливою їжею, ведуть загалом нездоровий спосіб життя, що прискорює клітинне старіння.

Нагадаємо, раніше британський генетик розвіяв найпопулярніші міфи про здорове харчування.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ