Вчені розкрили таємницю тварин із Чорнобиля – цікаве дослідження

Вчені довго не могли зрозуміти, чому чорнобильські кабани зберігають високий рівень радіоактивності, на відміну від інших диких мешканців цих територій

Нещодавнє дослідження пролило світло на цю таємницю, бо виявилося, що аварія на ЧАЕС була не єдиним випадком, коли ці кабани отримали значну дозу опромінення. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на IFLScience.

Секрет був у раціоні 

Стверджується, що чорнобильські кабани зазнали радіоактивного впливу не лише через катастрофу 1986 року, але й через ядерні випробування 1960-х років. Група вчених з Віденського університету та Лейбніцького університету Ганновера з'ясувала, що радіоактивність кабанів зумовлена як цезієм-137 з Чорнобиля, так і цезієм-135 з попередніх ядерних випробувань. Цезій-137, з періодом напіврозпаду трохи більше 30 років, мав би зникнути, але рівень радіації у кабанів залишався стабільним.

Застосувавши передові мас-спектрометричні методи, вчені визначили, що ключовим фактором є цезій-135, який має набагато довший період напіврозпаду. За словами професора Георга Штайнхаузера, члена Консультативної ради з радіаційного захисту при Федеральному міністерстві охорони здоров'я Австрії, цей ізотоп важко виявити без спеціального обладнання, але точні вимірювання все ж виявили його наявність. Причиною були не тільки аварії, а й випробування зброї масового знищення, що вплинули на екосистему.

У 1960-х роках СРСР провів численні випробування атомних бомб, зокрема на архіпелазі Нова Земля в Північному Льодовитому океані. На цьому віддаленому полігоні, званому Північним випробувальним полігоном, між 1954 та 1990 роками було здійснено 130 ядерних вибухів.

Серед них відома "Цар-бомба" 1961 року, найпотужніший ядерний вибух в історії з потужністю 50 мегатонн. Внаслідок цих випробувань в атмосферу потрапила значна кількість радіоактивних ізотопів, включно з цезієм-135, що сприяло глобальному радіоактивному забрудненню.

Програма випробувань на Новій Землі включала наземні, підземні та підводні вибухи. Радіоактивні опади поширилися по всій Арктиці та за її межами, забруднюючи різні середовища. Цезій-135 з довгим періодом напіврозпаду осів у ґрунті та воді, ставши частиною екосистем. Арктичні умови, які мають повільний розклад і тривале льодовикове покриття, сприяли збереженню цих матеріалів.

Прип'ять
Прип'ять
Фото: Shutterstock

Екологічний вплив випробувань на багато регіонів, зокрема на Україну, був задокументований у різних дослідженнях. Комплексне дослідження "Екологічні наслідки ядерних випробувань на Новій Землі 1955-1990 років", яке провели Вільям Лейт і його колеги, розглядало розподіл і стійкість радіоактивних ізотопів у регіоні. Їхнє дослідження показало, як радіоактивні опади від радянських випробувань сприяли забрудненню диких тварин через тривалі екологічні процеси.

Чому ж чорнобильські кабани мають такий високий рівень радіації? Відповідь проста – їхній раціон. Вони їдять оленячі трюфелі, гриби, що поглинають цезій із ґрунту.

Ці трюфелі, заховані на глибині 20-40 сантиметрів, накопичували цезій з ядерних випробувань і катастрофи на ЧАЕС. Тому в кабанів залишається високий рівень радіації, тоді як інші дикі тварини показують ознаки відновлення, не піддаючись постійному опроміненню.

Чорнобильська зона відчуження стала незвичайним заповідником дикої природи, демонструючи стійкість природи перед антропогенними катастрофами. Інше дослідження 2021 року показало, що великі ссавці, такі як вовки, ведмеді і рисі, процвітають без людського втручання. Це збільшення різноманітності та чисельності диких тварин порівнюють з природними заповідниками, показуючи, як екосистеми можуть відновлюватися без людського тиску.

Птахи в Чорнобильській зоні також пристосувалися до радіації. Дослідження Університету Південної Кароліни виявило, що деякі види птахів виробили вищий рівень антиоксидантів для боротьби з радіацією. Це адаптивна реакція є демонстрацією унікальної еволюційної відповіді диких тварин на змінені умови зони відчуження.

Раніше "Дивогляд" розповідав, як вчені знайшли у Чорнобилі істот, які мають неочікувану властивість.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше