Не європейці, які можуть пережити апокаліпсис: як таргани заполонили Україну та весь світ

У багатьох країнах, у тому числі в Україні, нині поширені руді таргани або прусаки (Blattella germanica), які є кухонними шкідниками

Таргани, які обирають для життя оселі людей по всьому світу, відомі як німецькі таргани, насправді не походять з Німеччини. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Nature.

Звідки вони взялися?

Генетичні дослідження показали, що ці звичні кухонні шкідники вирушили у світ не з Європи. Їхньою батьківщиною є Південна Азія.

Шведський натураліст Карл Лінней першим описав таргана Blattella germanica у 1776 році в Європі, що призвело до припущення про його німецьке походження. Цянь Тан, еволюційний біолог з Гарвардського університету, який є співавтором дослідження, зазначив, що ці таргани походять з іншого регіону, але були одомашнені в Європі, звідки й почали своє поширення по всьому світу.

Тан та його колеги вивчили геноми 281 німецьких тарганів, зібраних у 17 країнах, таких як Австралія, Ефіопія, Індонезія, Україна та Сполучені Штати. Вони використовували подібності й відмінності в геномах, щоб визначити час і місце формування різних популяцій.

Було встановлено, що найближчий живий родич прусака – тарган Blattella asahinai, що мешкає в Південній Азії. Вчені дійшли висновку, що Blattella germanica відокремилися від Blattella asahinai приблизно 2100 років тому.

Близько 2100 років тому комахи B. germanica почали рухатися на захід до Близького Сходу, приєднуючись до торгових і військових перевезень за часів Омейядського та Аббасидського халіфатів. На схід з Південної Азії прусаки поширювалися завдяки зростанню європейського колоніалізму та міжнародним торговим компаніям, таких як Голландська та Британська Ост-Індійські компанії. Таким чином таргани дісталися Європи, звідки поширилися по всьому світу.

Таргани та апокаліпсис?

Апокаліпсис
Апокаліпсис
Фото: Shutterstock

Думка про те, що таргани можуть пережити апокаліпсис, особливо ядерний, походить з їхньої відомої стійкості до радіації та здатності виживати в екстремальних умовах. Це твердження має деяке наукове підґрунтя, хоча воно часто перебільшується в популярній культурі.

Наукові основи стійкості тарганів:

  • Стійкість до радіації:

Таргани демонструють вищу стійкість до радіації порівняно з людьми. Деякі види тарганів можуть витримувати радіаційні дози в кілька сотень разів більші за ті, що смертельні для людини. Це пов'язано з їхньою здатністю до швидкої регенерації та меншою частотою поділу клітин у дорослих особин.

Наприклад, дози радіації в межах 6-15 Грей можуть бути смертельними для людей, тоді як для деяких видів тарганів цей показник може сягати 50-100 Грей.

  • Адаптація до екстремальних умов:

Таргани здатні виживати у широкому діапазоні температур та умов навколишнього середовища. Вони можуть харчуватися різноманітною органічною матерією, що допомагає їм виживати навіть при обмежених ресурсах.

Відомо, що таргани можуть виживати без їжі до місяця, оскільки вони можуть сповільнювати свій метаболізм.

  • Еволюційна історія:

Таргани існують на Землі понад 300 мільйонів років, що свідчить про їхню здатність адаптуватися до різних екологічних катастроф та змін навколишнього середовища. Але тут є обмеження і перебільшення.

  • Масштаби апокаліпсиса:

Хоча таргани можуть витримати високі дози радіації, вони не є невразливими. Дуже високі дози радіації, які значно перевищують їхню стійкість, все ж можуть їх знищити.

Крім того, апокаліпсис може включати не тільки радіацію, але й інші фактори, такі як екстремальні температури, повна відсутність їжі або води, та значні зміни в хімічному складі атмосфери.

  • Поширення міфу:

Популярна культура часто перебільшує стійкість тарганів, що призводить до створення міфів. Це може бути частково пов'язано з їхньою здатністю швидко розмножуватися та виживати у несприятливих умовах, але ці здатності мають свої межі.

Отже, хоча таргани дійсно мають вражаючу стійкість до радіації та можуть виживати в багатьох екстремальних умовах, твердження про їхню здатність пережити апокаліпсис є перебільшеним і не враховує всіх можливих сценаріїв катастроф.

Раніше "Дивогляд" розповідав, як чоловік хотів вбити таргана, але підірвав свою квартиру.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше