290 годин спостережень пройшли недаремно: чому зебри кивають одне одному – цікаве відкриття вчених

Перша документація спільної уваги у диких тварин вразила дослідників

Свіжі дослідження свідчать про те, що зебри використовують кивки головою для залучення уваги своїх родичів і запрошення на спільні заняття, такі як прогулянки або залицяння. Вчені стверджують, що це можливо перший раз, коли такі сигнали задокументовані у тварин, які координують свою поведінку. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на New Scientist.

290 годин спостережень і 164 зафіксованих похитувань головою

Спільна увага, відома як здатність групи тварин доцільно сконцентрувати увагу на спільній меті або об'єкті оточуючого середовища, давно зафіксована у дикій природі. Ця здатність, яка є ключовою для співпраці у людей, досліджувалася рідко у диких тварин.

Северін Хекс з Принстонського університету виявив цікаву поведінку саванних зебр. Тварини демонстрували повторювані рухи головою і шиєю вгору і вниз. Це спонукало вченого замислитися, чи можуть ці рухи бути сигналами для інших зебр.

Хекс і його колега Деніель Рубінштейн вивчали стадо зі 112 зебр у заповіднику в Кенії. Вони фіксували кожен випадок, коли одна із зебр починала кивати головою, а інші реагували на ці рухи.

Після 290 годин спостережень і 164 зафіксованих похитувань головою, статистичний аналіз підтвердив, що зебри спеціально кивали головою, коли поруч були інші представники їхнього виду. Такі дії активізували реакцію у глядачів у 70% випадків, і всі реакції були дружніми. Тварина, яка відгукувалася на заклик, найчастіше відкидала голову назад, немов даючи свою відповідь.

Зебри
Зебри
Фото: Shutterstock

"Якщо одна з тварин починала кивати головою і рушала вперед, то зебра, яка реагувала, пішла б за нею. У інших випадках обидві зебри залишалися на місці, дбаючи одна про одну", – зауважують дослідники.

Коли кивки головою ігнорувалися іншими зебрами, у третині випадків перша тварина знову повторювала свої кивки протягом ще близько 30 хвилин.

"Значення виявлення таких сигналів полягає в тому, що до цього моменту ми в основному досліджували спільну увагу в приматів і домашніх тварин. Але тепер ми бачимо, що такий вид спілкування широко поширений", – підкреслює Хекс.

Відкриття має велике значення для еволюції складної соціальної поведінки серед тварин, додає він. За словами Елізабетти Паладжі з Пізанського університету в Італії, схожий сигнал із погойдуванням головою є у плямистих гієн. Їхні дитинчата використовують такі кивки, щоб запросити родичів погратися. Це також нагадує позіхання левів, на які відповідають члени прайду.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що вчені здивували відповіддю на питання про те, чи зебри білого кольору з чорними смугами чи навпаки.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше