Шанси 50/50: вчені пояснили, чому папуги здійснюють дітовбивство чи всиновлення

Вчені вивчили причини, які підштовхують папуг до безжалісного вбивства своїх дитинчат та чому деякі з них приймають під свою опіку дітей інших

Відомо, що самці й самки багатьох видів здійснюють дітовбивство заради отримання сексуальної або іншої переваги, але також спостерігались види, які піклувалися про дитинчат своїх родичів. Саме тому ця поведінка залишалася загадкою для вчених. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на PHYS.org.

У рамках нового дослідження група з Каліфорнійського університету в Берклі встановили, що обидва ці види поведінки дуже поширені серед зеленохвостих папуг. За результатами аналізу, який охопив понад 30 років спостережень, встановлено, що папуги вчиняють радикально – вони або вбивають своїх дітей, або доглядають за ними.

Професор Стівен Байсінгер розповів, що у папуг дітовбивство та всиновлення є наслідком їхньої боротьби за власність та пристрасть до розмноження. Наприклад, більшість випадків вбивства траплялася тоді, коли інші папуги намагалися захопити гніздо пари, що гніздиться. Також були випадки дітовбивства, коли самці намагалися розмножитися з вдовою, яка мала вже потомство.

Але дослідники були здивовані тим, що самці, які претендували на вдову, мали таку ж ймовірність доглядати за чужими дітьми, як і вбивати їх. Проте вони припустили, що конкуренція за місця гніздування є головною причиною нападів серед папуг.

За результатами дослідження було зафіксовано 256 нападів на гнізда папуг, які відстежувалися біологами. Більшість нападів були здійснені одинокими папугами або парами, які потім захоплювали гніздо. Ці напади частіше відбувалися в умовах високої популяції папуг та жорсткої конкуренції за місця гніздування.

Науковці вважають, що причиною не є те, що всі папуги народжуються вбивцями, але їхнє прагнення до розмноження є надзвичайно сильним. Коли ресурсів недостатньо для розмноження всіх особин, птахам доводиться шукати альтернативні стратегії, і це може включати вбивство пташенят.

Дослідники також відзначили, що дітовбивства часто ставалися в гніздах, де один з батьків помер, а другий знайшов нового партнера. Але з такою ж частотою, що й дітовбивства, ці нові партнери були готові доглядати за чужими пташенятами. Усиновлення також не завадило репродуктивному успіху пари.

Вчені відзначили, що самці, які усиновили нерідне потомство, продовжували гніздитися з новими партнерами та розпочинали розмноження в молодшому віці, ніж їхні конкуренти. Однак їхні мотиви залишаються не зрозумілими для дослідників, оскільки це суперечить ідеям Дарвіна про природний відбір.

Раніше "Дивогляд" розповідав, як у британському зоопарку папуг намагаються відучити від нецензурної лексики.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше