Передує катастрофам: учені знайшли чинник, пов'язаний зі всіма масовими вимираннями в історії

Науковцям відомо про п'ять масових вимирань, які відбулися за останні 600 млн років на Землі. Виявилося, що всі вони були пов'язані з одним і тим самим чинником

Раніше дослідники вважали, що вулканічна надактивність викликана підйомом магми з глибин Землі та мантійними шлейфами. Однак, нове дослідження вказує на інше. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Daily Mail.

Працівники коледжу Трініті у Дубліні взяли у свердловині на глибині понад 1,5 км біля Вельсу зразки давнього відкладення твердої породи (аргіліту). Хімічний аналіз показав, що найбільш масштабні вулканічні виверження, які призвели до катастрофічних наслідків, відбулися через неприродний рух континентальних плит.

Зазвичай ці плити рухаються зі швидкістю кількох сантиметрів на рік, а коли настає період надсильних вулканічних вивержень – їх рух сповільнюється. На думку фахівців, саме це провокує виверження, які неодноразово призводили до масових вимирань.

Вулкан
Вулкан
Фото: Shutterstock

Читайте також:

У своєму дослідженні науковці вивчили тоарський період, який датується 182,7-174,1 млн років тому. У цей час відбулися найсильніші кліматичні та екологічні зміни, а тому вчені дослідили рух континентальних плит саме у цей відрізок історії Землі.

Виявилося, що вулканічна надактивність збіглася з різкими змінами клімату та масштабним викидом парникових газів. Вчені дійшли висновку, що уповільнення швидкості руху континентальних плит можуть контролювати початок і тривалість надпотужної вулканічної активності на нашій планеті.

Окрім цього, науковці сподіваються, що завдяки результатам їхнього дослідження можна отримати багато інформації про вуглецевий цикл Землі та, можливо, попередити переломні моменти кліматичної ситуації.

До речі, раніше "Дивогляд" розповідав, що вчені знайшли скелет найдавнішого динозавра в Африці.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше