Усе не так просто: учені розповіли, чому цивілізація мая насправді зазнала краху

Території Центральної Америки та півострова Юкатан з 1800 року до нашої ери населяли мая, відома цивілізація яких, згідно науковцям, занепала між 800 і 1000 роками нашої ери. Переважно люди вважають, що цей народ остаточно зник і кінець його історії був обумовлений суспільними проблемами, але реальність виявилася інакшою.

На думку дослідників, занепад був обумовлений проблемами політичної системи мая та екологією. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Livescience.

"Понад 7 мільйонів мая, котрі живуть сьогодні в Центральній Америці і за її межами, підтверджують цей факт", – стверджує експертка з Університету штату Іллінойс в Урбана-Шампейн Ліза Лусеро.

Читайте також: Атлантида: правда чи вигадка – історія та цікаві гіпотези

Учені розповіли, що у стародавніх мая не було єдиної держави, як у Стародавньому Римі, якою керував би єдиний лідер. Навпаки, до їх цивілізації входило багато невеликих утворень, які знаходилися поблизу центрального міста.

Безумовно, той народ мав спільні релігійні та культурні риси, але ті не допомагали їм об'єднатися. У період з 800 до 1000 року деякі міста-держави зіткнулися із занепадом, але були й ті, що процвітали, а тому некоректно говорити, що вся їх цивілізація опинилася у скрутній ситуації.

Наприклад, тривала посуха в XI столітті призвела до занепаду міста Чичен-Іца, але Маяпан (місто на півострові Юкатан) навпаки почало розвиватися.

Цивілізація Мая
Цивілізація Мая
Фото: Shutterstock

"Територія проживання мая була великою, вони мали різний державний устрій і говорили різними мовами, тому не можна застосувати термін "занепад" до всіх підряд", – стверджує дослідник з Університету Олбані Мерилін Массон.

Дивовижно, але деякі держави мая існували навіть після спустошення їх регіону, обумовленого війнами та хворобами, які у свою чергу спровокували європейці, коли опинилися у Центральній Америці. За словами фахівця з Університету Ньюкасла у Британії Гая Міддлтона, Нойпетен, остання держава мая, занепала лише у 1697 році.

"У маяпанів були повелителі, священики, сотні релігійних ієрогліфічних книг, складна астрономія і пантеон божеств. Багато що з того, що ми знаємо про ранню релігію мая, отримане з книг, написаних в Маяпані, а також від нащадків мая, які зустріли і пережили європейську колонізацію", – зазначив Массон.

Читайте також: Остання перешкода для цивілізації: що відомо про найбільш ізольоване плем'я на Землі, яке вбиває усіх чужаків

Основні теорії занепаду цивілізації мая

Зазвичай занепад міст пояснюють політичними та екологічними проблеми. Дослідники вивчили утворення у печерах і дійшли до висновку, що у період 800 і 930 роками південна частина Мезоамерики зіткнулася з серйозними багаторічними посухами.

Вони нанесли шкоду сільському господарству та торгівлі, що стало причиною масових заворушень серед підданих, довіру яких втрачали їх лідери. Для заспокоєння бунтів їм доводилося застосовувати силу.

"Менша кількість опадів, ймовірно, впливає на торгівлю каное, оскільки рівень води помітно падає з кожним посушливим сезоном – отже, менше дощів означає менше подорожей на каное", – стверджують учені.

Причину "смерті" регіону Кочуа вченим наразі важко пояснити. Він процвітав з 800 по 930 роки, але все одно занепав. Усі описані події відбувалися, коли європейці колонізували ці території.

Вже у 1697 році остання держава мая пала перед іспанцями. Втім, цей народ надалі населяв ці території та іноді повставав проти Іспанії та урядів, які керували після того, як у 1821 році іспанське колоніальне правління закінчилося.

"Важливо розуміти, що, хоча древні міста і держави мая занепали, а їхня культура трансформувалася, самі мая не зникли", – стверджує Міддлтон.

Цивілізація Мая
Цивілізація Мая
Фото: Shutterstock

Інші можливі причини

Наразі існує близько 80 теорій, які тим чи іншим чином пояснюють занепад класичної цивілізації мая. Зокрема, мова йде про наступні фактори:

  • Війна
  • Деградація торгівлі, обумовлена занепадом торгових міст
  • Інфекційні захворювання
  • Посуха

Читайте також: Чи існували амазонки насправді – вчені

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше