'Запоріжсталь'
'Запоріжсталь' Ростислав Шурма / Facebook

Зупинка виробництва і безробіття: політолог про законопроєкт 1210-1 для металургії

  Читайте по-русски
  Україна може стати світовим рекордсменом за рівнем податкового навантаження на галузь

  Через плани уряду зробити податкове навантаження на залізорудну галузь найвищим у світі, українська промисловість стане неконкурентною, підприємства змушені будуть закриватися, а рівень безробіття в Україні істотно зросте. 

  Про це, коментуючи держбюджет на 2020 рік, написав політолог Віктор Таран на своїй сторінці у Facebook.

  "Програма уряду Гончарука чітко продемонструвала – Кабмін продовжуватиме робити ставку на сировинну, а не інноваційну модель економіки. Частково розумію логіку: для трансформації економічної моделі потрібні мільярдні інвестиції та час. Але замість того, аби починати відкритий діалог із великим бізнесом про розробку Дорожньої карти трансформаційної моделі – "слуги народу" пішли іншим шляхом заробляння грошей до бюджету. Вони пішли за формулою: "аби корова менше їла та більше давала молока, її треба більше доїти та менше годувати". Розпочали вони свої фіскальні експерименти з МСБ, а паралельно вирішили добити залазіно рудну галузь", – написав Таран.

  За його словами, якщо ухвалять законопроєкт 1210-1, доля рентних платежів у прибутку металургів сягне 22% і буде найвищою у світі. Експерт спирається на висновок консалтингового агентства PriceWaterHouseCoopers. При цьому, сказав Таран, добувати залізну руду в Україні стане майже вдесятеро дорожче, ніж у Росії. Тобто це пряма допомога прямому економічному конкуренту, з яким п'ятий рік Україна веде війну.

  "Запропонована Гетьманцевим широка база оподаткування – це таке своєрідне українське фіскальные ноу-хау, яке передбачає додаткове податкове навантаження на галузь. При цьому складаєтсья враження, що коли Гетьманцев каже, що "рівень фінансового навантаження у нас зараз найнижчий серед всіх рудодобуваючих країн, включаючи Росію", – або маніпулює, або вводить в оману, або просто не розбираєтсья в питанні", – розмірковує Таран.

  Насправді, написав він, у світі все працює навпаки: країни з розвиненою добувною промисловістю встановлюють або високу ставку ренти на вузькій базу оподаткування, або низьку – на широкій. Це дозволяє заробляти галузі, лишатися конкурентноздатною у світі і вчасно перераховувати податки до бюджету. В ситуації з Україною, якщо законопроект 1210-1 буде ухвалено, вона стане світовим рекордсменом за рівнем податкового навантаження на галузь "зі швидкістю реактивного літака".

  Наслідки для економіки будуть критичними, вважає експерт: зменшення видобутку руди та надходжень до бюджету, закриття підприємств, безробіття. А світовий бізнес, аналізуючи "лібертаріанські податкові ноу-хау" влади, тричі подумає перед тим як інвестувати кошти в економіку України.

  "І тоді красиві картинки з Урядової програми про 1 мільйон робочих місць та додаткові 50 мільярдів доларів інвестицій так і лишаться картинками. А картинки, як відомо, на ВВП та соціальні стандарти не намажеш", – підсумував Таран.

  Попередній матеріал
  На Полтавщині мікроавтобус збив на смерть патрульну
  Наступний матеріал
  Вчені з'ясували, де краще рятуватися в разі "всесвітнього апокаліпсису" – перелік країн
  Теги: