На фронті в околицях Бахмута – порівняне затишшя. Сторони промацують оборону одна одної. Небагато роботи через це і в стабілізаційному пункті – найближчому до лінії фронту. Але всі медики, які працюють тут цілодобово, у готовності номер один. Бо будь-якої миті ситуація може змінитися. Штурми на нулі вони відчувають першими. БО першими стикаються з їхніми наслідками. Репортаж зі стабілізаційного пункту ЗСУ – Ольги Калиновської.
Це сплавлене, гостре як бритва залізяччя – лише невелика частина того, що тут, у стабілізаційному пункті, витягують з тіл поранених бійців. Більшість уламків захисники забирають із собою – на пам'ять.
Серед чималої кількості осколків є і кулі – 5,45 та 7.62, але їх небагато. Зі 100 відсотків поранень на нулі – кульових лише десята частина. Решта – ураження від мін та снарядів. Штурмові дії на цю статистику майже не вплинули.
Сьогодні медики в режимі стенд бай – очікування. З пацієнтів у стабілізаційному пункті – лише контужені бійці, яких уже підлікували – прокапали. Пораненим не до журналістів. Більшість все ще не розуміє, де вони і як тут опинилися.
"Контузія – це таке специфічне поранення. Він його отримав. Вон може не дуже сильно проявляться. В майбутньому можуть бути свої нюанси. Це як мікротравми. Я порівнюю постійно з боксерами. Наприкінці життя можуть бути головні болі. Чому? Постійні ураження", – пояснює медик Євген.
Вони самі всі контужені. І неодноразово. Прильоти тут – звичне явище. Це найближчий до фронту стабілізаційний пункт. На одному з найспекотніших напрямків – Бахмутському.
Вони одними з перших відчувають, коли фронт рухається – у ті дні в стабпункті багато поранених. Їх часом навіть попереджають про штурми – щоб були в готовності номер один. Хоча вони у ній – 24 на 7. З перших днів великої війни, каже Кирило.
"Коли будь–який штурм, коли наступ, контрнаступ, ми відчуваємо це дуже швидко. Тому що всіх поранених тягнуть до нас. Такі штурми не оголошуються, або нам говорять – готуйтеся. Намагаємося тримати оперативний запас на велику кількість поранених", – розповідає медик Кирило.
Їхнє головне завдання – стабілізувати бійця. Витягнути поверхневі уламки, зупинити критичну кровотечу, часом – повернути до життя. Для цього в імпровізованій операційній є рідкісні апарати-кардіопомпи, які вже неодноразово витягували з того світу бійців, кого привозили у стабпункт у стані клінічної смерті.
"Це прилад для реанімації. Серцево-легеневої. Фактично це робот, який виконує непрямий масаж серця. У нас їх декілька тут є. і прилади реально рятували людей. Не одну людину рятували. У нас є УЗД-діагностика, дихальна апаратура", – каже Кирило.
До них, у стабпункт, часом приїжджають лікарі з-за кордону – не так допомогти, як перейняти неоціненний досвід. Нещодавно, каже Євген, були медики з Німеччини. Приїхали на тиждень. Пробули три дні.
"Буквально недавно було. Лікар-анестезіолог їхній. Завідувач лікарні і медсестри дві. То дівчата на другий день плакали. Кажуть – ми такого не бачили. А лікар, який в Іраку був, каже – небо і земля", – зауважує Євген.
Це – робота не для всіх. Сюди привозять бійців зі страшними пораненнями. І треба мати нерви, як канати, щоб не зважати на це, а просто робити, що вмієш і можеш. Євген та Кирило – роблять. У цивільному житті перший був анестезіологом. Другий – судинним хірургом. І як медик волонтерив з початку війни – з 2014-го. А коли росіяни повномасштабно вторглися в країну – пішов на фронт.
"Мені простіше тут. Тому я тут зайнятий роботою. Безпосередньо допомагаєш пораненим. Це моя професія, це моя робота. Я намагаюсь робити її в найкращому варіанті. До мене сусід прийшов зі зброєю вбивати людей. Як можна вдома сидіти?" – міркує Кирило.
Сьогодні на фронті відносне затишшя. Сторони промацують оборону один одного, щоб знайти слабину. А немає активних дій – немає поранених. І у медиків є кілька годинок, щоб майже як у цивільному житті у спокої видихнути та випити кави. У готовності кожної миті змінити кавовий кухлик на скальпель.
"Хлопці повинні знати, що коли його поранять, то його кудись привезуть. І я ж так само залишаюсь у безпеці, бо знаю, що він позицію не здасть. Бо якщо лікар починає стріляти, то щось пішло не так", – зазначає Євген.
З Донеччини, Ольга Калиновська, Сергій Клименко, Сергій Малін, "5 канал"
Читайте також: артилеристи ЗСУ уразили 2 станції РЕБ та 2 пункти управління рашистів – Генштаб.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою:
складний прорив ЗСУ першої лінії оборони окупантів на Запоріжжі.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Неможливо дивитися без сліз: фоторепортаж із стабілізаційного пункту на Бахмутському напрямку