Велика війна проти росії триватиме у 2023-му, і окупанти можуть наступати по всіх напрямках на півночі, сході та півдні. А ключову роль у протистоянні відіграє Крим. Про перспективи воєнної кампанії вперше з початку широкомасштабного вторгнення розповів головнокомандувач Валерій Залужний.
Статтю видав у співавторстві з Михайлом Забродським – генерал-лейтенантом, героєм України та нардепом від Євросолідарності. Матеріал знаковий, бо у ньому перший від лютого детальний аналіз та оцінка воєнної ситуації і планів армії від головнокомандувача.
"Український інформаційний простір давно не мав справи з текстами такої глибини і такої чесності у викладі як оцей текст від Залужного і Забродського, він справді говорить з українським громадянином як із серйозним дорослим чоловіком чи жінкою, якому не потрібні прості відповіді на складні питання", – пояснює головний редактор інтернет-видання "Новинарня", військовослужбовець резерву Дмитро Лиховій.
А складних питань, як і ключових меседжів, у статті є кілька. Насамперед воєначальники дають українцям чітко зрозуміти, війна триватиме і наступного року. Ворог іще зберігає стратегічну ініціативу і може мати перспективи на Бахмутському та Ізюмському напрямках. Вочевидь, мета росіян – вийти на адмінмежу Донеччини. Ситуація складна і на Запоріжжі. Та й узагалі, у перспективі під прицілом кремля – Одеса, Миколаїв, Запоріжжя, Дніпро і навіть столиця.
"Не виключені з порядку денного і повернення до задуму захопити Київ та загроза повторного розгортання бойових дій із території республіки білорусь", – мовиться у статті.
"Ми маємо готуватися до того, що війна триватиме у 23 році, на жаль, росіяни і ще не вимотані", – каже радник голови МВС Вадим Денисенко.
"Якщо хтось ще не зрозумів, то Залужний чітко розкладає по поличках, що війна не закінчиться цього року, не закінчиться цієї осені, перейде в зиму, і в наступний рік, прояви можуть бути різні, можуть бути наступи росіян, згадує Київ і центральні області, і навіть західні області", – зауважує Дмитро Лиховій.
Успіх росіянам, пишуть Залужний і Забродський, забезпечує окупований Крим. Півострів став ключовим воєнним плацдармом російської федерації. Там ворожі військові бази, там російський флот. Звідти запускають ракети вглиб України. Саме Крим може стати метою для Збройних сил України 2023-го.
"Це для ворога і наших людей, які казали, що можна дипломатичним шляхом повернути Крим, і тут наш головнокомандувач сказав, чітко і зрозуміло, що буде повертати військовим шляхом", – аналізує політтехнолог Денис Богуш.
І над цим уже почали роботу. Генерали підтверджують, нещодавні вибухи на аеродромі поблизу Саків – справа рук нашої армії. І повернути півострів реально, для цього потрібно: "Створення одного або декількох оперативних (оперативно-стратегічних) угруповань у складі від десяти до 20 загальновійськових бригад – залежно від задуму й амбіцій українського командування".
А вони, схоже, великі! І тут другий меседж, до кремля та росіян. Україна готова до тривалої війни, не відступить і обов'язково повертатиме свої території, наголошує військове керівництво. Символічно стаття вийшла у час успішних контрнаступів ЗСУ на Харківщині та Херсонщині, що має посилити психологічний тиск на російську армію.
"росіяни бачать, що Україна – це не просто серйозний опонент, а це опонент, який може здобувати не лише тактичні, а й стратегічні й остаточні перемоги у війні", – зазначає Лиховій.
"Є такий певний етап, переломний етап, на якому ми почали відкручувати назад наші території, і ця тенденція вона починає нарощуватися. Є успіх України, він не такий прям, що ми повернули назад багато територій, але сама тенденція невідворотна. Авдиторія російська повинна задуматися, що Україна вже перемагає", – наголошує експерт.
Втім, навіть якщо над Кримом замайорить український прапор, війна не завершиться, мовиться у матеріалі. русня перебазує свою армію на ближчу до ерефії територію та продовжить війну. Аби приструнити окупантів, Україні потрібна зброя, особливо далекобійна, – це третє ключове послання, і воно до західних партнерів. Залужний і Забродський пояснюють: ЗСУ потрібна далекобійна артилерія. Коли росія стріляє на 2000 кілометрів, Україна лише на сотню, а цього недостатньо, аби зрівняти сили.
"Дальня артилерія потрібна для чого? Для того, щоби ми могли нищити російську логістику в Криму, на півдні України, на Донбасі, щоб вони не мали жодної можливості рухатися вперед. Нині розуміємо, поки нам не дають зброї, яка стріляє до 300 км. На жаль, повільно, так, дорогою ціною, але Захід доходить до того, що нам потрібно давати більш далекобійну зброю", – переконує Денисенко.
І якщо буде зброя, пишуть воєначальники, Україна зможе вражати ворожі цілі на території росії. Тільки тоді вороги по-справжньому відчують реалії війни, як це недавно сталося у Криму. Бо, окрім безпечності росіян, ключовий воєнний мотив кремля – це відчуття безкарності.
"Справа саме в безкарності, яку забезпечує фізична віддаленість. Наявність навіть самої загрози використання ЗС України засобів ураження відповідної досяжності примушуватиме рф по-іншому розглядати і природу, і перебіг, і результат нашого протистояння", – сказано у статті Залужного і Забродського.
А поки що безкарна москва продовжує погрожувати ядерною зброєю і тероризувати катастрофою на атомній станції. Аби цьому запобігти, Захід має усвідомити загрозу і реальні масштаби російсько-української війни, а відтак, допомогти Україні з озброєнням.
Ірина Сисак, Анна Кудрявцева, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, ЗСУ деокупували низку населених пунктів на Херсонщині.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.