Повістка
Повістка 5 канал

Повістки всім і будь-де: чи справді в Україні діє агресивна мобілізація чи це чергова ІПСО рф

Читайте по-русски
Подекуди є підтвердження випадків вручення повісток із порушеннями

Протягом останніх тижнів соцмережі рясніють повідомленнями та відеозаписами того, як чоловікам у різних містах України у досить незвичний спосіб буцімто вручають повістки.

Дії на цих відеороликах розгортаються і на ринках, і в під'їздах. Подекуди повістки буцімто розносять комунальники. А іноді нібито трапляються і такі кричущі випадки під час похоронних процесій. Та військові експерти кажуть: вірити усім цим повідомленням і відеороликам не варто.

"російськими мережами інформаційними розгорнута велика, широкомасштабна кампанія по дискредитації саме нашої мобілізації. Бачимо, що це навіть відео за різний час, тобто за кілька років і взагалі навіть не з України. Бачимо, що озвучку накладають українську", – каже голова Українського центру безпеки та співпраці, військовий експерт Сергій Кузан.

Бо війну проти українців рашисти ведуть активно і на інформаційному фронті. Тож кожен такий випадок необхідно перевіряти. Приміром, фактчекери StopFake викрили чергову провокацію ворога. Пропагандисти стверджували, що в Україні повістки буцімто вручають підліткам. При цьому ілюстрували повідомлення липовим "документом". Однак подекуди є підтвердження випадків вручення повісток із порушеннями.

Кілька днів тому набула розголосу історія з Одеси про досить жорстоке "пакування у бус" цивільного. Того самого дня на інцидент відреагували в обласному центрі комплектування:

"Працівники повелися емоційно і, застосувавши силу, доставили ухилянта до службового приміщення для з'ясування обставин. З приводу того, що військові повелися некоректно, призначено службову перевірку".

І про всі такі випадки докладають вищому керівництву ЗСУ. Там певні проблеми визнають.

"Я не виключаю, що можуть бути випадки яких-небудь порушень з боку начальників терцентрів комплектування, але одразу скажу, що вони не системні і по кожному такому випадку проводяться службові перевірки. За результатами яких винні посадові особи або притягуються до дисциплінарної відповідальності, або ж по них навіть приймаються і кадрові рішення", – запевняє начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних сил України Роман Горбач.

Про порушення під час видачі повісток кажуть і юристи.

"На жаль, їх стає дедалі більше. Повідомляють, що відбувається вручення повісток не тільки у каретах швидких, а й іншими методами. Представники органів місцевої влади можуть залучатися. Можуть залучатися керівники підприємств, установ, організацій. Можуть залучатися керівники навчальних закладів, представники поліції. Комунальники не мають повноважень роздавати повістки", – пояснює юристка Софія Кухоцька.

"Наразі хочу зазначити, що не поява за такою повісткою, яка не вручена особисто – не тягне за собою певної кримінальної відповідальності, або юридичної чи адміністративної тощо", – наголошує експертка.

Натомість юристка застерігає: якщо ви таки отримали повістку особисто від уповноважених осіб – не чиніть опору, зберігайте спокій та насамперед з'ясуйте мету такої повістки.

Повістка, яка вручається з метою уточнення облікових даних. Аби оновити інформацію про особу.

Другий вид: повістка на проходження військово-лікарської комісії. Суто зобов'язує призовника пройти медичне обстеження.

Ще є повістка-призов на строкову військову службу. Але зараз строковиків не набирають.

Четвертий вид: Мобілізаційне розпорядження. Його вручають придатним до служби після медкомісії.

"Належним чином заповнена та повістка, яка містить необхідні реквізити: обов'язково має бути мокра печатка військкомату, підпис керівника військкомату. Ну і також обов'язково мають правильно бути зазначені відомості: прізвище й ім'я особи, дата народження, дата вручення повістки", – зазначила пані Софія.

А от про те, який вплив на імідж ЗСУ має примус до служби, розповідають самі воїни з передової.

"Це впливає негативно, звісно. Якщо ти невмотивований, то який з тебе воїн?" – запитує політтехнолог, боєць спецпідрозділу "Харт" Олександр Кондратенко.

Втім, військовий каже: не варто забувати, що війна триває, і захищати свою країну від ворога – це конституційний обов'язок кожного.

"Ми всі маємо прекрасно розуміти, що ця війна затягується, і на моє глибоке переконання, хтось там казав, що 2023-й буде переможним, у мене є певні сумніви з цього приводу. Тому що російська федерація, вона тільки-тільки нарощує темпи цієї війни. Досить багато фактів того, що вони готуються до довготривалого конфлікту", – переконує Кондратенко.

Це підтверджує і воїн Збройних сил, а за сумісництвом секретар профільного комітету ВР Роман Костенко:

"Ми маємо розуміти, що ворог теж зараз проводить мобілізацію часткову. Ми бачимо, що вони хоч і сказали про 300 000, але продовжують набирати людей у військо російської федерації. Тому ми маємо адекватно на це реагувати".

Та бути готовими давати ворогу відсіч.

Юрій Пугач, Микола Чеботарьов та Орест Пона, "5 канал"

Нагадаємо, раніше юристи вже пояснювали, хто саме і де має право вручати повістки до військкомату.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: Якщо в Україні і буде додаткова мобілізація, то точно не так, як на росії, – Череватий

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Ракети рф летять у напрямку Львівщини – ОВА
Наступний матеріал
Очікуємо понад 30 ракет – Повітряні сили
Loading...
Як далі проходитиме мобілізація в Україні – пояснення від Сухопутних військ та Комітету нацбезпеки

Як далі проходитиме мобілізація в Україні – пояснення від Сухопутних військ та Комітету нацбезпеки

Неправильне трактування: чоловікам не потрібні дозволи для пересування Україною – радниця Залужного

Неправильне трактування: чоловікам не потрібні дозволи для пересування Україною – радниця Залужного

Служба в армії – почесний обов'язок чи покарання: для чого вручають повістки за порушення закону

Служба в армії – почесний обов'язок чи покарання: для чого вручають повістки за порушення закону