Дозволили, а на росії вже відчули. Україна нарешті почала бити по території ворога західною зброєю. Джо Байден дозволив пускати ракети та артилерію, надані Сполученими Штатами для ураження деяких російських позицій на території країни-агресорки. Дозвіл на удари своєю зброєю дали ще 15 країн Європи. Зокрема, тепер Сили оборони можуть збивати російські літаки в їхньому ж небі з Patriot, про це заявив німецький генерал. Запальні американські HIMARS вже відчули окупанти. ЗРК знищив комплекс С-300 на Бєлгородщині. Куди можемо стріляти та чим, що змінять удари по росії, дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Марти Шикули.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Тільки-но США дозволили смалити по росії їхньою зброєю, сили оборони чекати не стали. Одразу взялися до роботи. Результати окупанти вже відчули. Американські "Хаймерси" завдяки нашим армійцям вдарили по зенітно-ракетному комплексу С-300 у Бєлгородській області.
"Впритул до житлових будинків росія розміщує там свої артилерійські батареї, ракетні комплекси, вони з них гатять по Харківщині. Мешканців турбують виходи. Але коли прилітає по цих об'єктах, вони все розуміють, тільки просять, щоб українські гармаші били і не промахувалися", – сказав військовий експерт і речник Генерального штабу ЗСУ Владислав Селезньов.
30 травня адміністрація Байдена зняла табу на використання західної зброї по території ворога. Слідом таке саме рішення ухвалили Швеція, Британія, Франція та ще з десяток країн. Україна буквально випросила таке право. Змінити червоні лінії партнерів, зокрема, змусила ситуація на Харківщині.
"Блінкен сказав, що вони теж вчаться, бачать, що відбувається на фронті, бачать, що вони теж помилялися, тому теж вчаться. І вдосконалюють ставлення до зброї. І далі будуть виходити з тих реалій, що нині є. По-дипломатичному він вибачився, що два роки цього дозволу не давали. Ми отримали Харківщину і інші місця. А зараз ми отримали зелене світло", – зазначив ветеран АТО, військовий експерт Олексій Гетьман.
Навіть Берлін впевнено заявив: удари німецькою зброєю по території росії не загрожують ескалацією. Це питання винятково самооборони. Спершу мова йшла лише про захист Харківщини. Пізніше у США уточнили: йдеться і про прикордоння Сумщини і Чернігівщини. Це лише перший крок, кажуть експерти.
"Це така стратегія малих кроків. Тобто в цьому випадку все має бути поступово. Партнери йшли до цього через низку дискусій і дебатів. Щоб переконатися, що це не допустить ескалації. Що зробить росія. Як відповість. Вони це зробили. Це перші кроки і перші види озброєння, якими можна вдарити. Вдарити по концентрації сил? Наприклад, тих, які стоять у Курській чи Бєлгородській областях – 10-15-20 км. Зараз вони їх звозять для атак на Харківщині і розширити фронт. І ми можемо вдарити і подавити точки їхні вогневі – С-300, склади", – пояснив військовий і політичний експерт Олександр Мусієнко.
Придушити їхні вогневі точки нині можемо важкою артилерією HIMARS – ракети до цього РСЗВ смалять на 84 кілометри. Цілити Patriot, Iris-T і NASAMS – це теж десятки кілометрів у тил ворога. А ще знищення колон окупантів, казарм та складів із боєкомплектом. Тож росії доведеться відтягнути свої війська від кордону з Україною.
"Ураження особового складу і бронетехніки – це чудова новина. Поки ворог сформує нову колону, ми будемо мати змогу вчасно вполювати ще на етапі її висування до держкордону", – пояснив Селезньов.
Читайте також: Білий дім не виключає розширення дозволу для ЗСУ бити по території рф у майбутньому.
"Сьогодні є дозвіл бити по прикордонню, але давайте згадаємо, що ми починали взагалі з "Джавелінів" і який прогрес у надані озброєння ми зробили. Маючи вже, я думаю, що це поки перші кроки, які ми будемо розширяти, і ви бачите, що, наприклад, та сама Британія абсолютно ніяких обмежень не висуває. Тобто ми можемо використовувати Storm Shadow, це далекобійні ракети, проти легітимних військових сил на території російської федерації, не тільки по прикордонню", – сказав голова постійної делегації України у Парламентській Асамблеї НАТО Єгор Чернєв.
До важкої західної артилерії приєднається підтримка з повітря. Без табу працюватимуть винищувачі F-16, які передадуть Нідерланди. В країні заявили, з літаків можна бити по цілях у росії. І це, кажуть експерти, чи не найбільший бонус. Бо ми зможемо захистити прифронтові населені пункти від руйнувань КАБами.
"Ми зможемо використовувати F-16 по об'єктах противника, в тому числі і повітряних цілях, які перебувають у просторі російської федерації. Це дуже важливо, бо без цього сенс F-16 чи можливості їхні були би значно обмежені. В першу чергу протиповітряна оборона, тому та кількість, на яку буде надано дозвіл вражати об'єкти на російській території. Я думаю, що нам на цьому етапі буде достатньо", – наголосив колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян.
Дозвіл бити – це добре. Треба ще мати чим, а боєприпасів може бути недостатньо, кажуть експерти.
"Куди ми будемо бити – по Бєлогородській Народній Республіці або там по Курській Народній Республіці, бо безпосередньо по лінії фронту проблему дефіциту ракет відповідної вогневої потужності нам це не вирішить, відповідно навіть щодо "Атакамсів". Гаразд, можна скільки завгодно там розводити політичні спекуляції, США нам не дали дозвіл бити "Атакамсами" по території Бєлгородчини або дали – нам це не вирішує проблему, що "Атакамсів" – мало", – зауважив експерт Defence Express Іван Кричевський.
Поки що ці балістичні ракети заборонені для ударів з установок HIMARS, бо мають надто велику відстань влучання. Але це теж питання часу. Військові експерти припускають, невдовзі США дозволять бити й "Атакамсами". Адже у Вашингтоні можуть коригувати умови надання зброї та розширити географію ударів. Усе залежить від ситуації на фронті.
Удари західною зброєю по території росії довели кремль до істерики. Там уже прямо натякають про серйозну відповідь і фатальні наслідки. Утім до гучних заяв росіян уже всі звикли.
Марта Шикула, "5 канал".
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Дивіться також фотогалерею за темою:
Навіть мертвим нема спокою: на що росіяни перетворили цвинтар прифронтової Костянтинівки – фото












