"Стоп Реванш"
"Стоп Реванш" 5 канал

Антитютюнові активісти заробляють на кампаніях боротьби з курінням, тиснучи на легальний бізнес – експерти

Читайте по-русски
У цій галузі активісти щороку розгортають широкий фронт бойових перфомансів

Громадські організації, які займаються реалізацією антитютюнових кампаній, перетворили "боротьбу із курінням" на бізнес із тиску на легальних виробників тютюну, а також можуть отримувати фінансування від контрабандистів та виробників контрафактної продукції. Про це розповіли експерти, опитані журналістами програми "Особливий погляд", яка вийшла в ефір на "5 каналі" 22 січня.

У цій галузі активісти щороку розгортають широкий фронт бойових перфомансів, які мали б зменшувати кількість курців. Та натомість грантові мільйони йдуть, якщо не на імітацію боротьби, то на боротьбу проти здорового глузду і легального бізнесу, відзначають автори сюжету.

Вони наводять приклад ухваленого Радою законопроєкту 4358, який на початку січня підписав президент Володимир Зеленський як закон 1978-ІХ. Документ від початку вносила в парламент ГО "Життя", яка отримує фінансування від фондів, близьких до американського підприємця Майкла Блумберга. Ця організація позиціонувала законопроєкт як такий, що імплементує в українське законодавство європейські норми. Натомість, у законопроєкт спробували запхнути наджорсткі норми, про які навіть у розвинених країнах Західної Європи ніхто не говорить. Наприклад – норму про заборону викладки сигарет або заборону продавати сигарети навіть повнолітнім, відзначають журналісти.

"Це наслідок саме того, що люди, які займаються антитютюновими кампаніями, не мають відповідних знань і це справді одна з таких основних проблем саме в цій сфері. Ні в кого немає ні юридичної, ні економічної, ні медичної освіти", – говорить голова експертної аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

Через низьку якість підготовки та бажання протиснути у законопроєкт низку невиправданих обмежень парламент уже неодноразово відхиляв попередні версії документа. Ба більше, відповідно до низки досліджень, заборони, які пропонувалося запровадити, взагалі мало впливали б саме на поведінку курців. Приміром, на форму і дизайн упакування, які пропонувалося стандартизувати, звертають увагу лише 2% курців. Тобто на зменшення куріння таке регулювання не впливає.

"Неможливо курців шляхом жорстких заборон змусити кинути палити. Тобто це неможливо в жодній країні світу і тому всі країни застосовують різні хитрі інструменти для цього. Пропонують переходити на нікотинові пластирі, продукція меншого ризику і багато-багато інших заходів, а не шляхом тупих заборон", – відзначає координатор експертної групи Економічної експертної платформи Олег Гетман.

Тим часом експерти переконують: антитютюнові активісти буквально оминають важелі, які могли б зменшити кількість курців і наблизити українську боротьбу з тютюнопалінням до європейських норм. Наприклад, що робити із незаконним обігом цигарок – у законі №1978-IX ані слова. Виникає підозра, що активісти мають "на чай" не лише від Блумберга, а й від тих, хто кришує тіньовий ринок, припускають експерти. "Задіяно було лобі також зі сторони антитютюнових кампаній, які фінансуються чорним ринком. Зі сторони антитютюнових кампаній, які фінансуються тими ж самими контрафактними виробниками. На жаль, лобі сірих і чорних схем у цьому випадку виявилося сильнішим", – впевнений виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко.

У теорії антитютівники найперше мали б взяти за горло виробників контрафакту. Бо 55% його відверто й нахабно перед носом в усіх можливих правоохоронців генерується українськими ж фабриками. Промарковані як "дюті фрі" пачки їдуть начебто в аеропорти й прикордонні переходи. Та насправді розповзаються по ринках і кіосках з написом "дюті фрі", додають автори.

Тим часом активісти, схоже, готуються до нової атаки у своїй антитютюновій боротьбі. Наприклад, знову збираються ініціювати заборону видимого розміщення сигарет. Уже зараз експерти сигналізують: чергові ініціативи антитютюновиків – як із громадських організацій, так і з парламенту – це новий удар по легальному бізнесу та рука допомоги тіньовикам.

"Чим більше вони продемонструють якихось активностей, тим більше можуть отримати потім додаткових коштів і прозвітують, що от ми старались... Це люди просто на цьому живуть, причому протягом багатьох років, інколи десятиліттями", – каже Борис Кушнірук.

"З такими заробітчанами державі краще бути на віддалі, пояснюють експерти. Громадський активізм, як накатаний бізнес, лише закручує гайки легальному сектору і стимулює тінь. Навіщо це Україні, якщо тютюновий ринок суто заборонами ніхто у світі так і не врегулював?" – резюмують автори сюжету.

 

Попередній матеріал
Посол заявив, що Естонія не евакуюватиме своїх дипломатів з України
Наступний матеріал
Велика Британія почала евакуацію своїх дипломатів з України
Теги:
Loading...