флотилія у Каспійську
флотилія у Каспійську відкриті джерела

ЗСУ вперше завдали удару по ворожій флотилії в Каспійську: аналітики пояснили важливість атаки

Читайте по-русски
Якщо Трамп припинить надання допомоги Україні, у неї все ще будуть можливості продовжувати боротьбу за своє виживання, зазначають дослідники

Вчора, 6 листопада, дрони Головного управління розвідки Міністерства оборони України вперше завдали удару по російській флотилії в Каспійському морі, яке з'єднується каналом з Азовським морем. Як повідомив речник Військово-морських сил ЗСУ, капітан 3-го рангу Дмитро Плетенчук, з цього регіону ворог перекидає бойові кораблі внутрішнім каналом і здійснює повітряні удари.

Військовий зазначив, що Каспійське море є однією з п'яти локацій, де розташований військово-морський флот рф.

"Загалом вважається, що у них є чотири флоти та флотилія. Для нас цей басейн важливий тим, що Азово-Чорноморський регіон, Азовське море з'єднане з Каспієм. Це Волго-Донський суднохідний канал, і були факти, коли вони перекидали в обидва боки деякі одиниці", – розповів речник в етері телемарафону.  

Згідно з його інформацією, у Каспійському морі також розташовані російські платформи з ракетоносіями, здатні запускати морські ракети типу "Калібр". Проте зараз немає підтверджених відомостей про обстріли України з кораблів, які знаходяться в Каспії.

"Каспійське море вони (росіяни – ред.) частіше використовують для завдання ударів саме з повітря. Тобто вони заходять в цю акваторію спеціально і звідти у них пускові рубежі для того, щоб обстрілювати Україну. Роблять вони це, ймовірніше за все, для того, щоб у разі нештатного сходу доволі стареньких ракет унеможливити втрати серед власного цивільного населення", – розповів Плетенчук.

Як пишуть аналітики ISW, унаслідок першого удару Збройних сил України по російській військово-морській базі в Каспійську, ймовірно, було пошкоджено кілька ракетних кораблів російської Каспійської флотилії.

Зазначається, що 6 листопада українські ЗМІ з посиланням на джерела у розвідці повідомили, що українські безпілотники завдали удару по військово-морській базі в Каспійську, пошкодивши татарстанський та дагестанський фрегати класу "Гепард" (проєкт 11661) та, можливо, пошкодивши декілька корветів класу "Буян" (проєкт 21631).

Водночас аналітики порталу The War Zone зазначають, що, хоча інформація про можливе ураження принаймні одного з російських кораблів є суперечливою, ця атака "має значення в кількох аспектах". Вони підкреслюють, що цей порт слугує не лише базою для російської Каспійської флотилії та кількох військових підрозділів зс рф, але й розташований уздовж маршрутів, які Іран використовує для постачання зброї до москви.

"Іран використовує Каспійське море та його порти для доставки ракет та іншої зброї до рф значною мірою саме тому, що цей маршрут вважався безпечним від українських атак. Окрім того, це (перший удар України по Каспійську) знаменує новий (етап) націлювання на об'єкти військово-морських сил рф", – зазначають аналітики The War Zone.

Вони зазначають, що з червня росія почала запускати крилаті ракети "Калібр" з Азовського моря замість Чорного, оскільки запуск із західної частини Чорного моря став небезпечнішим через численні удари українських ракет, а також повітряних і морських безпілотників.

The War Zone також підкреслює, що цей удар по Каспійську став ще однією новою атакою українських БПЛА на віддалені російські цілі.

"Враховуючи важливість Каспійського моря для військових зусиль москви, їх (ударів – ред.), ймовірно, буде більше", – мовиться у повідомленні.

Як зазначає аналітик Forbes Девід Акс, українські чиновники повідомили, що вибух пошкодив три кораблі, серед яких два фрегати класу "Гепард" – найбільші судна флоту, а також менший корвет "Буян".

Пошкоджені кораблі можуть становити близько третини сил Каспійської флотилії, підкреслює він.

Цей випадок є одним із найдальших ударів українських безпілотників А-22, зазначає аналітик. У травні один із безпілотників атакував нафтопереробний завод у місті Салават у росії, що розташований більш ніж за 800 миль від лінії фронту.

Він зазначає, враховуючи постійні відмови найбільших союзників України – США, Великої Британії та Франції – у наданні дозволу на використання їхніх крилатих і балістичних ракет проти цілей на території росії, українцям довелося шукати альтернативи. Вони почали використовувати безпілотники вітчизняного виробництва та ракети класу "земля–повітря", адаптовані для наземних атак. Тепер, з огляду на перемогу Дональда Трампа на виборах у США, ця імпровізація може стати ще важливішою, підкреслює аналітик.

"Зараз існує велика невизначеність щодо впливу Трампа на війну в Україні. Але якщо Трамп вчинить так, як погрожують республіканці, та відріже Україну від американської допомоги, в України все одно залишаться способи вести свою війну за виживання", – пише Самуель Рамані, професор міжнародних відносин в Оксфордському університеті.

Україна швидко налагодила виробництво власної далекобійної зброї. На початку широкомасштабної війни росії проти України в лютому 2022 року українці не мали жодного типу такої зброї, але тепер мають кілька варіантів, зокрема гібридну крилату ракету "Паляниця", яку можна масово виробляти в Україні з нуля, зазначає Акс.

Нагадаємо, у Дагестані БПЛА атакували Каспійську флотилію, яка обстрілювала Україну. російські пабліки, пов'язані з силовими структурами, повідомляють, що Дагестан міг стати мішенню для українського безпілотника типу А-22 "Летюча лисиця".

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій

Попередній матеріал
Байден уперше прокоментував поразку Гарріс на президентських виборах США
Наступний матеріал
Відмова від НАТО на 20 років і замороження фронту: WSJ про "мирний план" Трампа – у Зеленського прокоментували
Loading...
Окупанти атакували Одесу дронами: пошкоджена багатоповерхівка, є потерпілий (фото)

Окупанти атакували Одесу дронами: пошкоджена багатоповерхівка, є потерпілий (фото)

Пожежі, руйнування, падіння уламків у 5-ти районах: рф дронами атакувала Київ – що відомо (фото)

Пожежі, руйнування, падіння уламків у 5-ти районах: рф дронами атакувала Київ – що відомо (фото)

"Сбили? Нет, сам взорвался, не попали в него!": дрони ГУР долетіли до Дагестану – хроніка 987-го дня Великої війни

"Сбили? Нет, сам взорвался, не попали в него!": дрони ГУР долетіли до Дагестану – хроніка 987-го дня Великої війни

У Керчі знову викинуло залишки бонових загороджень, встановлених для захисту від морських дронів

У Керчі знову викинуло залишки бонових загороджень, встановлених для захисту від морських дронів

Новий спосіб знищення росіян із повітря: військові показали, як працює багаторазовий дрон-гранатомет – відео

Новий спосіб знищення росіян із повітря: військові показали, як працює багаторазовий дрон-гранатомет – відео

"Бавовна" на росії: у Дагестані БПЛА атакували Каспійську флотилію, яка обстрілювала Україну – відео

"Бавовна" на росії: у Дагестані БПЛА атакували Каспійську флотилію, яка обстрілювала Україну – відео