"Зелений" паспорт вакцинації в ЄС: як працюватиме і чому не всі його підтримують

Паспорт вакцинації 5 канал / Час. Підсумки тижня
Деякі європейські країни вже друкують паспорти вакцинації

Поки українців кволо вакцинують, Європейський Союз уже незабаром почне роздавати паспорти щеплень. Але, з одного боку, їх із нетерпінням чекають країни, які живуть із туризму. Там розраховують таким чином "врятувати" наступний сезон. З іншого боку, Всесвітня організація охорони здоров'я проти таких документів – із міркувань справедливості. Мовляв, це порушення прав і свобод громадян.

Тим не менше, є країни, які паспорти вакцинації вже друкують. І там це своєрідна перепустка до ресторану або на шопінг. Україна, до речі, також заявила, що може розробити вітчизняну систему "паспортизації" вакцинованих. Але це в нас далека перспектива. А як у світі – у сюжеті "Підсумків тижня".

"Я вакцинований" – гордо демонструє свій значок 63-річний парижанин. Тиждень тому чоловік отримав другу дозу препарату від коронавірусу. Окрім пам’ятного бейджа, має й відповідний сертифікат – підтвердження наявності щеплення. У документі – інформація про його власника: ім'я та прізвище, дата народження, а головне – коли були отримані перша й друга дози та якої саме вакцини. Утім це поки що лише довідка і французам жодних переваг не надає.

"Це не паспорт вакцинації, але якби такий документ запровадили, ми могли б вільно подорожувати, знову відчули б свободу. Мали б можливість повернутися до вже забутого життя", – зазначив житель Парижа Патрік Жоб.

Вакцинований у Франції
Вакцинований у Франції5 канал / Час. Підсумки тижня

Вільно подорожувати європейцям дозволить так звана "зелена перепустка". Її в ЄС видаватимуть уже від 15 червня. Вона буде доступна і на папері, і онлайн – можна буде показувати у смартфоні. Обидві версії працюватимуть за QR-кодом. Її скануватимуть під час перевірки документа. Довідка підтверджуватиме дату та місце щеплення, а ще вакцину, якою зробили укол, і кількість доз. У сертифікаті також зазначатимуть результати ПЛР-тесту та наявність антитіл. Або інформацію про одужання від коронавірусу за останні пів року.

"Важливо, аби такі документи були єдиними для всіх країн, містили однакову інформацію. Ваші особисті дані будуть захищені. Втім авіакомпанії знатимуть, чи є ви небезпечними для оточення, чи маєте щеплення, а якщо ні – то чи є у вас тест", – наголосив європейський комісар із питань внутрішнього ринку Тьеррі Бретон.

Деякі європейські країни вже використовують паспорти вакцинації. Від 6 квітня без них не відвідати ані салон краси, ані кінотеатр у Данії. Їх видають усім вакцинованим громадянам або тим, хто має негативний тест на коронавірус. Однак для нещеплених документ діє лише кілька днів. Із послабленням карантину він стане перепусткою в ресторани, кафе, фітнес-центри й зоопарки. Різні послаблення для вакцинованих громадян уже діють в Естонії та Угорщині. А в Австрії без медичної довідки про щеплення не потрапити на шопінг. Альтернатива – негативний тест на коронавірус. Його потрібно зробити щонайбільше за дві доби до візиту.

"Жодної дискримінації, ми не прагнемо нікого обмежувати. Це потрібно, аби убезпечити всіх
австрійців і швидше повернутися до життя без обмежень", – пояснив канцлер Австрії Себастьян Курц.

Не лише паспорти, довідки і сертифікати запроваджують країни, аби контролювати імунізацію населення. У німецькому Тюбінгені всім, хто отримав дві дози вакцини, одягають браслети з QR-кодом. Видають їх і тим, хто має негативний тест. Однак тоді код активний лише впродовж однієї доби. Браслет – це перепустка до крамниць, ресторанів і навіть на масові заходи.

Тест на коронавірус
Тест на коронавірус5 канал / Час. Підсумки тижня

Запровадження паспортів вакцинації підтримують і самі європейці. Насамперед – мешканці курортних міст. Власник мережі ресторанів на іспанських Канарах Кармелео Каліото розповідає, що торік ледь не збанкрутував через відсутність відвідувачів. Сподівається, що запровадження "зелених паспортів" допоможе повернути туристів.

"Розумію тих, хто ставиться до таких документів скептично. Та ми цілком залежні від туризму. А паспорт щеплення відкриває шлях до вільних подорожей", – зазначив він.

Чи запроваджувати паспорти щеплення, лідери країн сперечалися чи не від початку пандемії. Ще у квітні 2020-го Чилі найпершою у світі заявила про намір видавати картки тим, хто перехворів на коронавірус. Із появою вакцини розмов тільки побільшало. Адже це перепустка до нормального життя. Водночас Всесвітня організація охорони здоров’я проти таких документів. Адже препаратів у світі бракує. Ті дози, що є, насамперед отримують літні люди: ті, хто у групі ризику або ж мають супутні захворювання.

"Мусимо бути обережними й запобігти несправедливості та нерівності. Запровадження паспортів вакцинації – це обмеження людських прав та свобод", – заявив виконавчий директор ВООЗ  із надзвичайних ситуацій Майкл Райан.

Прогулянки у парках та обіди на верандах ресторанів. Поодинці й цілими родинами ізраїльтяни відновлюють улюблений ритуал – зустрічі з друзями в кав’ярнях. Більшість із відвідувачів – уже без масок. Спортзали, театри й розважальні заклади ізраїльтянам доступні від лютого. Але лише власникам "зеленого паспорта". Документ можна отримати тільки після щеплення. Хто не зробив укол – і далі має залишатися на карантині. Ізраїль – нині лідер за темпами вакцинації у світі. Дві дози вже отримала більш як половина населення.

Вакцинація від коронавірусу
Вакцинація від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижня

Поки світові лідери вагаються, чи запроваджувати паспорти щеплення, комп’ютерні компанії
думають, як спростити отримання таких документів. Розробники із Сербії винайшли мобільний застосунок. З його допомогою люди зможуть завантажувати свої "зелені" паспорти або ж результати тесту на коронавірус. Він має QR-код, який скануватимуть в аеропортах та готелях.

"Сертифікат вакцинації можна завантажити у програму та використовувати будь-де у світі. Вона зручна в користуванні, адже працює навіть за відсутності доступу до інтернету", – зазначив розробник Бранко Павлович.

Схожий проєкт запустили і в Нью-Йорку. Це місто першим у США впровадило паспорти вакцинації. Документи – цифрові і доступні у спеціальному застосунку для смартфона. На думку місцевої влади, це допоможе людям безпечно відвідувати масові заходи.

"Паспорти щеплення мають стати невід’ємною частиною нашого життя. Це дасть можливість швидше послабити обмеження і подолати пандемію", – заяив мер Нью-Йорка Білл де Блазіо.

Чи видавати такий документ, кожен штат вирішуватиме самостійно. Запроваджувати паспорти
щеплення на федеральному рівні у США поки що наміру не мають. І в ЄС, і у США, проте, переконані в одному: "зелені" паспорти не повинні надавати жодних привілеїв. А тест на коронавірус має залишатися альтернативою для безпечних подорожей. Ба більше, нагадують: такі документи – тимчасові. Тільки-но пандемія піде на спад, сертифікати більше не знадобляться.

Вероніка Орєхова, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Африканські леви, церкви та біткоїни: що задекларували українські політики
Наступний матеріал
"До наступу готові": як бійці ООС на передовій реагують на загострення і стягування ворогом сил до кордону України
Loading...