"Клоун" і "Брехун". І все це про американського президента Дональда Трампа з уст його головного опонента Джо Байдена. Звісно, нинішній лідер США не залишився в боргу. В такому гарячому форматі відбулися перші передвиборні дебати у Сполучених Штатах. Які теми обговорювали та як реагує на найочікуваніший захід країна, стежила кореспондентка "5 каналу" Мирослава Танська.
Ранок за київським часом, до університету Кейса в місті Клівленд з'їжджаються двоє кандидатів у президенти – нинішній глава Білого дому Дональд Трамп і колишній віцепрезидент Джо Байден. У залі присутні 80 людей. Попередньо ж вони здали тест на коронавірус. Задля безпеки навіть не потисли один одному руки.
Модератор Кріс Воллес – журналіст телеканалу FoxNews. Це медіа наближене до президента і єдине, яке Трамп не називає фейковим. Спілкування кандидатів розпочалося із суперечки щодо питань охорони здоров'я. Трамп звинуватив суперника в тому, що він начебто залежить від соціалістів у Демократичній партії, які мають намір домінувати над ним. А Байден у відповідь назвав його найгіршим в історії президентом та брехуном.
"Все, що він тут каже – брехня. Я тут не для того, щоб викривати його брехню. Всі знають, що він брехун", – заявляє Джо Байден, кандидат у президенти США.
Загалом опоненти відповіли на шість запитань модератора. Йшлося про ситуацію у Верховному суді США, пандемію, антикоронавірусні заходи, економіку, антирасистські протести, які досі тривають. А також питання політичної кар’єри та захисту виборів.
Трамп не раз перебивав Байдена, попри зауваження модератора. Той просив не заважати відповідати на запитання. А на 18-й хвилині дебатів колишній віцепрезидент попросив нинішнього лідера замовкнути.
"Питання в тому... Питання в тому... Ви можете закрити рота, чоловіче?" – наголошує Джо Байден.
А ще Байден дорікнув Трампу, що через його дії – США є лідером за кількістю хворих та померлих у світі. Мовляв, той знав про загрози коронавірусу ще в лютому, але жодних заходів протидії не вжив. Та й досі немає чіткого плану боротьби з недугою. Трамп відповів, що закрив кордони та врятував тисячі життів. Його дії хвалять губернатори, а критикують – "продажні ЗМІ".
"Він знав про пандемію ще в лютому. Знав страшну небезпеку. Але що зробив? Він говорив про заходи безпеки? Ні. Бо нібито не хотів паніки від американців. Але запанікував він", – каже Джо Байден.
"Ви думаєте, що закрити кордони – це погане рішення. Ви би не закрили кордони на два місяці, так? Але президент Трамп врятував тисячі життів. Ми поставили лікування на належний рівень і завдяки цьому нам вдалося зберегти людські життя", – відповідає президент США.
Трамп, зокрема, засумнівався в розумових здібностях Байдена та назвав роботу сина колишнього віцепрезидента Гантера в Україні виявом корупції. Саме ця тема торік стала поштовхом до справи про імпічмент.
Згадали і про сплачені Трампом податки після статті у New York Times. Видання закинуло президенту, що той упродовж 2016-2017-го років віддав лише 750 доларів зі свого прибутку. А до цього взагалі 10 років не платив податків. Проте глава Білого дому не розгубився.
"Чи правда, що ви заплатили 750 доларів федеративних податків за ці два роки?" – питає Кріс Воллес, модератор дебатів у США.
"Я платив мільйони доларів, мільйони доларів. І дозвольте мені сказати, це була історія на папірцях", – говорить Дональд Трамп.
"Покажіть нам вашу податкову декларацію", – закликав Джо Байден.
"Я заплатив 38 мільйонів доларів, а іншого року 27 мільйонів доларів", – каже Дональд Трамп.
"Розумію, розумію. Але, містере президент, я ставлю конкретне запитання: скільки ви заплатили 2016-го та 2017-го", – питає Кріс Воллес, модератор дебатів.
"Мільйони доларів", – наголошує Дональд Трамп.
"Тобто мільйони, а не 750 доларів?" – запитує Кріс Воллес.
"Ви все побачите", – відповідає Дональд Трамп.
Аналітики вже назвали ці дебати найгіршими в історії країни. Адже вони були сповнені злості та ненависті кандидатів. А телеканал CNN, зокрема, порівняв їх із суцільним хаосом. Тому хто саме переміг, визначити поки не можуть.
Та попри це, американіст і професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань у коментарі "5 каналу" заявив: дебати для американців – це не лише про сенс, а й про картинку, яка впливає на подальші вибори.
"Виборці хочуть теледебатів. Для них це і інформація, і інфотейнмент. Вони дають уявлення про кандидата. Тому що глядач розуміє, що якщо кандидат читає з папірця, або якщо він робить, як у нас кажуть, відосикі, які записує його команда, і при цьому він відмовляється спілкуватися з журналістами, то очевидно, що це слабкість. Одразу видно – людина в темі чи не в темі", – говорить Олексій Гарань, професор політології НаУКМА.
Американські дебати тривали 90 хвилин. Але ці суперечки між кандидатами не останні. На опонентів очікують ще два раунди. Самі ж президентські вибори відбудуться вже 3 листопада.
Мирослава Танська, "5 канал. Твій. Український"