Віктор Ягун
Віктор Ягун 5 канал

Вибухи на складах боєприпасів у Чехії: у Bellingcat оприлюднили докази того, що це спецоперація ГРУ РФ

Читайте по-русски
За даними розслідувачів та офіційного слідства в Чехії, вибухи у Врбетіце сталися раніше запланованого

Так горів військовий склад у чеському місті Врбетіце у жовтні 2014 року. За два місяці все повторилося: уже потужніший вибух пролунав там у грудні. За сім років з'ясували: до цього, ймовірно, причетні російські спецслужби. Розслідувачі міжнародної мережі Bellingcat пішли далі. І запевняють: це може бути частина спецоперації Головного розвідувального управління Росії. А кінцева мета – зірвати постачання зброї в Україну.

Серед доказів розслідувачі показують листування двох компаній – це Imex Group, чеські склади, і EMCO, болгарські зброярі. Болгари зберігали свій товар на території чеських складів і нібито не платили за обслуговування. Чехи пишуть листа до болгарської компанії EMCO, її директорові Еміліану Гебреву і вимагають товар забрати, а борг сплатити. Інакше, кажуть, все болгарське продадуть, тим більше мають зацікавлених покупців. Хто це саме – не уточнюють.

Чеські слідчі та розслідувачі Bellingcat вважають: таємничі покупці – це ті самі двоє агентів ГРУ Олександр Мішкін та Анатолій Чепіга. Загалом же в операції в Чехії задіяли щонайменше шість шпигунів. Дослідники простежили: вони придбали квитки до Чехії наступного дня після відмови Гебрева продавати зброю – і це не схоже на випадковість. На склади компанії їх могли пустити самі працівники як потенційних покупців, щоб оглянути товар. Саме вони у квітні отруїли "Новачком" Еміліана Гебрева.

"Геберев працював з Україною. Після того, як були підірвані належні йому снаряди, які, імовірно, він пропонував продати в Україну, був отруєний. Усе це – спецоперації російських спецслужб, які хотіли запобігти забезпеченню української армії боєприпасами", – розповів головний редактор "Цензор.Нет" Юрій Бутусов.

А припасів не вистачало – надто на початку війни з Росією.

"Існує негласне ембарго в ЄС проти постачання військової техніки України. Зайняли позицію, що постачання зброї в Україну буде провокувати Росію", – каже директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь.

"В Україні стало питання термінового поповнення боєприпасів, і єдиний ринок, де це можна було зробити, – вторинний ринок, це країни колишнього Варшавського договору або ті, які використовують озброєння колишнього СРСР. І які дружні до нас", – пояснив генерал-майор, заступник голови СБУ (2014-2015) Віктор Ягун.

А це Чехія, Словаччина, Польща, а ще Болгарія. Вона, крім радянських запасів, має і заводи боєприпасів. Поставки зброї як в Україні, так і в Європі – справа таємна. Скільки і що саме Україна отримала від східноєвропейських держав – точних цифр немає. Розслідувачі Bellingcat запевняють: болгарські зброярі EMCO підтвердили, що Україна імпортувала великокаліберні припаси за контрактом від листопада 2014-го. І навіть отримали перелік – там гранатометні постріли і гранати, усього 8 найменувань, три з яких в Україну так і не довезли.

"Корисність таких поставок була досить відчутною для нашого положення на фронті. Оскільки вони у країні НАТО пішли на такі диверсії з використанням вибухівки, це означає, наскільки вони переймалися цією проблемою", – зауважує Михайло Самусь.

Від початку війни на Донбасі у нас вибухнуло 5 складів. У березні 2014-го горіли танки у Кривому Розі. У жовтні 2015-го – у Сватовому на Луганщині. У 2017-му злетіли в повітря одразу два склади у Балаклії на Харківщині та в Калинівці Вінницької області. 2018-го зайнялося в Ічні на Чернігівщині. СБУ заявляла про диверсію. Та розслідували як службову недбалість.

Розглядали версії, що вибухівку скинули з дрона, говорили і про російський слід. У парламенті торік навіть створили тимчасову слідчу комісію. Результатів поки що немає. Тепер, кажуть фахівці з розвідки, Україні варто було б долучитися до міжнародного розслідування. Бо ці вибухи – очевидний почерк російських спецслужб. За даними розслідувачів та офіційного слідства в Чехії, вибухи у Врбетіце сталися раніше запланованого.

"Склади, які вибухнули в Чехії, не мали там вибухнути, вибухівка була закладена як муляж. І ці вибухи мали бути або по дорозі, або на території України", – переконаний генерал-майор.

Цивілізовані країни використовують розвідку для отримання таємних даних, а не терактів на територіях інших держав, кажуть фахівці. Але це історія не про Росію. Вона і досі користається методами радянського КДБ.

Марія Писаренко, Сергій Клименко, "5 канал"

Попередній матеріал
Пленарне засідання Верховної Ради – відео
Наступний матеріал
Говорити про відведення військ РФ від кордонів України поки зарано – ДПСУ
Loading...

У Чехії заарештували трьох осіб, які воювали на Донбасі на боці окупантів

Російські шпигуни були в Болгарії під час вибухів на військових об'єктах у 2014 – ЗМІ

Литва, Латвія та Естонія вислали російських дипломатів на знак солідарності з Чехією

Чехія вирішила вислати ще 70 працівників російського посольства

Чехія поставила ультиматум Росії: вимагає повернути в Москву усіх висланих послів

ЗМІ: У Чехії провели масштабну спецоперацію – затримали найманців, які воювали на Донбасі на боці РФ