Нагірний Карабах
Нагірний Карабах rbc.ua

Вірменія може визнати незалежність Нагірного Карабаху – що відомо про військовий конфлікт, який розгорівся сьогодні

Читайте по-русски
На бої відреагували Україна, Європейська Рада і навіть Папа Римський

Вірменія може визнати незалежність Нагірного Карабаху. Відповідне питання уряд планує розглянути найближчим часом, заявив прем'єр країни Нікол Пашинян. Уранці між Вірменією та Азербайджаном поновилися бої за регіон – уздовж всієї лінії зіткнення. Баку оголосило про захоплення низки поселень і ввело воєнний стан у частині районів, зокрема й столиці. Він почне діяти з понеділка. У Вірменії натомість воєнний стан діє на всій території, Єреван оголосив мобілізацію. Внаслідок обстрілів постраждали щонайменше 14 цивільних, є загиблі звітує Міноборони Азербайджану. Про перебіг подій на Південному Кавказі та реакцію міжнародної спільноти – журналісти "5 каналу".

Артилерійські обстріли та сигнали сирен – на Кавказі знову гаряче. Вірменія та Азербайджан поновили бойові дії за Нагірний Карабах. Баку повідомило про обстріли своїх позицій і почало контрнаступ. У Міноборони Азербайджану звітують: повернули під контроль 7 поселень у Фізулинському та Джебраїльському районах, а також стратегічно важливі висоти. У низці районів країни ввели надзвичайний стан.

"Азербайджанська армія звільнила низку окупованих сіл, знищені кілька блокпостів противника. Висоти АгдерЕ та МуровдАг перейшли під контроль азербайджанської армії. Збройні сили Вірменії зазнали чималих утрат серед особового складу. Знищена і бойова техніка, і комплекси зенітної артилерії противника", – повідомив речник міноборони Азербайджану Анар Ейвазов.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв переконує, що першими обстріли почала Вірменія, а вони надали гідну відповідь ворогу, щоб той не зміг просунутися вперед.

Вірменія заяви Азербайджану спростувала. Твердить: ракетні обстріли почав Баку. У відповідь Єреван оголосив загальну мобілізацію та воєнний стан – до кордону з Азербайджаном стягують бронетехніку. Вірменська армія заявила про збиття гвинтокрилів, безпілотників та знищення танків ворога. Надзвичайний стан ввела і самопроголошена республіка. Внаслідок обстрілів розбомблені житлові будинки та цивільні об'єкти, серед мирного населення є жертви й постраждалі. Прем'єр-міністр Вірменії застеріг: бойові дії можуть початися і за межами регіону, якщо міжнародна спільнота не втрутиться.

"Ми стоїмо на межі повномасштабної війни на Південному Кавказі, яка може мати непередбачувані наслідки. Вона може вийти за межі регіону, набути ще більших обертів і поставити під загрозу міжнародну безпеку та стабільність. Міжнародна спільнота повинна спільними зусиллями запобігти небезпечному розвитку подій та завадити будь-яким спробам дестабілізації регіону", – сказав прем'єр Вірменії Нікол Пашинян.

Цивілізований світ із реакцією не забарився. Євросоюз, НАТО і Рада Європи закликали сторони негайно припинити вогонь і повернутися до діалогу під егідою ОБСЄ. 

"Повідомлення про бойові дії із зони Нагірно-Карабахського конфлікту викликають найсерйозніше занепокоєння. Військові дії повинні терміново припинитися, щоби запобігти подальшій ескалації. Негайне повернення до переговорів без попередніх умов – єдиний шлях уперед", – заявив президент Ради Європи Шарль Мішель.

На мирному вирішенні конфлікту наполягає й українське МЗС.

"МЗС України глибоко занепокоєне у зв’язку із загостренням конфлікту між Вірменією та Азербайджаном. Уважно вивчаємо обставини, що призвели до загострення. Закликаємо сторони повернутися до діалогу заради мирного врегулювання конфлікту", – сказано у повідомленні українського МЗС.

А от Туреччина, традиційно, стала на бік свого союзника – Азербайджану.

"Туреччина повністю солідарна з Азербайджаном. Ми й надалі будемо підтримувати Азербайджан усіма можливими засобами. Конфлікт потрібно розв'язати мирними переговорами, втім Вірменія ніколи не була в цьому зацікавлена. Закликаємо Єреван припинити окупацію Азербайджану", – написав в Twitter речник президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана Ібрагім Калін.

Висловився також і Папа Римський: "Молюся за мир на Кавказі й прошу сторони конфлікту проявити братерство й з доброї волі зробити кроки до розв'язання проблеми не силою і зброєю, а діалогом та переговорами"

Нагірний Карабах Вірменія та Азербайджан ділять від 1988-го. Тоді Нагірно-Карабаська область, яку населяють переважно вірмени, оголосила про вихід зі складу Азербайджанської СРСР. Протистояння переросло у війну. Перемир'я сторони уклали у 1994-му - за посередництва Мінської групи ОБСЄ. Але існує воно тільки на папері. Зокрема, цього липня під час збройних сутичок по обидва боки загинули щонайменше 16-ро. За весь час війна забрала життя понад 30-ти тисяч людей. Де-факто, нині територію невизнаної республіки контролює Вірменія. 

Христина Катарина, "5 канал"

Попередній матеріал
У Мінську блокують мобільний інтернет
Наступний матеріал
Обрав Росію замість України: Лукашенко відмовився від пропозиції Києва стати посередником між владою і протестувальниками
Loading...
У Єревані облили борщем українське посольство через заяву МЗС України щодо конфлікту між Вірменією та Азербайджаном

У Єревані облили борщем українське посольство через заяву МЗС України щодо конфлікту між Вірменією та Азербайджаном

Конфлікт на кордоні з Азербайджаном: Вірменія викликала українського посла через заяви МЗС

Конфлікт на кордоні з Азербайджаном: Вірменія викликала українського посла через заяви МЗС

На кордоні Вірменії та Азербайджану почалися бої: стріляла артилерія, є загиблі

На кордоні Вірменії та Азербайджану почалися бої: стріляла артилерія, є загиблі

ДБР порушило справу проти заступника голови МЗС Боднара – він назвав це "театром абсурду"

ДБР порушило справу проти заступника голови МЗС Боднара – він назвав це "театром абсурду"

СOVID-19 у світі: США встановили антирекорд за кількістю смертей, а Вірменія оголосила про другу хвилю пандемії

СOVID-19 у світі: США встановили антирекорд за кількістю смертей, а Вірменія оголосила про другу хвилю пандемії

У Чернівцях під час бійки вбили людину – у мережі припускають помсту за сина

У Чернівцях під час бійки вбили людину – у мережі припускають помсту за сина