В епіцентрі недуги: як Нью-Йорк перетворився на "гарячу точку"

Швидка допомога в Нью-Йорку 5 канал
Нині Нью-Йорк продовжив режим "на паузі"

Одне з американських видань описало історію одного подружжя. Вони прожили 51 рік разом. Обидва захворіли на коронавірус. У них почалися ускладнення і вони померли в одній палаті у лікарні з інтервалом у 6 хвилин. Ось така доля.

Штати зараз взагалі в лідерах за кількістю тих, хто захворів, там – понад 300 тисяч. І навіть потужна Америка з висококласними фахівцями виявилася не готовою до епідемії. Причин декілька. Перше – американці недооцінили загрозу і запізно зреагували.

Далі – звичайна бюрократія. Лабораторії не отримували дозволи на тестування, а вірус уже поширювався.

Ще одне – це політизація епідемії. Губернатори довго ухвалювали рішення, запроваджувати обмежувальні заходи чи ні, щоб не загубити американський бізнес і не втратити рейтинги. Нині, звісно, риторика змінилася. Але вже запізно. Нонна Стефанова розкаже більше. І зверніть увагу на стан американської медицини. Волонтери там шиють маски лікарям. Знайомо, правда?

Теракти 11 вересня, військові операції в гарячих точках… Саме з цими надзвичайними подіями порівнюють пандемію COVID-19 у Нью-Йорку – за масштабами, ймовірною кількістю жертв і неготовністю екстрених служб.

Філ Суарез, парамедик із Нью-Йорка, говорить: "Я був у воєнній зоні. Це щось схоже. У Мосулі ми працювали із травмованими під час війни з Ісламською державою. Там ситуацію можна було пом’якшити, відволіктися на щось буденне. А тут це неможливо. Тебе поглинає ситуація. Вона всюди".

Швидка допомога в Нью-Йорку
Швидка допомога в Нью-Йорку5 канал

Сполучені Штати обігнали Італію. І стрімко вийшли на перше місце за темпами поширення коронавірусу. Із понад мільйона інфікованих у світі – майже чверть американці.

А епіцентром поширення інфекції стало місто, яке ніколи не спить, "велике яблуко", один з найбільших і найгарніших мегаполісів світу Нью-Йорк.

Читайте також: Коронавірус у світі: Меркель вийшла з карантину, Нью-Йорк продовжив режим "на паузі"

Зазвичай переповнений туристами Мангетен – порожній. Штат Нью-Йорк потерпає найбільше, за ним ідуть Нью-Джерсі, Мічиган, Каліфорнія, Массачусетс, Луїзіана, Флорида. 

Нью-Йорк
Нью-Йорк5 канал

І це ще навіть не пік захворювань. Підрахували статистику науковці одразу кількох штатів. Піку чекають лише за кілька тижнів.

Поки ж готують сотні польових шпиталів, біля кожного американського міста. У Нью-Йорку один із них відкрили в Централ-Парку. Ще один – у конгрес-центрі Джавіца, де зазвичай проводять Нью-йоркський автосалон і Комік-кон. Зараз тут тисячі палат і лікарняних ліжок.

Губернатор штату Нью-Йорк Ендрю Куомо говорить: "Забудьте про тести, вакцини – це окрема тема. Від того, що їх немає, люди не помиратимуть найближчим часом. А помиратимуть від того, що приїздять до лікарні, а там немає вільних ліжок з апаратами штучної вентиляції легенів".

Життєво необхідні прилади США готові позичити, купити чи виробити самотужки. Щоб забезпечити американців вентиляторами легенів, Трамп активував дію закону про виробництво у воєнний час. Документ полегшує різним підприємствам можливість виробляти апарати штучної вентиляції. Мер Нью-Йорка пропонує залучити армію до боротьби з коронавірусом. А в бік глави Білого дому лунає дедалі різкіша критика за повільне реагування.

Джозеф Байден, кандидат у президенти США від Демократичної партії, говорить: "Ми повинні сказати людям правду, щиру правду. Американці ніколи не ховалися від можливості її почути. І найгірше, що ми можемо зробити – це дати людям марні надії, а потім дивитися, як вони руйнуються. І тоді люди втрачають довіру до влади".

Тему коронавірусу Трамп завжди коментував суперечливо: нині одне, завтра – інше. Це головний закид до президента з боку американських ЗМІ та опозиційних політиків. Ще в січні Трамп запевняв, що США мають план реагування на ситуацію і добре готові до її розвитку. Тож загроза для американців невелика, а опозиційні демократи політизують коронавірус. Минув місяць – і риторика змінилася.

Нині Трамп каже: "Наступні два тижні будуть непростими. Ми повинні через це пройти, поки дійдемо до того дня, коли побачимо, як усе поліпшується. Раптом. І це буде як промінь світла. Я справді так думаю і сподіваюся на це".

Дональд Трамп
Дональд Трамп5 канал

Відсутність чіткого плану дій, обов'язкового для цілої держави, сприяла поширенню коронавірусу. Так вважають і науковці, і частина мешканців США. Адже в кожному штаті карантин запроваджували по-різному – в різний час і з різними обмеженнями.

Вільям Генедж, епідеміолог Гарвардського університету, у коментарі виданню Sciencemag.org сказав: "Найкраща аналогія у потребі національної мобілізації – це війна. За умов війни США не воюватимуть як 50 окремих штатів".

Вичерпується і людський ресурс. Лікарі та медперсонал працюють на межі можливостей. Але страшніше за виснаження для них – загроза зараження. Медсестри з клінік різних міст США просять не виряджати їх на війну без зброї. Масок і захисних костюмів катастрофічно бракує. За цих обставин може забракнути і медиків.

Медсестра в США
Медсестра в США5 канал

Джуді Шерідан-Ґонзалес, медсестра, розповідає: "Це обурливо, що волонтери мають нам шити маски, захисні костюми, захисти на обличчя із пластику. Це так наче солдат йде на війну із пластмасовим пістолетом. Саме така зараз ситуація".

А медсестра Вікторія Ланках говорить: "Це страшно... Я передати вам не можу. Ми задихаємося, адже цілий день одягнені в ці захисні костюми. Щоб вийти в туалет, треба просити дозволу. І їх може бути лише два за 12-годинну зміну. Адже щоразу ти мусиш знімати і знову одягати цей костюм. Іноді я йду додому з мігренню, адже це як у пастці".

Попри масштабне поширення вірусу, у США триває і пошук лікування COVID-19. Американські медики покладають надію на використання плазми з крові тих, хто одужав після цієї хвороби. І вже має антитіла. Клінічні дослідження цього методу в розпалі.

Швидка допомога в Нью-Йорку
Швидка допомога в Нью-Йорку5 канал

Поки ж американців, як і цілий світ – закликають дотримуватися найефективнішого методу стримування коронавірусу – залишатися вдома.

Нонна Стефанова, "Час.Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Карантин в Україні: як оформити паспорт, купити квартиру чи одружитися в нових умовах
Наступний матеріал
Фейки про коронавірус: як відрізнити правду від вигадки
Loading...