Фатальний сигнал. Напередодні у Бейруті масово вибухали пейджери. Через інциденти постраждали понад 2 тисячі терористів "Хезболли", ще кілька десятків загинули. Угруповання звинуватило в нападі Ізраїль. Західні медіа теж не приховують причетності ізраїльської розвідки. У Тель-Авіві натомість обставини не коментують. Більше розповів наш Антон Кучеренко.
У сонячному Бейруті – вівторок, о пів на четверту дня. Екстремісти "Хезболли" – хто де – пішли на закупи до супермаркету або ж завітали на місцевий ринок. Ніби нічого підозрілого. Але вже за кілька секунд все поділиться на до та після. Хтось розпрощається з життям, а комусь поталанить лишитися калікою.
Сотні одночасних вибухів малої потужності. У кишенях, рюкзаках або ж прямісінько в руках. Вмить кількість поранених сягнула кількох тисяч. Бейрутом шириться гамір сирен швидкої допомоги.
Поранених доправляли до лікарень сотнями. І всі – як на підбір – функціонери радикального угруповання "Хезболла". Підозри одразу пали на Ізраїль. Єврейська держава має непрості стосунки з ліванськими терористами. Але офіційний Тель-Авів ні пари з вуст. Водночас на ізраїльських вулицях – глузлива радість.
"Я чула про новини з Лівану і думаю, що це буде потужний удар по них. Терористів присоромили. Ми показали, що достукаємося майже до кожного – і до пішаків, і до впливових чиновників", – сказала мешканка Тель-Авіва Номі Лешем.
У тому, що це була саме спланована акція – у медіа сумнівів не мають. Фахівців, щоправда, вразив масштаб. Подібні точкові масовані операції вдалося провести ледь не вперше. За кілька секунд ворожі сили втратили кілька тисяч бойовиків.
"Подібної операції в регіоні ще ніколи не було. Дистанційно травмувати понад 3000 рук, які можуть спустити гачок або натиснути кнопку запуску ракет у бік Ізраїлю. Це, безумовно, розвідувальне проникнення надзвичайних масштабів. Але думаю, що найбільшим досягненням тут є плутанина, яку це спровокувало у стані "Хезболли", психологічна шкода і той факт, що хтось може завдати такої шкоди, навіть не вторгаючись", – зауважила засновниця Ізраїльського аналітичного центру з питань безпеки "Альма" Саріт Зехаві.
Але як "Хезболла" допустила такий провал? Арабські медіа відразу розкрили, що саме вибухало в руках терористів. Це були пейджери – популярний на початку 90-х років засіб передавання повідомлень. Втім, для "Хезболли" – це головний елемент комунікації. Угруповання перейшло на пейджери досить давно. Пояснили міркуваннями безпеки. Буцімто ці засоби не піддаються гакерським зламам.
"Ніхто поки не знає, що сталося насправді. Будуть розслідування, тому, певно, що з'явиться багато нових деталей. Важливо пам'ятати, що майже три десятиліття тому Ізраїлю вдалося ліквідувати головного розробника бомб для ХАМАС. Його звали Ях'я Айяш. За свої навички він відомий під прізвиськом "Інженер". Він загинув через вибух мобільного телефону. У пристрій заклали невелику кількість вибухівки, яку підірвали дистанційно", – пригадав автор книги "Кібербезпека для чайників" Джозеф Стейнберг.
Гіршої реклами – годі вигадати. "Хезболла" закупила пейджери в одного виробника – тайванської компанії "Голд Аполло". Уламки саме її продукції знаходили на місцях вибухів у Бейруті. Власник компанії такому подарунку долі, схоже, не зрадів. Довелося на публіку спростовувати причетність до масованого підриву.
"У Європі ми маємо компанію, з якою співпрацюємо вже три роки. Саме вони випускають ці пейджери, використовуючи нашу торгову марку. Вони за це платять. У нас уже є готові контракти, які можемо вам показати", – зауважив засновник і президент компанії GOLD APOLLO Хсу Чін-Куанг.
У керівництві "Хезболли" офіційно звинуватили в операції Ізраїль. Не залишився осторонь й Іран. Від вибуху пейджера постраждав іранський посол у Лівані Моджтаба Імані – йому вибило око. Вашингтон хутко зняв із себе підозри.
"Я не маю жодних подробиць щодо повідомлень про вибухи пейджерів. Я можу сказати, що, наскільки мені відомо, США взагалі не причетні до цього. Але ми відстежуємо ситуацію", – наголосив речник Пентагону Патрік Райдер.
Висувалися різні версії, як саме вдалося провести таку операцію. По гарячих слідах нарікали на злам. Нібито гакери дистанційно перегріли акумулятори. Однак у цьому засумнівалися як технічні експерти, так і колишні розвідники. Агенція "Ройтерз" натомість пропонує іншу версію. З посиланням на джерела повідомляє, що "Моссад" заздалегідь заклав вибухівку у партію пейджерів, які згодом продали "Хезболлі".
Антон Кучеренко, "5 канал"
Раніше повідомлялось, що "Хезболла" обстріляла Ізраїль десятками ракет.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.