Понад півтори години з Трампом. Президент США виступив із першим у новій каденції посланням до Конгресу – і одразу побив історичний рекорд його тривалості. Курс промови медіа називають саме "проамериканським", оскільки міжнародним подіям місця там багато не знайшлося. Утім, про російську війну президент дещо та й сказав. Навіть заходився цитувати Володимира Зеленського та вихваляти його повідомлення. Наостанок Трамп говорив про висадку на Марс, протиракетну оборону США та про Всевишнього Бога. Як так вийшло – розповів наш Антон Кучеренко.
Президентської промови багато не буває. Дональд Трамп виступив із найдовшим в історії США посланням до обох палат Конгресу – 1 година 40 хвилин, що на 12 хвилин перебило попередній рекорд Білла Клінтона. Промова видалася напрочуд спокійною та навіть неочікувано м'якою, але головному гаслу Трамп, зрештою, не зрадив.
Вступне слово Дональд Трамп присвятив вихвалянню. Нібито здобутки перших днів власного президентства рівняються доробку всієї каденції попередників:
"Шість тижнів тому я стояв під куполом Капітолію і проголосив про початок золотого віку Америки. Відтоді від нас були лише швидкі та невпинні дії, спрямовані на те, щоб прочинити найкращу й найуспішнішу епоху в історії нашої країни. За 43 дні ми зробили більше, ніж більшість адміністрацій робили за чотири або вісім років. І ми тільки починаємо".
Акцент у посланні Трамп зробив на внутрішніх проблемах, але оминути увагою міжнародні теми не наважився. Згадав Близький Схід, звично пригрозив Панамі та Гренландії, попередив конкурентів і союзників про тарифи. російській війні приділив теж небагато часу. Трампу припали до смаку вечірні лестощі від президента Зеленського – республіканець навіть процитував уривок з його звернення:
"Я отримав важливого листа від президента України Зеленського. У ньому йдеться про те, що Україна готова сісти за стіл переговорів якнайшвидше, щоб наблизити довготривалий мир. "Ніхто не хоче миру більше, ніж українці, – сказав він. – Я і моя команда готові працювати під сильним керівництвом президента Трампа, щоб досягти тривалого миру. Ми дуже цінуємо те, як багато Америка зробила, щоб допомогти Україні зберегти свій суверенітет і незалежність. Щодо Угоди про мінеральні ресурси та безпеку, то Україна готова укласти її в будь-який час, коли вам буде зручно". Я ціную, що він надіслав цього листа, я отримав його нещодавно. Водночас ми провели серйозні дискусії із росією і отримали сильні сигнали про те, що вони готові до миру. Хіба це не було б чудово?".
Напередодні надвечір Володимир Зеленський замолював гріхи та натякнув Вашингтону на потребу примиритися. Сутичку в Овальному кабінеті назвав "кепською справою", Сполучені Штати – невід'ємним партнером України, а угоду про мінерали – вдалою домовленістю, яку варто підписати негайно?
"Звісно, ми в Україні не один тиждень отримували різні сигнали, і вже був прецедент зупинки допомоги. Була зупинка гуманітарної допомоги, енергетичної. Також була вже й зупинка військової допомоги – наприкінці січня, але тоді все вдалося швидко відновити. Ми бачили ризики. Тому наші служби – і військові, і спеціальні служби – встигли напрацювати алгоритми дій за будь-якого розвитку ситуації. Зараз не 22-й рік. Зараз наша стійкість вища. Ми маємо засоби захисту. Але для нас важливі нормальні, партнерські відносини з Америкою для реального закінчення війни. Ніхто з нас не хоче нескінченної війни".
Трамп не був би Трампом, якби не говорив про "високе" – у прямому та переносному сенсах. Президент закликав Конгрес виділити кошти на нову та надсучасну систему протиракетної оборони над США – на кшталт ізраїльської системи – "Золотий купол". Також Трамп пообіцяв, що прапор Америки, зрештою, опиниться на Марсі і навіть далі. А в покладеній на його плечі місії із порятунку Америки вбачає сліди Божого провидіння:
"Я вірю, що моє життя було врятоване того дня в Батлері з дуже поважної причини. Мене врятував Бог, щоб зробити Америку знову великою, я вірю в це".
Натхненні гасла президента викликали шквал емоцій у однопартійців, а ось демократи не приховували скреготу зубів.
Конгресмен-республіканець Скотт Перрі:
"Я думаю, що президент був надихаючим. Він говорив із кожним американцем, і він достукався до всіх. Він знає, що не всі з ним погоджуються, не всі його люблять, але я думаю, він намагався довести, що американська мрія все ще жива".
Конгресвумен-демократка Деббі Вассерман Шульц:
"Наш головний протест у тому, що ми не збиралися аплодувати йому, тому що це людина, яка не заслуговує на нашу повагу. Він завдає шкоди і не поважає американський народ. Але я маю на увазі, якщо ви послухали миску, повну словесного салату, якою була промова президента, то ви знайдете її повною брехні".
Ще напередодні видання "Аксіос" писало про підготовку диверсій від демократів. Партійці готували акції, щоб зірвати послання Трампа. Вдягали рожеві костюми – на знак протесту проти утисків жінок і дітей, – показували банери різного змістового наповнення, а ось конгресмен від Техасу вирішив пригрозити Трампу палицею – за що його виставили за двері зали засідань.
Агенція "Блумберг" та видання "Політіко" відзначили тон промови президента. Дональд Трамп обрав непритаманну обережну манеру, позбавлену партійних протиріч. Риторика видалася оглядачам врівноваженою та менш енергійною, ніж зазвичай.
Антон Кучеренко, "5 канал"
Нагадаємо, Трамп заявив, що отримав листа від Зеленського про готовність України до переговорів.
Читайте також: угода щодо копалин: у Трампа хочуть "повернути переговори в потрібне русло".
Дивіться також відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.