Тоні Блер дає повторні свідчення щодо участі Великої Британії у війні в Іраку

  Тоні Блер дає повторні свідчення щодо участі Сполученого Королівства у війні в Іраку. Екс-прем`єру довелося вдруге виступити перед незалежною комісією. Адже перші свідчення Блера, висловлені рік тому, не збіглися із даними у багатьох офіційних документах. І різнилися від свідчень інших допитаних осіб. Найбільші критики Тоні Блера доводять: колишній прем`єр пообіцяв військову підтримку Джорджу Бушу ще до того, як це рішення ухвалив британський парламент.

  "Ніхто не сказав мені - роби інакше. Якби сказав - то, може, я б і послухав." Так захищає свою позицію колишній прем`єр Сполученого Королівства Тоні Блер. Перед незалежною комісією йому доводиться відстоювати своє рішення надіслати британський військовий контингент в Ірак у 2003-му році - на заклик Сполучених Штатів. Джордж Буш мотивував вторгнення пошуком зброї масового знищення. Та головною причиною операції стали теракти 11-го вересня.

  Тоні Блер, екс-прем`єр міністр Великої Британії: "Єдина найважливіша річ для мене, стосовно подій 11-го вересня - це те, що тоді загинуло три тисячі осіб. І якби зловмисники могли убити триста тисяч - вони б це зробили. І це - найбільша загроза, яка постала перед нами, і не зникла досі. Ось чому я займаю дуже жорстку позицію щодо Ірану. Це ризик нового типу тероризму та екстремізму. Він базований на ідеологічному перекрученні ісламу. І це поєднується із технологіями, що дозволяють убивати величезну кількість людей". 

  "Я був переконаний, що роблю все правильно, і знав, що це буде нелегко", каже Блер. Але його виправдання - недостатні для опонентів, які вважають екс-прем`єра військовим злочинцем і убивцею. Висловити обурення і протест діями Тоні Блера, під будівлею, де йде допит - зібралися протестувальники. Вони вимагають від нинішнього кабінету міністрів оприлюднити усі документи початку тисячоліття. Зокрема - листування Тоні Блера із тодішнім президентом США Джорджем Бушем. Адже найпалкіші критики доводять - Блер пообіцяв Бушу, що приєднається до війни в Іраку, ще до того, як рішення ухвалив парламент королівства.

  Джеремі Корбин, депутат парламенту: "Це жахливо, що чинна влада відмовляється оприлюднити листи, які прем`єр-міністр Блер писав президентові Бушу. Якщо ця комісія насправді веде серйозне розслідування, то кожен папірець мусять оприлюднити - так, як обіцяв Ґордон Браун".

  Наступник Тоні Блера на посаді глави уряду, Ґордон Браун - ініціював створення незалежної комісії з розслідування обставин участі британського контингенту у війні в Іраку. Комісія не буде виносити вердиктів - хто завинив і кого покарати. Її місію формулюють так: "здобути урок із попередніх помилок". Опоненти діяльності Блера кажуть - факти говорять самі за себе: британський контингент у коаліційних військах був найбільшим після американського, майже сорок шість тисяч військових. Чимало було і втрат - близько двох сотень. Тисячі повернулися з війни скаліченими - фізично і психологічно.

  Нонна Стефанова, 5 канал


  Попередній матеріал
  33 роки тому на знак протесту проти русифікації себе спалив Олекса Гірник
  Наступний матеріал
  Церква Львова пропонує містянам пообіцяти Богу не вживати алкоголю [відео]
  Теги: