Європейські країни вітають домовленості у Джидді. ЄС готовий відігравати повноцінну роль разом із партнерами у майбутніх мирних переговорах. А французький президент Макрон пообіцяв, що європейські партнери докладуть максимум зусиль для того, щоб Україна отримала стійкий, справедливий та надійний мир. москва ж поки що не поспішає з припиненням вогню. Про реакцію міжнародних лідерів дивіться в сюжеті журналіста "5 каналу" Єгора Голівця.
М'яч тепер на полі росії
Позитивний розвиток подій та перший етап для досягнення миру. Європейські лідери схвально реагують на результати переговорів у Саудівській Аравії. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн вважає, що це може стати кроком до справедливого та тривалого миру в Україні.
"Ми вітаємо новини з Джидди про американсько-українські переговори, включаючи пропозицію щодо угоди про припинення вогню та відновлення обміну розвідданими та допомоги у сфері безпеки з боку США. Це позитивний розвиток подій, який може стати кроком до всеосяжного, справедливого та тривалого миру для України. М'яч тепер на полі росії", – сказала голова Єврокомісії.
Видатним проривом назвав перемови прем'єр-міністр Великої Британії. Тепер, за словами Кіра Стармера, усім важливо подвоїти зусилля, щоб якнайшвидше зупинити війну. У суботу, 15 березня, очільник британського уряду скликає лідерів для обговорення подальших кроків.

"Це важливий момент для миру в Україні, і тепер усім нам потрібно подвоїти зусилля, щоб якнайшвидше досягти стійкого та надійного миру. Як заявили американська та українська делегації, тепер м'яч на боці росії. росія має погодитися на припинення вогню та завершення бойових дій. У суботу я скликаю лідерів для обговорення подальших кроків. Ми готові допомогти покласти край цій війні справедливим і остаточним чином, що дасть можливість Україні насолоджуватися свободою", – заявив прем'єр-міністр Великої Британії.
Досягнутий у переговорах прогрес привітав і президент Франції. "Тепер м'яч на боці росіян", – написав Еммануель Макрон. Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск теж відзначив важливий крок, який зробили американці та українці на шляху до миру.
"Я вітаю прогрес, досягнутий під час переговорів між Сполученими Штатами Америки та Україною, що відбулися в Джидді, особливо щодо ідеї можливого 30-денного припинення вогню. Тепер м'яч явно на боці росії", – наголосив президент Франції.

"Україна продемонструвала справжню готовність до справедливого і тривалого миру. І справді – зараз м'яч на полі росії", – додав президент Латвії Едгар Ринкевич.
"Схоже, що американці та українці зробили важливий крок до миру. І Європа готова допомогти досягти справедливого і тривалого миру", – зазначив прем'єр-міністр Польщі.
Коаліція охочих
Нині європейські партнери обговорюють, які країни могли б надіслати миротворців до України. Напередодні у Франції збиралися представники оборонних відомств із 34 країн. Головна мета – посилити обороноздатність як самої Європи, так і підтримати Україну.
"Це позитивний розвиток подій, який може стати кроком до всеосяжного, справедливого і тривалого мирного врегулювання. Сьогодні ж Європейська Рада ухвалила швидкі та амбітні рішення щодо оборони та України. Посилення європейської оборони – це правильний шлях для зміцнення ЄС, захисту наших громадян і збереження нашої соціальної моделі", – сказав голова Європейської ради Антоніу Кошта.
Тим часом Польща підтвердила, що поставки американської зброї в Україну через польський хаб у Ясьонці повністю відновлені. Про це заявили як у Міноборони, так і в Міністерстві закордонних справ. Про результати переговорів між Україною та США розповів Андрій Сибіга. Він зустрівся зі своїм колегою Радославом Сікорським. Сибіга наголосив, що Київ виступає за "справедливий і всеосяжний мир", позаяк це також гарантія безпеки для всієї Європи.
"Я чітко вам скажу пропозицію українську. Ми виступаємо за справедливий і всеосяжний мир для України. Тому що це теж запорука безпеки в Європі. Тому дуже важливо відстоювати цю позицію, дуже важливо мати підтримку наших партнерів саме в досягненні справедливого миру. Нам не потрібна просто відсутність війни, нам не потрібен Мінськ-3 і нам не потрібна Ялта-2", – наголосив Сибіга.

"Я підтверджую, що поставки озброєння через Ясьонку повернулися до попередніх рівнів. І я розумію, що Starlink також працює. Основною темою розмови стали результати мирних переговорів", – сказав Сікорський.
російська влада обережно прокоментувала
Мляво реагують на результати у Москві. Щось буркотять про важливість отримати інформацію дипканалами від американської сторони. У кремлі заявили: не варто забігати наперед у питанні 30-денного припинення вогню, яке пропонують запровадити США та на яке погодилася Україна. А от у Вашингтоні закликають не зволікати з пропозиціями перемир'я. Американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем анонсував новий пакет санкцій та мит. Переконаний, треба вдарити не лише по росії, а й по її торговельних партнерах. Він наголосив, що настав час посилити економічний тиск на москву за її вторгнення в Україну.
"Я дуже радий почути, що Україна погодилася на пропозицію Сполучених Штатів щодо 30-денного припинення вогню. Команда Трампа – молодці. Сподіваюся, росія піде за нею. Якщо вона відмовиться, ми повинні накласти на неї санкції. Я запроваджу санкції, схвалені Конгресом, які не лише вплинуть на росію, а й накладуть санкції та тарифи на країни, які купують російські товари, зокрема нафту, газ та уран. росія вже давно повинна відчути непереборний економічний біль унаслідок свого брутального вторгнення в Україну. Я аплодую президенту Трампу за його зусилля, спрямовані на якнайшвидше припинення цієї варварської війни", – завив сенатор США Ліндсі Грем.
Дональд Трамп заявив, що найближчими днями матиме розмову з представниками росії. І від цих переговорів залежатиме успіх подальшого перемир'я. Американський президент сподівається, що зможе вплинути на російського президента і спонукати його до мирної угоди.

Єгор Голівець, Євгенія Алдошина, "5 канал"
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Скандальна зустріч у Білому домі: навіщо Трамп спровокував і вигнав Зеленського
















