Воювати з російськими окупантами Україні допомагають бійці з Середньої Азії, Кавказу та представники інших етнічних меншин, мотивовані історією придушення своїх народів з боку москви. Детальніше про такі "етнічні" батальйони та полки розповіла американська New York Times.
Читайте також: Історичне рішення: ВР визнала Республіку Ічкерія тимчасово окупованою росією і засудила геноцид чеченського народу
Кореспонденти видання побували на навчаннях добровольчого чеченського батальйону імені Джохара Дудаєва, у складі якого воюють не лише чеченці, але й кримські татари та українці. Муслім Мадієв, один із командирів батальйону – ветеран двох чеченських воєн проти Москви і був соратником Дудаєва, який очолював боротьбу Чечні за незалежність від Росії у 1990-х роках. Висланий із Чечні, Мадієв оселився в Україні 2016 року. За його словами, "хоча Україна не відчуває нестачі в чоловіках, ми маємо приєднатися і бути частиною цієї війни".
NYT зазначає, що батальйон Мадієва – один з кількох чеченських підрозділів, які приєдналися до України у її боротьбі проти росії, починаючи з 2014 року та анексії Криму. Чеченський командир поділяє думку багатьох українців про повномасштабне вторгнення рф, наголошуючи, що якщо Москву не зупинити в Україні, вона загрожуватиме ще багатьом країнам Європи. Низка молодих бійців у батальйоні поділилася ще більш амбітними цілями з американськими журналістами.
"Наша мета – звільнити Чеченську Республіку Ічкерія і допомогти всім народам, які цього хочуть, здобути свободу", – сказав NYT один із чеченських бійців.
Чеченці – лише один з прикладів численних етнічних батальйонів та полків, сформованих в Україні. Серед них – багатотисячний білоруський полк, а також підрозділи, що включають добровольців з Середньої Азії та Кавказу, зокрема татар, представників тюркомовних груп РФ, азербайджанців і навіть китайських уйгурів, пише видання.
NYT нагадує, що більшість з них мотивована історичними образами на примусове виселення, розкуркулювання та придушення з боку москви. Чеченці і татари були серед багатьох груп, винищених насильницькими сталінськими депортаціями у 1940-х роках.
Хоча військові чиновники України відмовилися коментувати американському виданню роль добровольчих груп у війні проти рф, а в СБУ виданню заявили, що не відповідають за управління подібними батальйонами, на прикладах бойового досвіду таких підрозділів.
"Самі добровольці кажуть, що діють з повного відома та відповідно до наказів української армії та спецслужб. Чимало з їхніх операцій мають секретний характер, включаючи небезпечні розвідувальні або диверсійні місії в тилу росіян", – пише NYT.
Видання пояснює, що порівняно із західними добровольцями, які захищають Україну в лавах інтернаціонального легіону ЗСУ, бійці з колишніх радянських республік "багато в чому навіть корисніші". Так, вони мають лінгвістичну перевагу, оскільки більшість із них знає російську, а часто спілкується ще й українською, що полегшує взаємодію з українськими військовими. Деякі, такі як група грузинів з легіону Кавказ, мають бойовий досвід, оскільки служили в Афганістані під керівництвом сил НАТО.
Зрештою "їхнє знання росії та росіян, а також їхня ненависть до москви зробили добровольців добрими таємними агентами для Києва", – пише NYT.
"Ми просто хочемо боротися проти росіян. Ми знаємо, що вони собою представляють", – заявив виданню громадянин Киргизстану Алмаз Кудабек, який керує одним із нещодавно сформованих добровольчих батальйонів Туран. Підрозділ об'єднав представників тюркомовних етнічних груп з Кавказу, Середньої Азії (Азербайджану, Киргизстану та Казахстану – ред.) та росії.
За інформацією видання водночас бійці таких підрозділів стикаються зі значними ризиками, враховуючи характер їхньої роботи в тилу ворога, а нерідко і наявність російського громадянства. У разі розкриття російськими військами на них чекає жорстока розправа – як загалом і практично на будь-яких військових, захоплених росіянами, нагадує NYT.
Читайте також: "Котел кипить": у батальйоні ім. Шейха Мансура заявили, що як тільки світ визнає Ічкерію – там станеться революція
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою:
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.