Війна в Нагірному Карабаху завершена? Нині Туреччина веде переговори про те, як контролювати підписане перемир'я. Ердоган провів телефонну розмову з Путіним. І назвав мирову угоду правильним кроком. Уклали її в ніч проти вівторка між Вірменією та Азербайджаном, за посередництва Росії. В межах домовленостей – припинення вогню, обмін полоненими і російські так звані миротворці – військовий контингент, який раніше брав участь в окупації Росією Грузії, Криму і бойових діях на українському сході. Про це повідомляють розслідувачі з волонтерського об'єднання "Інформнапалм". Як зустріли угоду у Вірменії і в Азербайджані – далі в сюжеті.
У Баку свято, у Єревані – протести. В Азербайджані та Вірменії полярні реакції на домовленість про завершення війни в Нагірному Карабасі. Підписали її чільники двох країн за посередництва президента Росії. За словами вірменського прем'єра, рішення болюче, але найкраще з можливих.
"У ситуації, що склалася, не було шансу ухвалити інше рішення. Я планую розкрити більше деталей – чому так і які були причини для подій минулого місяця. Не можу зробити це негайно, адже головний процес – це припинення військових дій. І мої слова можуть поставити людей під загрозу", – говорить Нікол Пашинян, прем’єр-міністр Вірменії.
Нікол Пашинян першим повідомляє про домовленості в соцмережах. Тисячі обурених вірменів виходять на вулиці Єревана. Вриваються до парламенту, вимагаючи продовжувати боротьбу. Нагірний Карабах – територія, населена вірменами і розташована в центрі Азербайджану.
"Не віддамо нашу землю" – лунає у парламенті і не лише там.
Протестувальники грабують резиденцію прем'єра і вимагають його відставки. Спікера вірменського парламенту натовп витягає з автівки та б'є просто на вулиці.
Зовсім інша атмосфера в Азербайджані. На вулицях Баку – свято. За угодою, Вірменія виводить свої війська з Нагірного Карабаху, складає зброю та віддає частину територій Азербайджану. Серед пунктів угоди, окрім припинення бойових дій, – повернення біженців додому, обмін полоненими та тілами загиблих. А також відновлення всіх економічних і транспортних зв'язків.
"Наш Карабах звільнено! Наша нація звільнена. Спасибі за цей день! Благослови вас Господь! Так багато слів на серці, що я не знаю що й казати!" – говорить жінка.
Ситуацію розцінюють як капітуляцію Вірменії. Президент Азербайджану у зверненні до народу не стримує емоцій.
"У цьому документі немає ані слова про статус Нагірного Карабаху. Ну що, Пашинян? Ну, де твій статус? В пекло пішов твій статус. Немає статусу і не буде. Поки я президент – не буде статусу. Це частину Азербайджану", – заявляє Ільхам Алієв, президент Азербайджану.
Заяви робить і Росія. У Кремлі повідомляють про розміщення в Азербайджані контингенту так званих російських миротворців. Їх дислокують – уздовж лінії зіткнення. А також вздовж Лачинського коридору, що з'єднує Карабах із Вірменією. Російські військові перебуватимуть там 5 років.
До місця дислокації так званий миротворчий контингент летить через Вірменію, де має власну військову базу. За даними волонтерської спільноти "Інформнапалм", ці російські армійці з 15-ї мотострілецької бригади були відомі ще раніше. Вони з'являлися в тих точках, де Росія розв'язувала війну – у Грузії, на Донбасі і в тимчасово окупованому Криму.
Президент Азербайджану окремо дякує Туреччині. Анкара надавала Баку дипломатичну і матеріальну підтримку. Спочатку з'явилася інформація, що в Нагірному Карабаху будуть і турецькі військові для дотримання миротворчої місії. Цю інформацію спростовує Росія, заявляючи, що Туреччина лише допомагатиме у моніторинговому центрі.
Нонна Стефанова, Мирослава Танська, "5 канал"