Кілери та шпигуни – за лібералів, журналістів та відставного морпіха. Країни Заходу та росія провели масштабний обмін – небачений з часів холодної війни. Загалом обміняли 26 людей. Провідну роль відіграли Сполучені Штати. Вашингтон повернув додому трьох американців. Решта – це громадяни Німеччини та росії. Серед них так звані російські опозиціонери та ліберальні активісти. За них кремль отримав засуджених російських шпигунів, професійних убивць та кіберзлочинців. Загалом восьмеро дорослих та двоє дітей. Про подробиці обміну дивіться в сюжеті журналіста "5 каналу" Антона Кучеренка.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Двоє журналістів та один відставний морпіх. Троє американців повернулися додому після російського полону. І якщо журналісти Еван Гершкович та Алсу Курмашева не були на батьківщині з 2023-го, то Пол Вілан – з далекого 2018-го. На летовищі авіабази Сент-Ендрюс визволених бранців зустрів президент Джо Байден, його заступниця Камала Гарріс та родини.
"Ми не повинні забувати про інших ув'язнених. Це єдине, про що я хотів би сказати. Добре, що я опинився на цьому автобусі. Я бачив багато не тільки американців і німців, а й російських в'язнів. Я провів місяці у в'язниці і здебільшого кожен, з ким я сидів, – політичний. Ніхто не знає їх публічно. У них не так багато підтримки, на відміну від прихильників Навального, про яких, я думаю, знають усі. Про них теж варто подбати", – сказав визволений журналіст Еван Гершкович.
"Найважче було переконати інші країни. Я просив їх поступитися їхніми інтересами. Особливо Німеччину та Словенію. І вони долучилися, і це надзвичайно. Це просто надзвичайно!", – заявив президент США Джо Байден.
"Це винятковий день. Я дуже вдячна президенту. Цей доказ того, як важливо мати президента, який розуміє всю силу дипломатії і важливість політичних альянсів", – додала віцепрезидентка США Камала Гарріс.
Обмін ув'язненими стався неочікувано. Певні чутки про нього з'явилися у медіа лише декілька днів тому. По одному з російських тюрем зникали цінні в'язні. Як виявиться згодом, весь цей час Штати та рф вели таємні перемови. Спілкувалися закритими лініями розвідки протягом двох років, пише агенція CNN. Перші контакти стартували одразу після минулого обміну між рф та США. У 2022 році американці передали москві Віктора Бута – сумнозвісного "збройного барона". Його обміняли на американську баскетболістку Брітні Грайнер.
"Сьогоднішній обмін є дипломатичним подвигом, який міг бути здійснений лише таким лідером, як Джо Байден. За його вказівкою професіонали з нашої системи національної безпеки, держдепартаменту та розвідки працювали невтомно, щоб забезпечити визволення 16 осіб, які були затримані в росії. Троє американських громадян, один власник американської грін-карти, п'ять громадян Німеччини та сім російських політичних в'язнів в обмін на вісьмох осіб, яких утримували Сполучені Штати, Німеччина, Норвегія, Словенія та Польща", – сказав радник з нацбезпеки США Джейк Салліван.
Передання Віктора Бута поставило Вашингтон у скрутне становище: у США закінчилися цінні кадри на обмін із росією. Запропонувати москві бодай когось цікавого просто не було можливості. 2023-й не додав позитиву: американців один за одним арештовували на росії. У березні – журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича, а в жовтні – кореспондентку "Радіо Свобода" Алсу Курмашеву. Вашингтону нічого не залишалося, як звернутися до Берліну.
"Я поговорив з тими, хто прибув сюди і був визволений з російського полону. Багато хто не очікував, що це станеться зараз, і вони все ще переповнені почуттями. Вони боялися за своє здоров'я і навіть життя. Тому важливо, що ми можемо забезпечити їхній захист тут. Я вважаю, що обмін – це правильне рішення. Якщо в когось є сумніви, то після розмови зі звільненими їх як рукою зніме", – заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Читайте також: Це було пекло: що розповіли військові, які пройшли полон і вижили після теракту в Оленівці.
У німецькій тюрмі був один в'язень, який дуже цікавив росію. Це Вадим Красіков – агент ФСБ, який відбував довічне покарання за вбивство Зелімхана Хангошвілі – чеченського командира часів воєн за незалежність Ічкерії. Убивство на замовлення кремля він виконав у 2019 році у Берліні. З 2021 року потрапив за ґрати. Красікова та путіна пов'язують давні відносини. "Більд" відсилає аж до періоду, коли останній працював у мерії Петербурга. Красіков міг бути його особистим кілером. Усував політичних опонентів. Його вважають причетним до вбивства колишнього петербурзького мера Анатолія Собчака. У Москві Красікову постелили червону доріжку, а путін привітав його обіймами.
Решта обміняних теж не взірці моралі: кібершахрай Роман Селезньов, затриманий у 2014 році на Мальдівах; розвідник Михайло Мікушин, який шпигував у Норвегії; подружжя Дульцевих, які під аргентинським прикриттям працювали у Словенії; а також агенти спецслужб Вадим Конощенок, Владислав Клющин та Павло Рубцов.
"Важливо звернути увагу на моральну асиметрію у звільнених в'язнів. З російського боку – це хакери, агенти під прикриттям, а з іншого боку – ув'язнений, який був засуджений за вбивство у Німеччині і відбував довічне покарання за ґратами. росія випустила насамперед журналістів, правозахисників та антивоєнних активістів. Таким чином, обміняні представляють різні полюси моральної лінійки", – зауважив професор Колумбійського університету Тімоті Фрай.
Довкола цього обміну виникають два запитання. Чому так багато обміняних та чому саме зараз? Якщо Захід відкритий до обмінів, то росія завжди менш охоча. Експерти вбачають дві причини, які могли б спонукали путіна.
"путін хотів фіналізувати цю угоду до виборів у США. Звичайно, кремль волів би бачити Дональда Трампа в Білому домі. Але їхній досвід під час минулого президентства Трампа був спірним. Трамп багато обіцяв, але зробив дуже мало. Другий фактор, більш стратегічний, полягає в тому, що цей крок може бути зроблений для того, щоб посилити тих на Заході, хто виступає за мирну угоду в Україні, яка була б дуже вигідною для росії. Тобто мирна угода, яка дозволила б москві зберегти території, які вона захопила, а також така, яка б утримала Україну від вступу до НАТО. Таким чином, один такий крок як обмін зміцнює позиції на Заході тих, хто переконує, що кремль може бути надійним партнером", – пояснив професор.
З 16 визволених бранців кремля п'ятеро – громадяни Німеччини. Серед них Ріко Крігер – боєць полку Кастуся Калиновського, якого у Білорусі засудили до смертної кари.
Антон Кучеренко, "5 канал"
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.