Не лише росія: НАТО пригрозило ядерною зброєю – що означають гучні заяви Єнса Столтенберга

Ядерна загроза 5 канал
Згадати про ядерну зброю Альянс спонукали чергові погрози кремлівського диктатора

НАТО цього тижня заявило про свій ядерний потенціал. Гучні заяви виголосив генсек Єнс Столтенберг. Альянс веде переговори про приведення в бойову готовність більшої кількості свого арсеналу. Усе через загрозу з боку росії та Китаю. Кажуть, організація має показати свою ядерну силу. Це стане сигналом для ворогів. Що означають такі заяви, чому в НАТО тільки зараз заговорили про ядерну безпеку і що думають з цього приводу експерти – дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Марти Шикули.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

"Я не вдаватимуся до подробиць, скільки ядерних боєголовок має бути на озброєнні і скільки з них ‒ на зберіганні, але нам необхідно провести консультації з цих питань. Саме це ми й робимо", – заявив генсек НАТО.

Згадати про ядерну зброю Альянс спонукали чергові погрози кремлівського диктатора. Про ядерну кнопку путін згадав знову, після рішення Сполучених Штатів дозволити Україні бити їхньою зброєю по території рф. І заявив, мовляв, його недооцінюють, сподіваючись, що він ніколи не вдарить ядерною зброєю.

"росія це зробила, хтось підрахував там, 34 рази. На третій рік широкомасштабної війни. Вони так публічно казали, що ми можемо вдарити, в нас є і так далі. Якби вони це зробили відразу і, наприклад, тоді, коли росія відвезла ядерну тактичну зброю в Білорусь, а Штати відвезли би, наприклад, цю зброю в Польщу. Тим паче Польща тільки за і просить, от тоді була би зовсім інша історія. На жаль, цю тему запустили, але зараз от уже з певним запізненням починають на це реагувати", – зауважив політолог Ігор Рейтерович.

І не просто реагувати. Альянс вдався до рішучих дій. Хоч і дотримується принципу "світ без ядерної зброї". Але росія змусила.

"На заході, в НАТО зокрема, дійшли до цього висновку, що колись хтось говорить, що готовий стріляти ядерною зброєю і він її має, то він готується нею стріляти. До 22-го року, навіть після 14-го теж так сприймали. Тут це можуть росіяни, тут не можуть, вони не переступлять червоної лінії, а виявилося, що можуть. А путін це говорив завжди. Так і тут коли Північна Корея, Китай заявляють, що вони готові повернути Тайвань, звичайно, це все змушує західні держави готуватися до відповіді. І от те, що зараз світ готує, а ще й збільшує свій потенціал ядерного озброєння, ні до чого доброго не веде і це напруга тільки зростатиме", – зауважив політичний аналітик і експерт із питань росії Ярослав Макітра.

Напруга зростатиме, але це все наразі працює винятково як елемент ядерного стримування, кажуть аналітики. Бо в сучасному світі основна роль ядерної зброї – ненапад.

"Ядерна зброя – це є така, більш-менш, гарантія, що на країну, яка володіє ядерною зброєю, не буде вчинено нападу. В цьому разі, коли путін починає шантажувати за вихід можливістю застосування такої зброї, нагадувати, про те, що росія ядерна держава, що це єдина країна світу, яка може перетворити США на попіл і так далі. Такі шантажі і погрози з боку росії – вони мають реакцію", – сказав експерт-міжнародник Микола Бучин.

Країни-члени Альянсу взялися до перемов. Говорять про зняття ракет зі зберігання та приведення їх у бойову готовність. Генсек Єнс Столтенберг заявив: американські війська модернізують гравітаційні бомби, а країни Європи – літаки, призначені для ядерної місії НАТО.

"У НАТО протягом десятиліть є програма ядерного стримування. У цьому немає нічого нового. Не є новим і те, що ми модернізуємо наші засоби. Ми замінюємо старі літаки на нові літаки п'ятого покоління. І США модернізують зброю, яку вони розгорнули. Ця модернізація триває вже деякий час, і ми цього не приховували, говорили про це вже багато років", – заявив генсек НАТО.

Читайте також: путін може застосувати тактичну ядерну зброю в разі розгрому в Україні – секретар РНБО.

"З кожним місяцем ми ближче до того, що це може відбутися в світі. Ця тенденція спровокована не тільки росією, цей агресивний блок – це і Північна Корея, і Китай, і Іран, які можуть мати ядерне озброєння і агресивно поводяться. Тому світ розколюється на два табори, які мають ядерну зброю і можуть її застосувати", – зазначив політичний аналітик і експерт з питань росії Ярослав Макітра.

І це ще одна причина ядерних перегонів. Аналітики кажуть, нині російсько-українська війна вийшла за територіальні межі однієї країни. І має геополітичний характер, де ядерні перегони – одна із складових боротьби.

"Фактично зараз на полі бою на території України вирішується доля майбутнього світу. Тобто доля, хто матиме вплив у світі, хто диктуватиме волю майбутньому світу, сферу впливу. Фактично зараз українсько-російська війна – це опосередкована війна між демократичним Заходом і антидемократичним Сходом, який представляють росія, Китай, Північна Корея та Іран. Якщо таке геополітичне протистояння буде затягнуте, навіть якщо закінчиться війна, то вже вимальовуються два умовні блоки, які керуватимуть у світі. І для кожного з них важливо мати потужний потенціал, зокрема і ядерний. І ці блоки – вони поширюють свої можливості військові, економічні, в тому числі ядерні", – наголосив експерт-міжнародник Микола Бучин.

Торік дев'ять ядерних держав витратили разом понад $91 мільярд на модернізацію зброї масового знищення. За даними Міжнародної кампанії із заборони ядерної зброї, більш як половину цієї суми витратили США. Далі – Китай, а за ним росія. Остання на свою ядерку пустила понад $8 мільярдів.

ерефія ще й провела тактичні ядерні навчання на території своєї поплічниці Білорусі. Країни-терористки відпрацювали бойове застосування нестратегічної ядерної зброї. Зокрема, комплексів "Іскандер". Аналітики кажуть, це шантаж. Навряд чи варто очікувати від росії реальних кроків. Принаймні поки вона має перевагу на полі бою.

"Треба жорсткіше реагувати, частіше проводити ці навчання, в тому числі стратегічної ядерної зброї. Ну, і показувати росії, що в них ніякої перемоги апріорі не може бути", – сказав політолог Ігор Рейтерович.

Тому нинішні заяви і кроки НАТО щодо мобілізації свої ядерних сил – правильні, кажуть експерти. Це має змусити росію притихнути.

Марта Шикула, "5 канал".

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
Україна на шляху до вступу до ЄС, рф заплатить за свій терор – основні меседжі з Київського Безпекового Форуму
Наступний матеріал
"У місті був хаос: зброї уже не було, палили одяг особового складу" – ветеран АТО у "Хто з Мірошниченко"
Loading...