путін – військовий злочинець, росія заплатить за свої злодіяння, а весь цивілізований світ буде поруч і разом з Україною. Але і наша держава на своєму європейському шляху має зобов'язання. Основні меседжі, які за підсумками саміту "Групи семи" та Саміту миру, підбили вже у Києві. Тут зустрілися посли держав – членів "Групи семи" в Україні. Про що говорили під час спеціальної події Київського Безпекового Форуму – готова розповісти наша Олена Рибінська. Тож як відгукуються країни партнерки про всі міжнародні зустрічі, що були всього тиждень тому і які подальші кроки?
Нині країни відгукуються чудово і розповідають можливо залаштунки, можливо – ні. Але кажуть, що були налаштовані скептично власне щодо об'єднання навколо України. Головний підсумок – цивілізований світ стоятиме на боці України і підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Уже визнають, розуміють і підтримують те, що росія – злочинець, що країна-агресорка буде платити по усім своїм рахункам. Власне це уже все починається. "Група семи" ухвалила рішення щодо заморожених рахунків – прибутки з цих рахунків (а це буде 50 млрд доларів) будуть використані на оборону України.
"Я думаю, що путін має тільки один шанс – це втомленість партнерів України. І через ці три міжнародні події ми продемонстрували: ми не втомлені, ми разом з Україною. Зараз і назавжди", – заявив посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс.
Він наголосив, що свідченням солідарності і партнерства є три ключові факти.
Перший з них – це укладання країнами-членами "Групи семи", а також низкою інших держав, безпекових угод з Україною, розрахованих на 10 років.
"Друге – це рішення щодо використання російських активів. Це тільки перший крок, за яким ще має бути конфіскація всіх активів. Але цей перший крок є прагматичним і дуже корисним. Через використання прибутків на такі активи ми можемо мати позики для України на 50 млрд доларів. Тобто зараз Росія платить за оборону України", – підкреслив Гарріс
Третім свідченням солідарності міжнародних партнерів з Україною Мартін Гарріс назвав нові санкції щодо російських компаній, зокрема бізнесу, який співпрацює з російським ВПК: "Це вже відчуває російська економіка, і "буде ще складніше".
Своєю чергою послиня Канади Наталка Цмоць зазначила: "росія поважає територіальну цілісність і війська виходять з України. Це ті умови, які Канада і інші партнери з Великої сімки підтримують. Дуже важливо побачити єдність не лише країн сімки, ми бачимо, що ця єдність поширюється за межі сімки. І ще одне – стабілізація. Навіть удари по критичній інфраструктурі роблять з метою дестабілізації економіки України".
"Наша підтримка України має означати підтримку української економіки, її стабілізацію і зростання. І чим більше ми будемо інтегрувати українську економіку в Європу, Канаду та інші системи, тим потужнішими і сильнішими ми будемо. Звичайно, перед нами дуже багато роботи, але якщо ми починаємо з позиції міжнародної єдності, то це правильний початок для того, щоб ізолювати росію і її союзників", – сказала Цмоць.
Ідея запрошувати росію за стіл переговорів є оманливою. Це може відбутися лише за умови повної поразки "путінської росії". Про це заявив президент Центру вивчення і дослідження політичних рішень (Франція) Ніколя Тензер.
"Я бачив комюніке Саміту миру, і я думаю, що ідея, що ми маємо запросити зараз росію за стіл переговорів, є оманливою. Кожного разу, коли ми говоримо про мир, це підтримує багато російських наративів, які ми все ще спостерігаємо в багатьох столицях. Тези, що нам треба піти на поступки Росії, домовитись про щось – все це вводить в оману", – наголосив Тензер.
На його думку, слова "мирні переговори" – це те, від чого країни Заходу мають наразі утримуватись.
Натомість він зазначив, що Захід має зосередитися на тому, аби надати все необхідне Україні для її "повної й абсолютної перемоги" над росією.
"Зараз, мабуть, рано проводити Саміт миру, натомість варто проводити Саміт війни, оскільки перш за все спочатку потрібно перемогти у війні. Це має бути наша спільна мета, ми маємо надати все необхідне Україні для досягнення цієї цілі, аби Україна могла виграти війну", – заявив президент Центру вивчення і дослідження політичних рішень.
Він розповів, що нещодавно відвідував Україну й спілкувався з українцями, і цей процес, на його думку, треба пришвидшити.
"Звичайно, Україна наодинці не могла б вибити російську армію зі своєї території. Йдеться не просто про спротив російській армії, а про перемогу над нею, аби завершити цю роботу і довести її до кінця", – додав він.
Також згодом плавно перейшли до обговорення вступу України до Європейського Союзу. Партнери наголосили, що не усе "гладко" у всіх країн, які вступали свого часу до союзу. Але це все вирішується, і це вирішуватиметься і в Україні. Анонсували, що буде черговий звіт про виконання тих чи інших реформ і завдань, які стоять перед Україною. Це вже буде восени. Але наголошують, що все нам під силу, головне – робити, виконувати та дослухатися до європейських партнерів.
"Ми в ЄС кожного року видаємо звіт і в жовтні-листопаді буде також. І буде чіткий моніторинг зобовʼязань і реформ стосовно всіх важливих умов, яким необхідно відповідати. Дорога буде нелегкою, але врешті-решт буде успішною", – заявив тимчасово перевірний у справах ЄС в Україні Ярослав Тимофеюк.
Читайте також: США та союзники обговорюють, які зобов’язання надати Україні щодо членства в НАТО. Зауважується, що більшість країн центральної Європи розчаровані зволіканням адміністрації Байдена.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.