Нагірний Карабах
Нагірний Карабах 5 канал / Машина часу

Нагірний Карабах: хто найбільше виграв від завершення війни та які висновки може зробити Україна

Читайте по-русски
Азербайджан переміг, зокрема, за рахунок реорганізації армії та домінування в повітрі

Хто більше виграв від завершення 44-денної війни в Карабаху: Азербайджан, що фактично повернув собі територію Нагірнокарабаської республіки, чи Росія, яка зі своїми так званими миротворцями відіграватиме важливу роль на Південному Кавказі? Хоч якою була б відповідь, бойові дії там нарешті завершені. Але чи надовго, і який зв'язок ця війна має з Україною – розповість кореспондент "5 каналу" Петро Троць.

Масові святкування в Баку, і масове обурення діями влади в Єревані. Завершення 44-денної війни у столицях Азербайджану та Вірменії сприйняли по-різному. Вірмени відреагували особливо болісно: замість подальшого опору вони отримали капітуляцію.

Олександр Божко двічі був послом України у Вірменії. Від початку цієї війни він перебуває у вірменській столиці і знає про тамтешні настрої не з чуток. Каже, вірмени особливо покладалися на підтримку союзника Росії. Якої не отримали.

"Ця ситуація, яка зараз виникла, вона ще раз показала вірменам, хто така Росія. Росія демонстративно зрадила свого союзника. Це видно по тому, як велись закулісні переговори між Туреччиною та Росією, Азербайджаном, коли Росія не поставила до відома ті домовленості, які очевидно були досягнуті", – говорить Олександр Божко, Посол України у Вірменії (1996-2001, 2005-2010).

Фактична втрата Карабаху, пряме сполучення Азербайджану з Нахічеванню через територію Вірменії. Для Єревана мирна угода 9 листопада означає поразку. Азербайджан теж не реалізував своє прагнення до цілковитої перемоги: частина Карабаху де-юре залишилася вірменською, хоч і без війська і під охороною миротворців. Утім навряд чи сторони конфлікту зараз готові піти на порушення угоди.

"Чи довго вона триватиме? Я сподіваюся, що так. Чому? Бо тут виступає арбітром Росія, яка зацікавлена в тому, щоб бути посередником між Азербайджаном та Вірменією, ба більше – бути присутньою в цьому регіоні. В регіоні Південного Кавказу і Карабаху. І вона цього досягла", – говорить Олександр Божко, посол України у Вірменії (1996-2001, 2005-2010).

"Можна говорити про завершення другої карабаської війни. Я не вірю, що ситуація може змінитися, і очевидно, що ця угода буде діяти. А якщо ця угода буде діяти, то можемо говорити, що Азербайджан виграв не лише війну, а й мир", – каже Ігор Семиволос, директор центру близькосхідних досліджень.

Хоча бої точилися за тисячу кілометрів від нашого кордону, Україну в цій війні теж згадували. Азербайджан дякував за підтримку – хоча українська влада лише говорила про територіальну цілісність цієї країни. І в особі президента виправдовувалася перед звинуваченнями з боку вірменів, що Україна нібито продає озброєння їхнім ворогам.

"Оскільки вона все одно іде у фарватері російської політики, голосує на зовнішньополітичних майданчиках, як їй скаже Росія, то ми їх не переконаємо голосувати інакше. Азербайджан, натомість – це наш партнер, ми підтримуємо принцип територіальної цілісності, і в цьому сенсі економічна співпраця з Азербайджаном для нас дуже важлива", – зазначає Ігор Семиволос, директор центру близькосхідних досліджень.

Війна в Карабаху має стати прикладом для Збройних сил України. Азербайджан переміг, зокрема, і за рахунок реорганізації армії та домінування в повітрі: відео атак азербайджанських безпілотників облетіли увесь світ. Однак варто бути готовим і до відбиття таких атак, кажуть експерти.

"Скоріш за все ми не будемо першими атакувати, скоріш за все ми не будемо завдавати першими удари. Звісно, мають скластися такі воєнно-політичні моменти, коли ми почнемо наступ або контрнаступ, але бути готовими до масованого застосування зброї – це основне завдання перед Збройними силами", – каже Михайло Самусь, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.

На озброєнні ЗСУ є кілька безпілотників "Байрактар", які закупили 2018 року в Туреччині – такі Азербайджан використовував проти Вірменії. Водночас Україна в листопаді представила власне розроблення – розвідувально-ударний безпілотник "Сокіл-300", який є аналогом турецької зброї.

Петро Троць, Ганна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
На Миколаївщині "чорні археологи" бульдозером зруйнували скіфський курган – коментарі поліції
Наступний матеріал
Ринок закривають, а супермаркети працюють: влада несправедливо ставиться до бізнесу – Южаніна
Loading...
Алієв жорстко поглузував із Пашиняна через угоду про перемир'я в Нагірному Карабасі

Алієв жорстко поглузував із Пашиняна через угоду про перемир'я в Нагірному Карабасі

 InformNapalm: "Миротворці" РФ у Нагірному Карабасі "засвітилися" в окупації Криму та воювали на Донбасі – фото

InformNapalm: "Миротворці" РФ у Нагірному Карабасі "засвітилися" в окупації Криму та воювали на Донбасі – фото

Увірвалися в уряд та побили спікера парламенту: як у Вірменії тисячі людей відреагували на рішення щодо Карабаху

Увірвалися в уряд та побили спікера парламенту: як у Вірменії тисячі людей відреагували на рішення щодо Карабаху

Азербайджан взяв під контроль ключове місто Нагірного Карабаху – Алієв

Азербайджан взяв під контроль ключове місто Нагірного Карабаху – Алієв

Поліція візьме під охорону офіційні представництва Азербайджану та Вірменії – подробиці

Поліція візьме під охорону офіційні представництва Азербайджану та Вірменії – подробиці

Президент Азербайджану заявив про готовність зупинити бойові дії в Нагірному Карабасі

Президент Азербайджану заявив про готовність зупинити бойові дії в Нагірному Карабасі