Варфоломій та Епіфаній
Варфоломій та Епіфаній Facebook / Петро Порошенко

Молитви українською та вітання "Слава Україні": подробиці надання Томосу про автокефалію ПЦУ – включення зі Стамбула

Завтра, 7 січня, в Софії Київській відбудеться святкове богослужіння за участю глави держави

Вселенський Патріарх Варфоломій вручив Томос про автокефалію Православної церкви України її предстоятелю Епіфанію. Дійство відбувалося в Стамбулі в Соборі Святого Георгія. Нині ж Томос уже летить в Україну. Про таке розповіла кореспондент "5 каналу" Ірина Герасимова, яка нині перебуває у столиці Туреччини. 

За словами журналістки, частина людей на службу у храм прийшла стати свідками отримання ПЦУ Томосу, частина – бо сьогодні там також тривала велика служба до свята Епіфанії – Богоявлення. Співслужіння і вручення Томосу було частиною цієї святкової служби.

За словами кореспондента, патріарша та синодальна грамота затверджує незалежність Нової Помісної Православної Церкви в Україні і робить її рівною серед інших 14-ти, чиї імена написані в диптиху, тобто списку Автокефальних церков. Коли Томос привезуть до України, предстоятель Епіфаній напише листи миру предстоятелям інших церков, де надасть копію грамоти і пропонуватиме налагодження євхаристичного, тобто церковного спілкування.

Під час церемонії пПредстоятель Православної Церкви України Епіфаній сказав: "Понад три століття зв'язок наш з Матір'ю-Церквою був послаблений, однак ніколи не був забутий і не розірваний. Тож як після темряви нічної знову сходить сонце, так і нині давня несправедливість, завдяки мудрості Вашої Всесвятості та Святого і Священного Синоду Матері великої Церкви та хрестової – усунута. Благословенна ця мить, і радістю та вдячністю наповнюються наші серця".

Своєю чергою, Вселенський Патріарх Варфоломій наголосив: "Сьогодні офіційно і канонічно ви стаєте 15-ю церквою у благословенному диптиху Автокефальних Церков. Ми звертаємося до вас і закликаємо прагнути миру та єдності, насамперед усередині вашої країни серед братніх ієрархів, але й з тими, які належать до Його Святості Московського Патріарха. Щоб ваша натхненна присутність, зважлива служба допомогла їм зрозуміти, що Україна заслуговує на цілісну та об'єднану Церкву".

Під час відправи та урочистої церемонії отримання Томосу була присутня і українська делегація на чолі з Президентом Петром Порошенком та його родина. Також, окрім українських священнослужителів до Літургії долучилися сотні вірян.

Журналіст Ірина Герасимова розповіла, що поряд із молитвами грецькою мовою, звучали і молитви українською. Крім того, після вручення Томосу "всі присутні вигукували "Слава Україні, героям слава". 

Глава української держави, виступаючи із промовою після передачі грамоти предстоятелю Православної Церкви, назвав Томос ще одним актом проголошення незалежності України. І додав: як Президент України, гарантує від імені держави, що Україна поважатиме релігійний вибір і свободу віросповідання кожного громадянина. 

Він наголосив: "Ми радіємо з того, що Вселенський Патріарх, як духовний провідник сотень мільйонів православного люду, як постать глобального масштабу, почув наш голос і наші прохання, і невтомна праця Його Всесвятості на духовній ниві назавжди залишиться в історії Церкви і в історії народів, особливо православних. А Томос для нас – це фактично ще один акт проголошення незалежності України".

Побачити Томос можуть усі охочі вже від 7-го січня. Завтра в Софії Київській відбудеться святкове богослужіння за участі глави держави. По завершенні Літургії документ зберігатиметься в трапезному храмі Софії Київської, від 8-ї години ранку до 18-ї години вечора, доступ до грамоти матимуть усі віряни. 

Дивіться також повне відео церемонії вручення Томосу предстоятелю ПЦУ Митрополиту Епіфанію:

"Про це мріяли покоління українців": як проходила історична церемонія надання Томосу про автокефалію ПЦУ – фото

/
/
/
Надання Томосу про автокефалію
/
Надання Томосу про автокефалію
/
/
Надання Томосу про автокефалію
/
Надання Томосу про автокефалію
Надання Томосу про автокефалію
/
Надання Томосу про автокефалію
/
/
/
Надання Томосу про автокефалію
/
Надання Томосу про автокефалію

Попередній матеріал
Надання ПЦУ Томосу про автокефалію: марафон на "5 каналі" – відео
Наступний матеріал
У церквах України святкують отримання Томосу: як і де це відбувається в Києві та Черкасах
Loading...

Порошенко після надання ПЦУ Томосу: "Держава поважатиме свободу віросповідання кожного українця"

Надання ПЦУ Томосу про автокефалію: марафон на "5 каналі" – відео

Україна чекала цього понад 300 років: всі подробиці підписання Томосу про автокефалію ПЦУ – сюжет

Юраш про Томос для ПЦУ: "Ця подія змінює багато чого не лише в українській духовній історії, а й в історії східного християнства загалом

Уперше українською: після підписання Томосу у храмі заспівали колядку "Нова радість стала"

У РПЦ відреагували на підписання Томосу про автокефалію ПЦУ