країни Балтії від'єдналися від БРЕЛЛ
країни Балтії від'єдналися від БРЕЛЛ 5 канал

Країни Балтії перекрили сполучення з енергомережею рф: як кремль може використати цю ситуацію

Читайте по-русски
Внаслідок від’єднання від БРЕЛЛ споживачі Балтії не матимуть перебоїв у постачанні електроенергії

Вранці країни Балтії перекрили сполучення з енергетичної мережею росії. Це історична подія, яка ставить крапку у понад півстолітній залежності від москви. Адже, скажімо, донині частоту мережі Естонії, Латвії та Литви регулювали росіяни. Балтія припинила купувати електроенергію у росії ще кілька років тому. Але у надзвичайних ситуаціях аварійної допомоги світлом мусила просити у росіян чи білорусів. До неділі мережа регіону працює в ізольованому режимі. Це дуже складний процес, і ситуацією може скористатися Кремль. Журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова знає більше.  

Прощай, БРЕЛЛ. Привіт, Європо. Три балтійські держави – виходять зі спільної енергетичної системи із росією та білоруссю. Її називали електричним кільцем БРЕЛЛ – це абревіатура за першими літерами 5-ти держав-учасниць – білорусі, росії, Естонії, Литви і Латвії. Тепер залишиться лише бридке БР. За словами президента Литви, це один з останніх, але не менш важливих елементів зміцнення енергетичної незалежності. Вже після російського вторгнення в Україну у лютому 2022-го – Литва припинила купувати будь-які російські енергоресурси. Але залишався ще обмін технічною електроенергією. Відтепер – і його не буде.

"Передусім, це фізичне від'єднання від радянської системи БРЕЛЛ. І, на мою думку, – це останній елемент нашої залежності від російської або білоруської енергетичної систем, який ще залишився. Також це добра нагода взяти на себе відповідальність за регулювання головних параметрів нашої електроенергетичної системи, регулювання частоти та напруги. А також можливість інтегруватися в континентальну європейську систему, що дозволить нам бути гнучкішими у встановленні цін на електроенергію у перспективі", – заявив президент Литви Ґітанас Науседа.

Ще наприкінці жовтня біля Музею енергетики і техніки Литви встановили символічний годинник, який відраховував сто днів до історичної події – енергетичної незалежності. росія постійно використовує енергетику як інструмент шантажу і тиску. Під час війни в Україні – намагається знищити українську енергосистему. Хоче дестабілізувати й енергетику Балтійського регіону. Саме так розцінюють інциденти із пошкодженими кабелями у Балтійському морі. Так, торік там зафіксували розрив кількох підводних кабелів між Фінляндією та Естонією. У диверсії підозрюють танкер російського тіньового флоту, який роздер кабелі спущеним якорем. Усередині січня НАТО оголосило про місію "Балтійський вартовий, яка охоронятиме підводну інфраструктуру. Ці диверсії могли бути і спробою зашкодити від’єднанню Балтії від російських енергосистем.

"У мене немає доказів, але я не можу відкидати, що ті аварії, які ми спостерігаємо, мали нам зашкодити. Безумовно, ми б не залишилися без електроенергії, але це пошкодження кабелів безумовно створило б певні проблеми для споживачів, промисловості після відключення від російської мережі. Однак я вважаю, що запровадження заходів, які я щойно описав, від'єднання від БРЕЛЛ, а також серйозне ставлення до цього питання на рівні НАТО і ЄС зможуть запобігти ситуації. І можливий вплив буде не таким руйнівним, як, скажімо, декілька років тому", – повідомив президент Латвії Едгарс Ринкевічс.

За графіком, у суботу, 8 лютого, Естонія, Латвія та Литва – від’єднуються від БРЕЛЛ, а тоді добу будуть в ізольованому енергетичному режимі, щоб перевірити і довести, що власна енергетична система стабільна. За добу, у неділю, 9 лютого – відбудеться приєднання до європейської енергетичної системи. Але у проміжку росія може вдатися до різних провокацій. Тому оператор електромереж Польщі, до якого приєднується Литва, патрулюватиме спільні лінії електропередачі за допомогою гвинтокрилів та дронів.

"Ми готові до надзвичайних ситуацій і десинхронізації із російською мережею в будь-якому разі. Маємо певні плани. Потрібні й енергетичні резерви.Ми маємо резерви в східній частині Естонії. Навіть якщо розслідування покаже, що пошкодження підводних кабелів мали на меті ще тоді перешкодити таким процесам - це їх не змінить", – наголосив прем'єр-міністр Естонії Крістен Міхал.

Внаслідок від’єднання від БРЕЛЛ споживачі Балтії не матимуть перебоїв у постачанні електроенергії. Не буде і стрибка цін – запевняє влада. Саме ці два питання були ключовими для російської пропаганди, щоб посіяти паніку і неспокій серед мешканців Литви, Латвії та Естонії. Але – безрезультатно.

"Запізно ми від’єднуємося... Але, можливо, краще пізно, ніж ніколи. І нарешті ми це зробили. З реакції росії можу сказати, що це дуже важливий поворот у нашій історії. Для Росі це дуже болісно. Я думаю, що вони втратили останній засіб, за допомогою якого могли нас контролювати", – розповіла одна з мешканок.

"Нехай навіть електроенергія стане дорожчою, але – незалежною. Може, спочатку буде дорожче, потім – вирівняється. Це відключення треба було зробити давно", – зазначив мешканець країни Балтії.

Головним болем для росії залишається і приналежна їй Калінінградська область, яка не має спільних кордонів з росією. Не матиме і спільних електромереж. Щоб забезпечити свій ексклав - росія мусила будувати в Калінінградській області кілька нових дорогих ТЕЦ. На спорудження мали кілька років. Адже вийти із БРЕЛЛ балтійські держави вирішили ще 2017-го року. Коли Центр енергетичної безпеки НАТО провів дослідження і зробив висновки про загрози енергетичній безпеці держав, які пов’язані з росією. 

Нонна Стефанова, "5 канал"

Нагадаємо, Литва планує замінувати мости, що сполучають країну з росією.

Як повідомляв 5.ua, Естонія посилить охорону інфраструктури під час від’єднання від енергосистеми рф.

Читайте також: росія може спробувати захопити східну частину Естонії – Politico. 

Дивіться відео:

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
Пояснюють дітям, де їхній тато, та чекають чоловіків вдома: митці створили виставу про дружин військових
Наступний матеріал
Де прорахувався Трамп, жорсткі наїзди на путіна не працюють та що далі – Валерій Чалий у "Рандеву"
Loading...
Євросоюз надасть Молдові €250 млн для енергонезалежності – скільки виділить "придністров'ю"

Євросоюз надасть Молдові €250 млн для енергонезалежності – скільки виділить "придністров'ю"

В одній з областей скасували аварійні відключення

В одній з областей скасували аварійні відключення

У декількох областях України екстрені відключення світла – ДТЕК

У декількох областях України екстрені відключення світла – ДТЕК

В Україні запровадили аварійні графіки відключення світла – у яких областях

В Україні запровадили аварійні графіки відключення світла – у яких областях

Естонія посилить охорону інфраструктури під час від’єднання від енергосистеми рф – які є загрози

Естонія посилить охорону інфраструктури під час від’єднання від енергосистеми рф – які є загрози

Менше, ніж торік: Шмигаль повідомив, скільки енергетичних потужностей планує відновити Україна у 2025 році

Менше, ніж торік: Шмигаль повідомив, скільки енергетичних потужностей планує відновити Україна у 2025 році