Другий день екстремальних мит Дональда Трампа. Страждають як фондові ринки, так і виробники вина, сиру та м'яса. І це не весь список гастрономічних жертв президента США. І хоча для ЄС запровадили 20% мит – для деяких країн зробили виняток. Наприклад, Швейцарії мито підвищили на 11%. Історіями французьких винокурень, грецьких сироварень та британських шоколатьє діляться тамтешні мешканці. Як торговельна війна може змінити смак життя за океаном, розбиралася наша Ярослава Годзиневська.
Америка на дієті. Трамп сказав ні європейському вину. Французькі виробники шоковані – тепер на товари з ЄС діятиме нове мито. А це 20%. Сполучені Штати – найбільший імпортер французького виноробного регіону Бордо – одного з провідних винних регіонів. Утім виробники налаштовані оптимістично – їхній найгірший прогноз, тобто двохсотвідсоткове мито, не справдився.
"Сполучені Штати – головний експортний напрямок для вин регіону Бордо, тому ми кажемо собі: "Ще один дуже важливий ринок, коли ми можемо сильно постраждати". Тож ми справді відчуваємо труднощі, відчуваємо себе обтяженими", – зауважив виробник вина з міста Бордо Аллін Сішель.
Така ж доля спіткала й виробників іншого шляхетного напою – відомого французького коньяку. Лише торік майже половину цього напою експортували до США. Так, компанія "Вікард" виробляє дубові бочки для вина та коньяку – 60% відсотків їхньої продукції експортується у всьому світі. Зокрема, чверть – до США. Переважно до каліфорнійських виноградників, які зберігають свою продукцію у французьких бочках. Занепокоєні і мешканці самого міста Коньяк. Адже нові мита можуть призвести до скорочення робочих місць.
"Американські винокурні все одно імпортуватимуть дуб із Франції, на який, очевидно, також буде податок. Але в підсумку вплив буде меншим. Виноробні, які шукають продукцію, зроблену у Франції, продовжуватимуть приїжджати і купувати її у Франції, попри податки – замість того, щоб виробляти її в себе вдома", – зауважив директор компанії VICARD BARREL MAKERS Джером Шмітт.
Також пенсіонер Патрік Бачелет сказав:
"Ми повинні діяти. Ми повинні збільшити податки. Маємо щось робити. Франція теж не маленька країна. Ми велика країна. Тому маємо дати відсіч".
Постраждають і сироварні. Втім, не лише французькі, а й грецькі. Тепер американці, ймовірно, казатимуть "чіз" лише перед камерою, але не за столом. Цей невеликий кооператив із близько тисячі тваринників, що виробляє фету – фірмовий грецький білий м'який сир, цьогоріч мав одну велику мету: завоювати ринок Сполучених Штатів. Утім не склалося.
"Ці 8% експорту фети до США – я припускаю, що вони скоротяться вдвічі, або навіть більше, після запровадження мит. Це те, що ми повинні з'ясувати. Як перенаправити ці обсяги на інші ринки?", – зазначив голова грецької асоціації молочної промисловості Христос Апостолопулос.
Щодо золотого віку Америки – ще зарано робити висновки, але шоколад у Штатах, ймовірно, таким скоро стане. Втім, це може зіграти на руку, наприклад, британським виробникам. Принаймні так вважають на цьому виробництві солодощів. Для Швейцарії, головного експортера преміального шоколаду, запровадили майже втричі більші мита, ніж для Сполученого Королівства – тобто 31%.
"Це дасть нам невеликий попутний вітер. Це одна з небагатьох переваг Брекзиту, які ми матимемо або вже маємо. Знову таки, я в певному сенсі дуже схвильована: що коли американський ринок імпортує так багато шоколаду, раптом ми стаємо трохи доступнішими", – сказала виконавча директорка компанії MONTEZUMA Марлен Ґодвін.
Бідкаються не лише європейці – така сама доля спіткала й далеку австралійську яловичину. Вона потрапила під базові 10%.Це м'ясо цінують американські мережі швидкого харчування за низький вміст жиру, якщо порівнювати з вітчизняною. Однак тамтешні виробники не зневірилися. Кажуть – Сполучені Штати не єдиний ринок.
– продаж яловичини для гамбургерів в Австралії – це експорт номер один у Штатах. Це нескладно.
– Америка – не єдиний ринок. Існує світовий ринок. Чому ми зосереджуємося лише на США?
Підвищення цін на смаколики – лише один із можливих наслідків масштабних мит. Та кожна країна вже активно шукає шляхи, як з ними жити далі.
Ярослава Годзиневська, "5 канал"
Читайте також: "Серйозний удар для світової економіки": що означає запровадження Трампом мита для всіх країн – експерти пояснили.
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.