Донька українських емігрантів у Канаді – довірена особа Єлизавети ІІ і борець проти раку: історія Сильвії Федорук

Сильвія-Ольга Федорук ukrainianpeople.us
Вклад доньки українських емігрантів у Канаді Сильвії Ольги Федорук в історію Канади та світову медицину не переоцінити. Діагностування та лікування ракових захворювань стало справою життя лейтенант-губернаторки провінції Саскачеван. А коріння робить її гордістю українського народу

Сильвія-Ольга Федорук – хто вона?

Сильвія-Ольга Федорук народилася 5 травня 1927 року в містечку Канора в канадській провінції Саскачеван, в родині українських емігрантів Теодора Федорука та Анни Романюк.

Перша освіта Сильвії – це маленька школа на одну кімнату, де навчалося одразу близько 70 дітей. А вчителював у цій школі якраз батько Сильвії.

Початок Другої світової. Родина українців вирішує переїхати до міста Віндзор, що в провінції Онтаріо, на кордоні зі Сполученими Штатами. Через украй скрутне становище батько був змушений покинути педагогічну працю – разом із дружиною він улаштувався працювати на фабрику. Одразу після війни Сильвія все ж здобуває середню освіту – і стає найкращою ученицею жіночої статі Вілкервілського коледжу. А в нагороду отримує стипендію для навчання в університеті.

По завершенні війни сім’я вирішила повернутись до рідного Саскачевану – і там Сильвія-Ольга починає науковий шлях – вступає до місцевого вишу.

Крім того, щоб зменшити витрати батьків, паралельно з навчанням і захопленням наукою Сильвія влаштовується на роботу.

Для порятунку людства

У 20-річному віці вона захистила ступінь бакалавра з фізики, отримавши золоту медаль губернатора провінції. А незабаром захистила ступінь магістра. Чудова репутація звернула на неї увагу доктора Гарольда Джонса, який запросив перспективну науковицю на посаду медичного фізика Саскатунської клініки діагностики та лікування раку. І це лише у 24 роки!

Згодом Сильвія стала головним медичним фізиком клініки та директором фізичних досліджень. Паралельно продовжувала працювати в університеті на посаді професора онкології та члена вченої ради.

Найбільш значущим вважається її внесок 1951 року у створення першого апарату "Кобальт-60" ("Кобальтова бомба") для лікування раку – вона була членом дослідницької групи. Також вона брала безпосередню участь у розробленні перших атомних медичних сканерів, які призначалися для боротьби з онкологічними захворюваннями.

Терапевтичний апарат на основі кобальту-60, 1960-ті рр.
Терапевтичний апарат на основі кобальту-60, 1960-ті рр.habr.com

"Кобальт-60" і в наш час використовується в медицині, переважно в галузі терапії раку. Хоча цей радіоізотоп практично витіснений зі стандартної променевої терапії прискорювальними джерелами іонізуючого випромінювання, він досі застосовується в гамма-ножах (радіохірургія пухлин головного мозку) та брахітерапії.

Брахітерапія – це введення в пухлину декількох капсул із кобальтом-60 для внутрішнього опромінення. Застосовується, наприклад, при лікуванні раку молочної залози.

Втім, її діяльність в інших напрямках також не припинялася.

Протягом десятиліття Сильвія Федорук була першою жінкою, що мала членство в Комісії з питань ядерної безпеки Канади.

1977 року була нагороджена Медаллю срібного ювілею королеви Єлизавети ІІ.

Медаль срібного ювілею королеви Єлизавети ІІ
Медаль срібного ювілею королеви Єлизавети ІІwww.empiremedals.com

1986 рік був дуже насиченим для Сильвії Федорук. Її було нагороджено Орденом "За заслуги" – найвищою нагородою провінції Саскачеван, а також призначено офіцером Ордену Канади та обрано Жінкою року від Жіночої християнської асоціації Канади. Того ж року Сильвія посіла посаду ректора Саскачеванського університету. Крім того, була заснована премія її імені в галузі медичної фізики "За найкращу наукову статтю".

Свого піку кар’єра видатного фізика досягла 1988 року, коли її було обрано в члени Ордену святого Джона – міжнародної організації із запобігання та боротьби з захворюваннями, покращення здоров’я людей та їхніх умов життя по всій планеті.

Орден святого Джона
Орден святого Джонаwww.stjohninternational.org

Свідченням її авторитету та визнання її як науковця, медика та громадянки стало призначення Сильвії Федорук у 1988 році 17-м лейтенант-губернатором провінції Саскачеван, тобто представником Її величності королеви Сполученого Королівства в уряді провінції. Виконуючи свої обов'язки на цій посаді, вона зачитувала тронну промову, відкривала законодавчі збори, давала королівську резолюцію всім законопроектам перед набуттям чинності, а також підписувала всі офіційні документи.

"Коли одного ранку прем'єр-міністр вирішив зателефонувати мені, щоб запитати, чи погодилася б я стати лейтенант–губернатором... я так і не дізналася, чому. Президент Саскачеванського університету сказав, що, можливо, це тому, що я українка, може, тому, що я жінка, а можливо, тому, що я науковець. Хоча, можливо, тому, що я стала хорошою спортсменкою. Він сказав, що це можливо завдяки всьому одразу – і це, мабуть, так. Це частина того, що робить людину індивідуальною", – зізналася одного разу пані Федорук.

1992 року її нагороджено медаллю до 125-річчя Канадської конфедерації.

За всю свою кар'єру Сильвія надрукувала 38 наукових статей і праць у галузі радіоактивної фізики, що принесло їй безліч нагород. Вона стала жінкою, якій було присвоєно 5 різних ступенів доктора в 5 різних університетах Канади.

В 1990-х роках, тобто ще за життя Сильвії-Ольги Федорук, у Саскатуні було названо в її честь новозбудовану вулицю, яка проектувалася як одна з головних автомагістралей міста.

вулиця імені Федорук
вулиця імені Федорукgoogle maps

Академічній роботі вона присвятила 35 років свого життя. 2009 року Сильвію, за її надзвичайні заслуги в медицині та громадському житті країни, було включено до Зали слави медицини Канади.

Ольга Сильвія Федорук померла 26 вересня 2012 року. За 85 років життя ця неймовірна жінка своєю наполегливістю та величезними стараннями допомогла тисячам людей. Свідченням її успіху є величезне визнання, що прийшло до неї ще за життя і в молодому віці.

Читайте також: Бій за гору Маківка: як 105 років тому українські січові стрільці розгромили росіян і змінили хід війни

Попередній матеріал
Святий, але інфікований Почаїв: як ще одна лавра стала епіцентром спалаху коронавірусу
Наступний матеріал
Смерть Сталіна: як імперія пережила смерть диктатора
Loading...