Закриту труну Бенедикта XVI виносять для жалобної церемонії на ґанок Собору Святого Петра. Після зречення папського престолу колишній понтифік був не частим гостем у серці Ватикану. Його святість проживала віддалено в одному з колишніх монастирів у Ватиканських садах. Віряни з усього світу дісталися папської базиліки, що віддати шану колишньому понтифіку та розділити з ним останню молитву.
"Це сумний, але значущий день. Я так хотіла бути тут та відчувати це серцем", – каже паломниця з Аргентини Маріана.
"Хоча у мене були інші справи, я відчувала, що повинна прийти сюди. Я сказала собі, що я повинна прийти і відвідати Святу Месу, щоб супроводжувати Папу в молитві", – сказала вірянка з Руанди Доротеа Дадаекі.
"Смерть Папи стала сумною новиною, але, звісно, він заслуговував пишного прощання, і я думаю, що воно відображає багато про його життя", – розповів паломник з Бразилії Енріке Макарі.
Бенедикт XVI зрікся Папського престолу 2013 року. В історії католицької церкви – це перший випадок за понад 600 років. Для цього навіть довелось змінювати низку правил передачі влади, щоб прискорити процес. Папа-емерит залишив земний світ ранком 31 грудня на 96-му році життя. Церемонія прощання з Бенедиктом XVI розпочалася ще 2 січня. Тоді тіло понтифіка перенесли до базиліки Святого Петра, щоби віряни та гості Ватикану могли попрощатися з Папою. Жалобну месу очолює спадкоємець Бенедикта Папа Римський Франциск.
"Милостивий Отче, віддаємо Твоєму милосердю Папу-емерита Бенедикта, якого Ти зробив наступником Петра і пастирем Церкви, безстрашним проповідником Твого слова і вірним служителем сакральних таємниць", – сказав Папа Римський Франциск.
На спокої Бенедикт продовжив носити білу папську рясу та перстень рибалки – традиційний атрибут римських пап. А також зберіг титул, відмовившись від свого імені у миру – Йозеф Ратцінгер. Попрощатися з Папою-емеритом прийшли 60 тисяч вірян. Це в рази менше, аніж під час попереднього папського похорону – Папи Івана Павла II 2005 року. Тоді поховання відвідали мільйон вірян з усього світу та понад 100 державних делегацій. Своєю чергою поховання Бенедикта XVI політики проігнорували. Його відвідали лише дві офіційні делегації – з Німеччини та Італії, ще низка політиків відвідали процесію приватно. Це пов'язують з численними скандалами, які заплямували понтифікат Бенедикта 16-го. Протягом його каденції католицьку церкву звинувачували у сексуальних злочинах над дітьми. А самого Папу – у розпаленні ненависті щодо мусульман.
Бенедикт XVI народився в Німеччині та зберіг теплу пам'ять про власну батьківщину до останнього моменту життя. На честь понтифіка пролунав поминальний дзвін у всесвітньо відомому готичному соборі Святого Петра в місті Кельн.
Бенедикта XVI поховають в одній з підземних печер Ватикану. Його тіло не перенесуть до усипальниці в соборі Святого Петра. Так забажав сам колишній понтифік. Бенедикта згадуватимуть як неоднозначного діяча. Його прихильники пам'ятатимуть Папу-емерита, як поборника традиційних релігійних цінностей та еталона християнського благочестя. А його опоненти ніколи не забудуть скандали, які заплямували репутацію Святого престолу.
Антон Кучеренко, "5 канал"
Дивіться також відео за темою: Папі Римському подарували фрагмент російської міни.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.