"Чорний лебідь-2020": коронавірус крокує планетою

Коронавірус 5 канал / Час. Підсумки тижня
2020 рік може стати найгіршим у фінансовому плані за останні роки

Карантин зіпсував чимало планів українців, адже навесні зазвичай Європа вабить туристів. Але чимало європейських країн нині просто закрили свої кордони, як і Україна, і в принципі туризм став ризикованим задоволенням. І якщо люди зараз втрачають проплачені тури, то уявімо, яких збитків зазнають компанії й загалом економіка світу.

Коронавірус
Коронавірус5 канал / Час. Підсумки тижня

Підрахували, що збитки самих лише авіакомпаній можуть становити 120 мільярдів доларів. А загалом щодо світової економіки – вона зараз втрачає трильйони. Невеличка Естонія, скажімо, вже оголосила, що в країні криза. Утім, є і досвід Китаю. Він уже оговтується й стає на ноги.

Але попри все, 2020 рік може стати найгіршим у фінансовому плані за останні 10 років. У такі прогнози вірити не хочеться, та епідемія вочевидь має власні плани.

Не чути молитов на площі Святого Петра у Ватикані, мовчить "Ла Скала", стоїть пусткою Мекка, Віденська опера та Бродвей пішли на антракт. Через стрімке поширення коронавірусу дедалі більше країн оголошують карантин. Нині епіцентром пандемії стала Європа. Найскладніша ситуація в Італії. Вона перша за кількістю заражених на континенті й друга після Китаю у світі. В обсервації всі італійські провінції, кордони закриті, під замком опинилися понад 60 мільйонів людей. Працюють лише продуктові магазини й аптеки.

З дому можна виходити лише з поважних причин: в аптеку, за покупками або до лікаря, але не з ознаками коронавірусу. Інакше на вулицю виходити заборонено. Італійцям це дуже складно сприйняти, оскільки вони звикли щодня ходити в бар і на прогулянки. Тепер поліція зупиняє людей, машини й вимагає показати чек із магазину або дозвіл пересуватися містом через роботу. Якщо цього немає, виписують штраф до 200 євро або дають три місяці домашнього арешту.

Суворі обмеження значно б'ють по економіці. Особливо страждає cфера послуг і туризм – золоті жили італійських прибутків. Мандрівники приносять Італії близько 13% ВВП. За підрахунками Італійської асоціації туризму, країна втратила на туристах щонайменше 200 мільйонів євро лише за березень. Якщо ситуація не зміниться, то до літа в бюджет не потрапить 21 млрд. Це найгірші показники з часу терактів у США 9 вересня, кажуть в асоціації . Збитків завдає й зупинка підприємств. Потужний промисловий регіон – Ломбардія – стоїть. В епіцентрі зараження Мілан – діловий і фінансовий центр країни.

Коронавірус
Коронавірус5 канал / Час. Підсумки тижня

Українець Назар Сисак приїхав до Італії за досвідом та європейською зарплатнею. Натомість опинився в чотирьох стінах.

"Зараз я сиджу вдома й відверто марную час на ніщо – інтернет, фільми, відео. Це мені надзвичайно не подобається, але по-іншому ніяк: ні гуляти, ні працювати нема ніякої можливості. І додому не можу повернутися, тому що кордони закриті і вас так просто ніхто нікуди не відпустить," – зазначив він.

Лікарні вщерть заповнені хворими на коронавірус, не вистачає апаратів для вентиляції легень, бракує медперсоналу. Шпиталі облаштовують у спортзалах, на вулицях напинають шатра. Щоб зменшити наслідки недуги й врятувати економіку країни, уряд Італії виділив 25 млрд євро. Частину коштів спрямують на підтримку людей, які тимчасово залишаються без роботи. Влада обіцяє компенсації компаніям, які втратили понад 25% прибутку. Підприємців із найбільш уражених провінцій звільнили від сплати податків – до 30 квітня. Назустріч людям пішли й банки та страхові компанії – тимчасово скасували виплати за кредитами. Італійцям також не приходять платіжки за світло, газ та вивезення сміття.

Кредити на житло призупинені, також призупинили оплату за комунальні послуги. Ніхто не висуватиме претензій, чому не заплачено. І потім, можливо, буде допомога з Європейського Союзу. Зараз криза не дуже відчутна, але за 2-3 місяці будуть серйозні економічні проблеми. Найважче буде тим людям, які працюють самі на себе, бо час, втрачений на карантині, їм ніхто не оплачує.

Італія – третя економіка Єврозони, тож криза в країні позначиться й на інших державах Євросоюзу. Паски затягує Іспанія – ще одна туристична перлина Європи. По всій країні діє надзвичайний стан. Попри заспокоєння влади, полиці магазинів швидко порожніють. Люди скуповують усе: від макаронів і консервів до туалетного паперу й дезінфекторів для рук.

Коронавірус
Коронавірус5 канал / Час. Підсумки тижня

У європейської сусідки України Польщі, де цього тижня зафіксували першу смерть від коронавірусу, магазини теж порожні. Країна у стані епідеміологічної загрози. У великих містах навіть туалетний папір на поличках супермаркетів закінчився.

Коронавірус
Коронавірус5 канал / Час. Підсумки тижня

Ажіотаж довкола харчів і предметів першої потреби не лише в Європі. Схожа ситуація в Азії та за океаном – у США та Австралії. Це може призвести до підвищення цін і дефіциту товарів. Крім того, паніка – чудова пожива для спекулянтів, застерігають експерти. Коронавірус уже охрестили "чорним лебедем" 2020 року. Через недугу зменшується виробництво, водночас падають обсяги постачань і торговельних операцій. Світовим підприємствам загрожує втрата робочих місць, борги або ж банкрутство. Як наслідок, держави опинилися на межі рецесії. Криза, спричинена хворобою, може стати такою ж, як і 2008 року, прогнозують у Європейському центральному банку. А від її наслідків досі оговталися не всі держави. Для реанімації економік установа виділила 120 мільярдів євро. Банкам пропонують кредити за рекордно низькими ставками.

"Ми зобов’язані підтримувати домогосподарства й фірми на тлі нинішньої економічної кризи й високої невизначеності. Відповідно, ми погодили всеосяжний пакет валютно-кредитних заходів, які підтримають ліквідність та належні умови фінансування для домогосподарств, бізнесу і банків та допоможуть безперешкодно надавати кредити для реальної економіки," – зазначила голова Європейського центрального банку Крістін Лагард.

Мільярдні суми на поліпшення фінансово-економічного становища спрямовують окремо уряди держав. Свою лепту внесли і Європейський Союз та Міжнародний валютний фонд. У США тим часом фондовий ринок пережив найбільший обвал за 33 роки. Лише за день гаманці 20 найбагатших людей світу схуднули на 78 млрд доларів. Відтепер єдиний багатій, статки якого перевищують 100 млрд доларів – це американський бізнесмен і засновник інтернет-компанії Amazon Джефф Безос. Колапс на біржах, зокрема, спричинила заборона авіаперельотів. На тлі епідемії Дональд Трамп скасував повітряне сполучення з Європою. Водночас ціни на нафту зросли на 7% після того, як Штати запровадили надзвичайний стан через коронавірус.

Коронавірус
Коронавірус5 канал / Час. Підсумки тижня

"Я дав доручення міністру енергетики закупити великі обсяги сирої нафти для стратегічних запасів США. Ми по вінця заповнимо резерви й тим самим заощадимо мільярди доларів американських платників податків і допоможемо нашій нафтовій індустрії. Це шанс для Сполучених Штатів досягнути енергетичної незалежності," – заявив президент США Дональд Трамп.

Негативні наслідки СOVID-19 відчує й українська економіка. Через суворий карантин за кордоном перекази заробітчан у державну казну можуть значно скоротитися. За даними Нацбанку, торік трудові мігранти поповнили скарбницю більш як на 12 млрд доларів. Це на 10% більше, ніж 2018 року. Головно валюту надсилають зі Штатів, Польщі, Чехії, Росії та Італії.

Коронавірус
Коронавірус5 канал / Час. Підсумки тижня

Доки Захід рахує потенційні збитки, Китай відновлює економічні позиції. Піднебесна повертається до звичного життя після того, як спалах епідемії пішов на спад. У країні запрацювали підприємства, з карантину виходить центр зараження – провінція Хубей. За прогнозами одного з найбільших банкових холдингів США – JPMorgan Chase – вже в другому кварталі ВВП Китаю зросте на 9%. Переваги нинішньої ситуації розгледіли й у Торговельно-промисловій палаті. Кажуть: через коронавірус низку замовлень із Піднебесної Євросоюз може перенести до України. Для Києва це шанс отримати нові контракти від європейських компаній і довести, що криза – це не лише загрози, є й нові можливості.

Христина Катарина, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Найбільший обвал за 33 роки: що може бути "рятувальним жилетом" для України на порозі світової фінансової кризи
Наступний матеріал
"Бойовий птах", якого боїться РФ: турецькі ударні безпілотники в Україні
Loading...