Найбільший обвал за 33 роки: що може бути "рятувальним жилетом" для України на порозі світової фінансової кризи

Обмін валюти kievvlast.com.ua
Фінансовий ураган застав Україну без міністра економіки. Після президентської чистки – посада вакантна

Маємо чорного лебедя у вигляді коронавірусу. Але це не єдина подія, яка вдарила по світовій економіці, і вочевидь вдарить і по кишенях українців.

Через коронавірус зменшилося споживання нафти. І щоб підвищити ціни на неї, світові імпортери вирішили скоротити її видобуток. Бо якщо чогось забагато, то воно дешевшає. Домовлятися, хто ж видобуватиме менше, сіли Саудівська Аравія з Росією. І… не домовилися. Що далі зробили саудити? Вони збільшили видобуток і обвалили світові ціни на нафту.

Це найшвидше і найгірше падіння за останні 33 роки. Обвалилися фондові ринки. Україна до них немає стосунку, у нас фондовий ринок не розвинений, але наша економіка відкрита і напряму залежить від того, що відбувається за українськими кордонами. Тобто якщо неспокійно на світових майданчиках – лихоманить і Україну, б’є по цінах і крутить-вертить курсом долара. Що й сталося цього тижня. Якщо швидко реагувати – зовнішній вплив може бути мінімальний. Це якщо є вправні господарники при владі і професійні економісти в країні. А ми сьогодні навіть без міністра економіки, пам'ятаєте?

Тож, що робить Україна, щоб пережити світову турбулентність, – Евеліна Михайленко розбиралася.

Понеділок. 9 березня. Найгірший день для азійських, європейських та американських бірж. Ціни на нафту рекордно обвалилися разом із біржовими індексами. Торги акціями на Волл-стріт припинялися на 15 хвилин. Вперше з часів фінансової кризи – 2008-го.

Критичним для бірж США виявився і четвер. Торги зупинилися вдруге за тиждень. Знову на 15 хвилин. Паніка на нафтовому ринку виникла за один день. Серед причин – надлишок чорного золота через епідемію коронавірусу. Адже в Китаї сповільнилося промислове виробництво внаслідок карантину. Відтак основні експортери нафти – Росія та Саудівська Аравія – сіли домовлятися: хто знизить свій видобуток. Але згоди не дійшли.

Коронавірус в Україні та світі
Коронавірус в Україні та світі5 канал

Інвестиційний банкір Сергій Фурса каже: "Цілком ймовірно, що ми бачимо початок світової фінансової кризи останній раз, яка траплялася аж 2008 року. А от світова фінансова криза істотно впливає на економіку країни".

9 березня в Україні був офіційний вихідний. Держустанови відпочивали. Тож на так званий чорний понеділок відреагували не одразу. Лише наступного дня – у вівторок, коли вийшли на роботу. Валюта стрімко почала дорожчати. А гривня не втрималася і почала падати.

Майже пів року в обмінниках за долар просили в межах 24 гривень.

10 березня "зелений" купували за 25 із половиною гривень. Наступного дня в деяких обмінниках він виріс до 26-27 гривень. У цих межах і зупинився.

Курс валют
Курс валют5 канал

Економіст Андрій Новак пояснює: "Не можна сказати, що там якісь черги біля пунктів обміну валют, але певна активізація є. Але найбільше воно реалізується на міжбанківському ринку, де власники капіталів, банки, вирішили, що краще захистити себе в іноземній, так званій твердій валюті. Все залежатиме від дій Національного банку України: на скільки вправно він зможе приборкати цю ситуацію: і інтервенціями на ринку, і інформацією".

Коронавірус в Україні та світі. Курс гривні
Коронавірус в Україні та світі. Курс гривні5 канал

Приборкувати стрибки валюти в Нацбанку розпочали одразу ж. На підтримку гривні витрачають накопичені резерви.

А Олег Чурій, заступник голови Національного банку, каже: "Наразі немає ніяких планів вводити валютні обмеження. Ми маємо достатньо валютних резервів для того, щоби згладжувати коливання. Введення будь-яких обмежень буде скоріше негативне".

Фінальний курс називати держрегулятор не береться, позаяк панічні настрої через коронавірус ці прогнози можуть змінити. У Нацбанку наголошують: рятувальним жилетом у разі світової кризи для гривні може стати співпраця з Міжнародним валютним фондом.

Дмитро Сологуб, заступник голови НБУ, каже: "Це, як парасолька, дозволить Україні отримати доступ до офіційного фінансування, покращити настрої іноземних інвесторів і допоможе пом'якшити ефект цієї кризи".

АЗС
АЗС5 канал

Фінансовий ураган застав Україну без міністра економіки. Після президентської чистки – посада вакантна. На неї охочих поки що не знайшлося. Чимало від неї відмовлялися. Новий прем'єр узявся заспокоювати: бачить країну нині міцнішою, ніж 2008-го.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль каже: "У нас як ніколи велика ліквідність у банках, високі золотовалютні запаси, в нас є запас по бюджетному курсу, який запланований. У нас доволі позитивний діалог з МВФ".

Але цей діалог, відколи країною керує "зелена" влада, не дає видимого результату. Дати, коли ж Україна отримає транш – немає. Натомість є умови, які Україна досі не виконала для трирічної програми від МВФ.

Заступниця директора центру економічної стратегії Марія Репко каже: "Що робитиме адміністрація президента, зараз неясно. Чи вони підуть на ці умови, які висував МВФ, чи для них це стане непідйомним чи нездійсненним. – Непідйомним, це що? – Це може бути історія з "ПриватБанком", це може бути земельна реформа. Також найімовірніше доведеться переглянути наші стелі по дефіциту бюджету".

У таких умовах експерти вирішили жодних прогнозів не робити. Здавалося б, ціни на нафту у світі обвалилися і пальне в Україні мало б подешевшати. Але проти цього грає курс валюти. Тому на заправках ціни не падають.

Сергій Куюн, експерт з ринку нафтопродуктів, розповідає: "З одного боку, ми маємо позитивний факт, зниження цін на енергоносії, але через девальвацію гривні ми можемо не отримати якогось очікуваного ефекту, або не отримати цього ефекту взагалі, або він буде якийсь дуже поверховий. Треба трохи почекати й зрозуміти, що буде відбуватися, як відіграють інші ринки, в тому числі й нафта".

Скільки триватиме пандемія коронавірусу – невідомо. Чи сідатимуть повторно за стіл переговорів Росія та Саудівська Аравія, щоби впорядкувати нафтовий ринок, і за яких умов, – питання також без відповіді.

Нафтова вишка
Нафтова вишка5 канал

Так само, як передбачити глибину економічної кризи у світі на цьому етапі – ніхто не береться. Підраховувати доведеться все в комплексі. Тому в такій ситуації, перш ніж витрачати зайві гроші на зайві кілограми цукру чи гречки, краще тричі подумати. Без паніки.

Евеліна Михайленко, Іван Довганик, Ігор Селянінов, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Штучний ажіотаж у магазинах та евакуація українців: як Україна переживає карантин через коронавірус – репортаж
Наступний матеріал
"Чорний лебідь-2020": коронавірус крокує планетою
Loading...