Група журналістів-розслідувачів Bellingcat опублікувала новий звіт про катастрофу рейсу MH17 влітку 2014 року в небі над Донбасом. Документ отримав назву "MH17, 2 роки. Дослідження інформації з відкритих джерел", повідомляє "Дзеркало тижня".
У Bellingcat відзначили, що особливий інтерес становить робота доктора Джеффрі Льюїса, директора Програми нерозповсюдження озброєнь в Східній Азії Інституту міжнародних досліджень Міддлбері.
Льюїс проаналізував різні знімки за допомогою програми Tungstene, призначеної для криміналістичної експертизи зображень. Зокрема він вивчив знімки установки "Бук", що імовірно пересувалася з території окупованої частини Донбасу, а також знімки диму, імовірно залишеного ракетою "Бук". Експерт вивчив і супутникові знімки, опубліковані Міноборони Росії 21 липня 2014 року.
В результаті Льюїс дійшов висновку, що на зображеннях установки "Бук" і ймовірного зображення сліду ракети "Бук" відсутні ознаки цифрового редагування. А зображення установки "Бук" у Донецьку мають ознаки "обрізаних скріншотів з відео, а не фотографій", – йдеться у звіті.
"Супутникові зображення, опубліковані Міноборони Росії 21 липня 2014 року, зазнали значного редагування (зокрема, на зображення були вставлені установки "Бук" і хмари)", – стверджується у доповіді з посиланням на дані Льюїса.
"Цей експертний аналіз, поряд з власним аналізом Bellingcat, демонструє, що супутникові знімки, представлені Міноборони РФ 21 липня 2014 року, явно були спробою представити світовій громадськості неправдиві відомості про загибель MH17", – зазначили в Bellingcat.
Експерти группи вважають, що 23-25 червня 2014 року 53-я зенітно-ракетна бригада перевезла техніку по території Росії на позиції поблизу українського кордону. У числі цієї техніки була і самохідна вогнева установка "Бук", що раніше носила номер 332 і згодом помічена в Україні 17 і 18 липня 2014 року. Потім вранці 17 липня 2014 року "Бук 332" виїхав з Донецька на трейлері, попрямувавши на схід контрольованої бойовиками території, і в першій половині дня він досяг міста Сніжне, де зійшов з трейлера і продовжив рух своїм ходом, виїхавши з міста на південь.
"Бук 332" прибув у поле на південь від Сніжного, звідки випустив ракету, яка стала причиною загибелі рейсу MH17", – вважають в Bellingcat.
Потім "Бук 332" був знятий на відео вранці 18 липня 2014 року, коли він прямував на схід по контрольованому бойовиками Луганську в напрямку російського кордону.
"21 липня 2014 року Міністерство оборони Російської Федерації оприлюднило помилкову і сфабриковану інформацію. Зокрема, МО РФ збрехало про відхилення MH17 від курсу, помилково інтерпретувало дані радара, збрехало про місце зйомки відео, знятого в Луганську 18 липня 2014 року, а також невірно датувало і значно відредагувало супутникові знімки", – розповіли в Bellingcat. Крім того, МЗС РФ у відповідь на прохання надати свої дані про долю MH17 представило виключно докази, "запозичені" з постів у блогах.
Раніше експерти Bellingcat опублікували фото з супутника вулиць Макіївки, зроблені 17 липня 2014 року, що підтверджують транспортування в цей день ЗРК "Бук" у напрямку Сніжного.
Як повідомляв 5.ua, вчора в рамках розслідування МН17 в Україні провели унікальний натурний експеримент.
Нагадаємо, 17 липня 2014-го бойовики відзвітували, що збили ракетою український військовий транспортний літак, коли ж з’ясувалося, що поцілили вони насправді іноземний пасажирській лайнер - різко змінили риторику й стали відхрещуватися від скоєного. На борту літака, який слідував рейсом MH17, було 298 осіб - 283 пасажири і 15 членів екіпажу, всі вони загинули.