зустріч Байдена та Сі Цзіньпіна
зустріч Байдена та Сі Цзіньпіна 5 канал

Байден назвав Сі Цзіньпіна диктатором: як минула зустріч лідерів США та Китаю – сюжет

Читайте по-русски
Зустріч лідерів країн тривала 4 години

Конструктивний та продуктивний діалог. Лідери Китаю та США зустрілися за лаштунками саміту в Сан-Франциско. Перемови Сі Цзіньпіна та Байдена тривали чотири години. На зустрічі політики порушили низку важливих питань. Говорили про війну в Україні та загострення на Близькому Сході. Не оминули і двосторонніх проблем. Позаяк відносини Пекіну та Вашингтону не стабільні. Утім після цієї зустрічі – обидва лідери розраховують на більш конструктивну і поглиблену співпрацю. Слухала заяви лідерів журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова. 

Тепла зустріч, оптимістичні підсумки. Джо Байден та Сі Цзіньпін зустрічаються не вперше, але вперше за шість років лідер Китаю приїжджає до Сполучених Штатів. Спілкуються президенти у Сан-Франциско, на полях саміту Азійсько-Тихоокеанського співробітництва. На початку роблять низку загальних, але украй важливих зізнань – про те, що позиції США та Китаю не завжди збігалися. Але дві держави мають спільно працювати для подолання глобальних викликів. Повернутися спиною один до одного – не варіант, каже Сі Цзіньпін. Треба зробити так, щоб конкуренція – не переросла в конфлікт, зазначає Джо Байден.

"Ми знаємо один одного дуже давно. Ми не завжди сходилися в думках, і це не дивно. Але наші зустрічі завжди були відвертими, прямими і корисними. Я ніколи не мав сумнівів у щирості того, що ви мені говорили. Ціную наш діалог. Думаю, дуже важливо, щоб ми з вами чітко розуміли один одного, як лідер з лідером, без хибних уявлень і непорозумінь. Ми повинні забезпечити, щоб конкуренція не переросла в конфлікт. Ми також повинні відповідально керувати цією конкуренцією", – зазначив президент США Джо Байден.

"Відносини між Китаєм і США ніколи не були легкими протягом останніх 50 років і більше. Бо завжди зіштовхувались із тими чи іншими проблемами, але, попри все, ми продовжували рухатися вперед, незважаючи на несподіванки та повороти. Для таких двох великих країн, як Китай і Сполучені Штати, повернутися спиною один до одного – це не варіант. Одна сторона не може змінити іншу. А конфлікт і конфронтація мають нестерпні наслідки для обох сторін. Конкуренція між великими державами не є домінуючою тенденцією сьогодення і не може вирішити проблеми, з якими стикаються Китай і Сполучені Штати, або світ загалом. Планета Земля досить велика для двох країн, аби досягти успіху", – повідомив лідер Китаю Сі Цзіньпін.

Спілкувалися Байден і Сі за зачиненими дверима. Напрямків співпраці – багато. Це і кліматичні зміни, і виклики штучного інтелекту, і боротьба із торгівлею наркотиками. Одне із найбільш нагальних питань – це глобальна безпека. То ж тема російської війни в Україні, війни Ізраїлю проти терористів ХАМАС, ситуації на Тайвані – ключові. Лідери США та Китаю домовляються відновити прямі канали зв’язку між військовими своїх держав. Їх призупинили торік, після візиту на Тайвань Ненсі Пелосі, спікерки Палати представників. Тоді відносини між обома державами були украй напружені, і Китай перервав пряму лінію зв'язку із Пентагоном. Зараз – обіцяють тримати відкритими лінії зв’язку на різних рівнях. Зокрема і на найвищому, між двома президентами.

"Ми з президентом Сі також обмінялися думками щодо низки регіональних і глобальних питань, зокрема про відмову росії зупинити жорстоку та агресивну війну проти України та конфлікт у секторі Газа. Як завжди, я порушив теми, у яких Сполучені Штати занепокоєні діями КНР. Зокрема, ми говорили про затриманих громадян США, яким відмовили у виїзді, про права людини та про важливість стабільності і миру в Тайванській протоці. Наступними місяцями ми продовжимо зберігати та розвивати двосторонні контакти високого рівня з Китаєм, зокрема між мною та президентом Сі", – наголосив президент США Джо Байден.

Зустріч не минула і без дипломатичних казусів. Так, журналісти запитали, чи буде Джо Байден і надалі називати Сі Цзіньпіна диктатором. І Байден цього не заперечив. Щоправда, пояснив чому. У китайському МЗС ці заяви розкритикували.

"Це справді так. Маю на увазі, що він диктатор у тому розумінні, що керує країною, яка є комуністичною, заснованою на формі правління, абсолютно відмінній від нашої. Чи довіряю я лідеру Китаю? Довіряю, але обережно. Ось чому ми тут. Китай та Штати в умовах конкуренції. Але моя відповідальність полягає в тому, щоб зробити це обдуманим і керованим, щоб це не призвело до конфлікту. Це те, чим я займаюся. Це те, про що я говорю. Знайти місце, де ми можемо зійтися і де ми знайдемо спільні інтереси, які, що найважливіше, відповідають інтересам американського народу", – заявив президент США Джо Байден.

"Такі заяви є вкрай некоректними і безвідповідальними політичними маніпуляціями. Китай рішуче виступає проти них. Слід зазначити, що завжди знайдуться зловмисники, які намагатимуться посіяти розбрат і завдати шкоди китайсько-американським відносинам, але їхні спроби не матимуть успіху", – прокоментувала речниця міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін.

Попри цей дипломатичний казус, міністерство закордонних справ Китаю розцінює зустріч як украй продуктивну.

"Зустріч у Сан-Франциско стала важливою для зміцнення взаємодовіри, відкидання сумнівів, подолання розбіжностей і розширення співпраці в китайсько-американських відносинах. А також важливою зустріччю для забезпечення стабільності і підвищення впевненості в цьому турбулентному і мінливому світі. Під керівництвом двох глав держав гігантський корабель китайсько-американських відносин перетнув приховані скелі і небезпечні мілини, щоб прибути до Сан-Франциско з Балі, що було нелегко", – зазначив міністр закордонних справ Китаю Ван Ї.

Зустріч лідерів тривала 4 години. І хоча минула без гучних домовленостей – її вже назвали істотним кроком уперед у потеплінні відносин між двома державами. 

Нонна Стефанова, "5 канал"

Нагадаємо, у березні Китай запропонував свій "мирний план" з врегулювання війни в Україні. Зеленський скептично оцінив цей план, заявивши, що на першому місці має бути "повага до суверенітету і територіальної цілісності".

Дивіться також: Зустріч Сі Цізньпіна із російським терористом: чи дасть Китай зброю путіну – сюжет

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: Шольц застеріг Китай від постачання зброї росії.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
УПЦ мп найняла лобіста, аби протидіяти забороні церкви: як до цього причетний Вадим Новинський – сюжет
Наступний матеріал
Прожив три місяці під завалами: неймовірна історія порятунку мешканця Роботиного – сюжет
Loading...
Президент США Байден ветує пакет допомоги Ізраїлю без коштів для України

Президент США Байден ветує пакет допомоги Ізраїлю без коштів для України

"Час сміливих рішень": звернення до Байдена щодо вступу України в НАТО – про що говорили на Київському безпековому форумі

"Час сміливих рішень": звернення до Байдена щодо вступу України в НАТО – про що говорили на Київському безпековому форумі

Atlantic Council і десятки експертів закликали Байдена прискорити вступ України до НАТО

Atlantic Council і десятки експертів закликали Байдена прискорити вступ України до НАТО

У США спростували інформацію, що вони нібито закликали ЦАХАЛ відкласти наземну операцію в секторі Газа

У США спростували інформацію, що вони нібито закликали ЦАХАЛ відкласти наземну операцію в секторі Газа

Байден просить Конгрес виділити $61,4 млрд на річну допомогу Україні

Байден просить Конгрес виділити $61,4 млрд на річну допомогу Україні

Разом ми не дозволимо терористам знищити демократію – Зеленський подякував Байдену за підтримку

Разом ми не дозволимо терористам знищити демократію – Зеленський подякував Байдену за підтримку