Два місяці акцій протесту азербайджанців у Лачинському коридорі. Через два роки після 44-денної війни, Вірменія та Азербайджан, схоже, наближаються до нової конфронтації. На єдиній дорозі, що пов'язує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською республікою, протестують азербайджанці. Одна з причин акцій – незаконний видобуток мінеральних руд і золота на території, яка нині перебуває під контролем так званих російських миротворців. Кожна із сторін не задоволена роботою російського контингенту в регіоні. У ситуації, що склалася, розбиралась журналістка "5 каналу" Євгенія Китаїва.
Лачинський коридор – це єдина дорога, що пов'язує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською республікою. За умовами договору, який підписали після закінчення війни у 2020-му, Лачинський район перейшов під контроль Баку, а сама дорога – під нагляд так званих російських миротворців.
У середині грудня на дорозі, яка простягається Лачинським коридором, розпочали свій протест азербайджанські екологи. Згодом їх підтримали студенти й інші активісти. Причиною протесту стала відмова росіян пускати азербайджанських екологів до місць видобування мінеральних руд і золота. Родовища Гизилбулаг та Демірлі розташовані на території, яка належить Азербайджану і де тимчасово розміщується російський контингент.
"Спроби саме державних установ, їх не пускали. У відповідь на це екологи зібралися і поїхали на цю дорогу, і намагалися пройти у бік копалень. Дорогу перегородили російські миротворці та не пропустили. Зрозуміло, що миротворці мають стрілецьку зброю, і щоб не розпалювати обстановку, вони там і залишилися", – розповів директор азербайджанської інформаційної агенції Report Фуад Гусейналієв.
Далі посипалися заяви від вірменської сторони і від так званої влади невизнаної Нагірно-Карабаської республіки про блокаду коридору. Єреван стверджує, що після перекриття дороги припинилося постачання продуктів та життєво важливих товарів із Вірменії. Щоправда, Азербайджан запевняє, дорогу не перекривали і гуманітарні автомобілі та машини російського контингенту проїжджають без перешкод.
"Саме миротворці перекрили цю дорогу, встановивши там бетонні загородження. Бетонні блоки привезли і поставили на дорогу, просто там, де стояли азербайджанські екологи. Напевно, вони думали, що там буде якийсь прорив, але таких думок навіть не було", – заявив директор азербайджанської інформаційної агенції Report Фуад Гусейналієв.
російським контингентом, який завезли у регіон після підписання мирної угоди, не задоволена жодна із сторін. У кожної свої причини. Чільник уряду Вірменії Нікол Пашинян виступив із заявою, в якій звинуватив миротворців із рф у бездіяльності. Азербайджан наполягає на тому, що вірмени через контрольований росіянами коридор завозять зброю і міни, що заборонено угодою про перемир’я. І далі вірменські диверсанти встановлюють їх на підступах до кладовищ або ж будинків у визволених районах Карабаху.
"Близько двох тисяч мін були знайдені зовсім нещодавно. Вони були виготовлені у 2021 році. Привезені на нашу територію після підписання тристоронньої заяви", – зазначив спецпредставник президента Азербайджану в Карабасі.
"Якщо азербайджанці, які готують визволені території для повернення переміщених осіб, не можуть зробити це безпечно, то як переміщені азербайджанці можуть безпечно реалізувати своє право на повернення? Суть проблеми: азербайджанці продовжують отримувати серйозні травми і гинуть", – наголосив заступник міністра закордонних справ Азербайджану Ельнур Мамедов.
Азербайджанці вказують і на те, що за умовами мирного договору, контингент росіян мав зайти замість вірменських сил. Однак тепер у регіоні й ті, й інші.
Найгучніші заяви щодо акцій у Лачинському коридорі – лунають від так званого прем’єра невизнаної Нагірно-Карабаської республіки Рубена Варданяна, який заробив собі мільйонні статки в росії. Тепер, аби уникнути санкцій, відмовився від російського громадянства й осів у Карабасі. Вірменія зі свого боку говорить про потребу прямого діалогу між Баку та невизнаною республікою. Утім Азербайджан твердо відкидає перемови з окупаційною владою. Українцям добре знайома ця схема, коли кремль упродовж 8 років війни на сході України наполягав на переговорах між офіційним Києвом та ватажками окупованих Донецька і Луганська.
"Це військова ескалація. І мета цієї ескалації – приховати очевидну необхідність політичного та офіційного діалогу між Баку і Степанакертом і зняти це питання з порядку денного", – заявив прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян.
"Якщо вони хочуть говорити про права та безпеку вірмен у Карабаху, то цього не вийде. Ми готові говорити про це з вірменами, які проживають у Карабаху, але не з такими людьми, як засланий москвою Варданян, який набив кишені мільярдами, вкраденими в російського народу", – наголосив президент Азербайджану Ільхам Алієв.
За два місяці акцій протесту – рішення так і не знайдене. Азербайджанських екологів досі не допустили до родовищ. Командувач російського контингенту, з яким хотіли зустрітися активісти, до людей не вийшов. Довіри між країнами немає. Кожна сторона думає, що інша хоче миру, але за рахунок інтересів іншої. І це – фундаментальна проблема.
Євгенія Китаїва, Ганка Кудрявцева, "5 канал", Азербайджан
Читайте також: Нагірний Карабах знов у вогні: що відомо про нове зіткнення Вірменії та Азербайджану
Дивіться також відео за темою: Більше ніж ООН. Масштабна допомога народу Азербайджану. Допомагають перезимувати
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.