Іран
Іран 5 канал

Атака дронами по Ірану: хто стоїть за нею та які наслідки – сюжет

Читайте по-русски
За оцінкою директора центру близькосхідних досліджень, з'ясувати, чи була вигідна Ізраїлю така операція, можна буде після відповіді Ірану

Завод із виробництва дронів-камікадзе в Ірані – наймовірніше не зазнав сильних пошкоджень унаслідок нічної атаки. Таку думку в етері "5 каналу" висловив головний редактор спеціалізованого воєнного видання Defense Express Олег Катков. Він проаналізував супутникові знімки, що з’явилися після нічних вибухів. Досі невідомо достеменно, хто саме стоїть за ударами по військовій інфраструктурі ісламської республіки. Дані, станом на цю мить – зібрала журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова.

Удар безпілотника, вибух, масштабна пожежа. Скупі кадри з Ірану – чи не єдиний очевидний доказ того, що відбувалося в ісламській республіці в ніч проти неділі.

Офіційний Тегеран повідомляє – у центральній провінції Ісфаган безпілотники атакували завод із виробництва боєприпасів. Один дрон наче б то збили сили ППО, два інших влучили в оборонні пастки. Завдані збитки, каже тамтешня влада – мінімальні. Вибухи не вплинуть і на Іранську ядерну програму, запевнив міністр закордонних справ Ірану.

"Це боягузлива акція, спроба створити небезпеку в Ісламській республіці, скоєна ворогами Ірану. Але наші спецслужби працюють відважно, аби у державі панувала максимальна безпека. Ці дії не вплинуть на волю наших експертів у напрямі мирного ядерного прогресу", – заявив голова МЗС Ірану Госейн Амір Абдоллахіан.

Також іранська державна агенція ІРНА повідомила про пожежу на заводі автомобільних мастил біля міста Табріз, на північному заході країни. А от від місцевих очевидців є інформація про низку вибухів у інших локаціях Ірану. Серед іншого – це одна з авіабаз. І навіть урядові будівлі у Тегерані. Перевірити це з незалежних джерел – неможливо. Але навіть оприлюднена інформація – дає важливі висновки.

"Це означає, що змінилися правила гри, оскільки за останні 10-річчя це перший удар по території власне Ірану, по військових об'єктах. І я думаю, що ці правила гри змінилися, бо він став частиною військової інфраструктури агресора, російської федерації. І оці заводи з виробництва цих дронів, склади зі зброєю і все інше стало відповідно легітимними цілями згідно з натовською доктриною", – пояснює директор центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Утім завод із виробництва дронів-камікадзе, які закуповує Росія для руйнувань української інфраструктури – найімовірніше, таки не зазнав суттєвих руйнувань. Про це свідчить аналіз супутникових знімків, що з’явилися після нічних вибухів. А також дані про те, що вже роками Іран переносить свої заводи глибоко під землю – аби уникнути ймовірних ударів. Саме під землею можуть вироблятися і дрони камікадзе, і балістичні ракети.

"Є єдиний досить ефективний засіб верифікації інформації щодо ураження заводу "Шахед-136". Це супутникові знімки. Супутникові знімки доволі хорошої роздільної здатності, від компанії Планет лабс, і на них, на жаль, завод стоїть. Іран бомбили інші країни для того, щоб зірвати ракетну чи ядерну програму. І Іран почав закопувати все критичне, що в нього є – вони почали закопуватись у землю і закопуватись максимально глибоко", – пояснив головний редактор спеціалізованого воєнного видання Defense Express Олег Катков.

Не менш важливо, аніж з’ясувати, що саме сталося – це визначити, хто стоїть за цими вибухами. Офіційної відповідальності – поки що не взяв на себе ніхто. Телеканал Аль-Арабія повідомив, що до обстрілів причетний Ізраїль, який розпочав спеціальну військову операцію проти Ірану. Мета – знищити військову промисловість ісламської республіки. Яку використовують і у війні Росії проти Україні. Саме в Ірану російська федерація закупила дрони камікадзе, які нищать українську інфраструктуру. Є інформація і про купівлю росією в Ірану балістичних ракет. Ізраїль не коментує повідомлень про свою причетність до вибухів у Ірані. Але ще перед цими атаками глава ізраїльського уряду пообіцяв жорстку відповідь тероризму, після низки терактів у Єрусалимі. Серед іншого – і стрілянини біля синагоги, де загинула громадянка України.

"Ми не прагнемо ескалації, але готові до будь-якого сценарію. Наша відповідь тероризму – важкий кулак, сильна, швидка і точна відповідь", – заявив прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу.

"Ізраїль традиційно мовчить, але експерти, які пов’язані з військовими колами ізраїльськими, прозоро натякають, що це зробив Ізраїль", – підкреслив директор центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

За оцінкою директора центру близькосхідних досліджень, з'ясувати, чи була вигідна Ізраїлю така операція, можна буде після відповіді Ірану. Якщо вона з’явиться, то традиційно для ісламської республіки – за кілька днів після атаки. 

Нонна Стефанова, "5 канал"

Читайте також: Ізраїль дронами масовано атакував Іран: пролунали вибухи на військових об'єктах та авіабазах

Дивіться відео за темою: Палають заводи, атака дронів та землетрус – що нині відбувається в Ірані

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Дати друге дихання старим речам: у Києві провели майстер-клас для переселенців з Маріуполя
Наступний матеріал
рашисти б'ють по Харкову: є влучання у житловий будинок – Синєгубов (оновлено)
Loading...
Події в Ірані є наслідком зовнішньої політики цієї країни – Ігнат

Події в Ірані є наслідком зовнішньої політики цієї країни – Ігнат

"Якщо Іран під санкціями зробив "шахеди", то чому Україна не може?": ветеранка Марія Берлінська в "Рандеву"

"Якщо Іран під санкціями зробив "шахеди", то чому Україна не може?": ветеранка Марія Берлінська в "Рандеву"

Постачання Іраном дронів до рф може розцінюватися як сприяння воєнним злочинам – США

Постачання Іраном дронів до рф може розцінюватися як сприяння воєнним злочинам – США

Одна з найстрашніших авіакатастроф: треті роковини збиття Іраном літака МАУ PS752

Одна з найстрашніших авіакатастроф: треті роковини збиття Іраном літака МАУ PS752

"Мовиться про життя": у Повітряних силах відповіли на закиди щодо "знищення дешевих дронів дорогими ракетами"

"Мовиться про життя": у Повітряних силах відповіли на закиди щодо "знищення дешевих дронів дорогими ракетами"

США звинуватили ООН у саботуванні розслідування щодо використання рф іранських дронів

США звинуватили ООН у саботуванні розслідування щодо використання рф іранських дронів